Երեւան քաղաքի Շենգավիթ վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության դատարանում ընթանում է «Սիլվայի գործով» դատական ​​նիստը։ Հիշեցնենք, որ որպես մեղադրյալ ներգրավված են ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը եւ նախկին փոխվարչապետ, ներկայումս «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Գեւորգյանը։
Երկուսն էլ մեղադրվում են ձեռնարկատեր Սիլվա Համբարձումյանի ցուցմունքների հիման վրա, իբր, կաշառք ստանալու մեջ։
Հիշեցնենք, որ նախորդ նիստում ընթերցվել է մեղադրական եզրակացության մի մասը։ Փաստաբանները դատարանին ու մեղադրող կողմին խնդրել են նշել, թե կոնկրետ ինչում են մեղադրվում Քոչարյանն ու Գեւորգյանը, ինչ արարք են կատարել կամ չեն կատարել։ Դատախազներն ու դատարանը համարել են, որ ամեն ինչ առանց այդ էլ պարզ է։ Ի նշան բողոքի՝ նախկին նախագահի փաստաբանները լքել են նիստերի դահլիճը։ Դատավոր Աննա Դանիբեկյանը տուգանքի տեսքով սանկցիա է կիրառել։

YEREVAN. – The Yerevan court hearing on the criminal case against second President Robert Kocharyan and former deputy prime minister Armen Gevorgyan—who is now an MP of the opposition “Armenia” Faction in the National Assembly of Armenia—has resumed Tuesday.
Both are accused of taking bribes—and based on the respective testimony of businesswoman Silva Hambardzumyan.
Part of the indictment against Kocharyan and Gevorgyan was read at the previous court session. The defense had asked the court and the prosecution to state what exactly the two defendants are charged with. But the court and the prosecution had responded that everything was already clear. So, as a sign of protest, the former president's defense lawyers had left the courtroom, and therefore presiding Judge Anna Danibekyan had imposed a sanction against them—and in the form of a fine.