Թեհրանն Էր Ռիադից ուղերձ է ստացել բանակցությունները վերսկսելու պատրաստակամության մասին։ Այս մասին հայտարարել է ԻԻՀ արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը։
«Այս պահի դրությամբ Թեհրանի եւ Էր Ռիադի միջեւ բանակցությունների չորս փուլ է անցկացվել»,- նրա խոսքը  մեջբերում է ILNA-ն: Նա նշել է, որ ուղերձ են ստացել սաուդական կողմից՝ բանակցային գործընթացը վերսկսելու պատրաստակամության մասին։
Նա հավելել է, որ «տարածաշրջանային ճգնաժամները կարող են լուծվել միայն երկխոսության ճանապարհով»։
2021թ․ ընթացքում Թեհրանն ու Էր Ռիադը բանակցել են հարաբերությունների կարգավորման հնարավորության շուրջ՝ չորս հանդիպում անցկացնելով Բաղդադում։ Հունվարի 17-ին իրանական լրատվամիջոցները հայտնել են, որ իրանցի երեք դիվանագետներ սկսել են աշխատանքները Սաուդյան Արաբիայի Ջիդդա քաղաքում: Հունվարի 28-ին Իրաքում Իրանի դեսպան Իրաջ Մասջեդին ասել է, որ Թեհրանի եւ Էր Ռիադի միջեւ բանակցությունների հինգերորդ փուլը մոտ ժամանակներս կանցկացվի Բաղդադում։

Iranian authorities have received a message from Saudi Arabia agreeing to resume the negotiation process between the two countries, Islamic Republic's Foreign Minister Hossein Amir Abdollahian said on Wednesday.
So far, four rounds of talks have taken place between Tehran and Riyadh with the cooperation of the Iraqi side, the ILNA news agency quoted him as saying.
The minister added that regional crises can only be resolved through dialogue.
Throughout 2021, Tehran and Riyadh negotiated the possibility of normalizing relations, holding four meetings in Baghdad. On 17 January, Iranian media reported that three Iranian diplomats had started work in the Saudi Arabian city of Jeddah to open the country's representation in the Organisation of Islamic Cooperation, which has not been operational for six years. On 28 January, Iran's ambassador to Iraq, Iraj Masjedi, said the fifth round of talks between Tehran and Riyadh will be held soon in Baghdad.