Նիկիտա Մնդոյանցը հայ դաշնակահար է, 2016թ Քլիվլենդի դաշնակահարների միջազգային մրցույթի Առաջին մրցանակի դափնեկիր, 2007թ Լեհաստանում Պադերեւսկու անվ դաշնակահարների միջազգային մրցույթի Առաջին մրցանակի դափնեկիր։ Նիկիտա Մնդոյանցի մասին գրում են՝ «հիանալի դաշնակահար, իմաստուն եւ մտածող երաժիշտ» («Գրամոֆոն» ամսագիր)։ Մնդոյանցը ելույթ է ունեցել աշխարհի բազմաթիվ հեղինակավոր հարթակներում, որոնց թվում՝ Նյու Յորքի Քարնեգի հոլ, Մոսկվայի պետական ​​կոնսերվատորիայի Մեծ դահլիճ, Մոսկվայի Չայկովսկու անվ համերգասրահ, Մարիինյան թատրոնի համերգասրահ, Կորտո դահլիճ եւ Փարիզի Լուվրի հանդիսասրահ։
Նիկիտան համագործակցել է այնպիսի նշանավոր դիրիժորների հետ, ինչպիսիք են՝ Չարլզ Դյութուա, Լեոնարդ Սլատկին, Ալեքսանդր Սլադկովսկի, Ալեքսանդր Ռուդին եւ Կոնստանտին Օրբելյան, ինչպես նաեւ հայտնի նվագախմբեր, այդ թվում՝ Քլիվլենդի նվագախումբ, Սվետելանովի անվ․ Պետական ​​ակադեմիական սիմֆոնիկ նվագախումբ, Մարիինյան թատրոնի նվագախումբ, Սանկտ Պետերբուրգի ֆիլհարմոնիկ նվագախումբ եւ Մոսկվայի Պետական ​​սիմֆոնիկ նվագախումբ։
Նիկիտա Մնդոյանցը հանրությանը հայտնի է ոչ միայն որպես դաշնակահար, այլ նաեւ որպես տաղանդավոր կոմպոզիտոր։ Մի քանի տարի դասավանդել է ​​Պ.Ի. Չայկովսկու անվ․ Մոսկվայի պետական կոնսերվատորիայում։ Մնդոյանցի ստեղծագործությունները հրատարակվել են «Կոմպոզիտոր», «Մուզիկա», «Յուրգենսոն» հրատարակչություններում։
Նիկիտան նաեւ թողարկել է սոլո ձայնագրություններ Melodiya եւ Praga Digitals ձայնագրման լեյբլներում եւ պարբերաբար համագործակցում է այնպիսի հայտնի երաժիշտների հետ, ինչպիսիք են Ալեքսանդր Գինդինը, Դմիտրի Սիտկովեցկին, Վալերի Սոկոլովը, Լեւ Սիվկովը եւ Պատրիկ Մեսինան:
Նիկիտա, Դուք մասնակցել եք դաշնակահարների միջազգային բազմաթիվ մրցույթների։ Պատմեք նման մրցույթներում Ձեր մասնակցության մասին, եւ ինչպե՞ս եք դրանց վերաբերվում։
Նախ, դա շատ հետաքրքիր եւ օգտակար փորձ է։ Շատ առումներով դա նման է համերգի՝ երաժշտության հանդեպ վերաբերմունքի եւ այն էմոցիաների տեսանկյունից, որոնք ուզում ես երաժշտության միջոցով փոխանցել։
Իհարկե, ամեն ինչ այլ է, եւ միշտ կա միայն տեխնիկական ասպեկտների վրա կենտրոնանալու վտանգ։
Կարծում եմ՝ շատ կարեւոր է հիշել, որ չնայած դահլիճում ժյուրիի առկայությանը, առաջնահերթությունը պետք է տրվի ցանկացած մրցույթի երաժշտական ​​եւ էմոցիոնալ բաղադրիչներին։ Մարդիկ հաճախ մոռանում են այդ մասին եւ այն, որ պետք է պարզապես վայելել ելույթը, լինել լավ երաժիշտ բեմում, այլ ոչ թե մեկը, ով առաջին հերթին պետք է համապատասխանի որոշակի չափանիշների։ Անձամբ ինձ միշտ դուր է եկել մրցույթներին ելույթ ունենալը։ Սա հիանալի հնարավորություն է՝ ծանոթանալու նոր մարդկանց եւ այլ համախոհ դաշնակահարների հետ:
Դուք դաշնակահարի աշխատանքին զուգահեռ շարունակում եք նաեւ կոմպոզիտորի ակտիվ կարիերան։ Ինչպե՞ս է ստացվում համատեղել։
Շատ առումներով այս երկու մասնագիտությունները միմյանցից խիստ չեն տարբերվում։ Ըստ իս՝ երկուսն էլ շատ ընդհանրություններ ունեն: Որպես կատարող երաժշտության հետ աշխատանքի փորձ ունենալը, անկասկած, ազդում է իմ՝ որպես կոմպոզիտոր աշխատանքի վրա: Դաշնամուրը ստեղծագործություններ գրելու արդյունավետ օժանդակ գործիք է։ Դուք կարող եք անմիջապես վերարտադրել այն, ինչ գրել եք։ Իհարկե, դա ունի նաեւ իր թերությունները:
Օրինակ, պետք է ազատվել մի շարք պայմանականություններից եւ կանոններից, որոնց դաշնակահարները պետք է հետեւեն: Բայց միշտ հետաքրքիր է հնարավորություն ունենալ համագործակցել բարդ հարմոնիաների հետ անմիջապես գործիքի միջոցով:  Եթե ​​հիշում եք երաժշտության պատմությունը, ապա շատ հայտնի կոմպոզիտորներ հրաշալի դաշնակահարներ էին։
Ինչպե՞ս է COVID-19-ն ազդել Ձեր գործունեության վրա։
Շատ կատարողների մոտ այն ազդել է համերգային գործունեության վրա, թեեւ, իհարկե, դա ավելի շատ ազդել է արտասահմանյան ելույթների վրա։ Անձամբ ինձ համավարակը տվեց ժամանակ, եւ ես կարողացա կենտրոնանալ իմ ստեղծագործությունների եւ դասավանդման վրա: Իհարկե, բախտս բերեց, կարողացա ելույթ ունենալ Ռուսաստանում։ Չնայած այն ամենին, ինչ տեղի է ունենում, 2021թ․ ես բավականին ակտիվ ելույթ ունեցա․ համերգներ Մոսկվայում, Սանկտ Պետերբուրգում, Կալինինգրադում եւ շատ այլ քաղաքներում։ Համավարակի ընթացքում մենք սկսել ենք էլ ավելի գնահատել կենդանի երաժշտությունը։ Ոչ ոք չգիտի, թե ինչ է սպասվում մեզ, բայց ես շատ ուրախ եմ, որ այս պահին մշակութային աշխարհն աստիճանաբար ոտքի է կանգնում։
Համավարակի արդյունքում բազմաթիվ երաժշտական ​​հաստատություններ եւ կոլեկտիվներ ընդլայնեցին իրենց ներկայությունը համացանցում՝ անցկացնելով առցանց համերգներ, դասեր եւ փառատոններ: Պատմեք Ձեր փորձի եւ նման նորամուծությունների հանդեպ վերաբերմունքի մասին:
Այո, իրականում ինձ բախտ վիճակվեց ելույթ ունենալ «Երաժշտություն 20» փառատոնի եւ մի շարք համերգների շրջանակում, որոնք առցանց հեռարձակվում էին Երեւանի Կարեն Դեմիրճյանի անվ․ մարզահամերգային համալիրից։ Հուլիսի 23-ին փառատոնին ելույթ եմ ունեցել Հայաստանի պետական ​​սիմֆոնիկ նվագախմբի եւ իտալացի դիրիժոր Ջանլուկա Մարչիանոյի հետ։ Ինձ համար այս համերգն առանձնահատուկ էր, մասնավորապես, այն պատճառով, որ ինքս հայ եմ։ Շնորհակալ եմ եւ՛ Հայաստանի պետական ​​սիմֆոնիկ նվագախմբին, եւ՛ Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամին, եւ՛ նրա նախագահ Կոնստանտին Իշխանովին ընձեռնված հնարավորության համար, եւ կարծում եմ, որ նրանք մեծ աշխատանք են կատարել դասական երաժշտության համար՝ հյուրընկալելով այս փառատոնը։
Միջոցառումը կազմակերպվել է մասնավոր հասարակական կազմակերպության կողմից, եւ շատ կարեւոր է, որ կան ընկերություններ, որոնք օգնում եւ աջակցում են ժամանակակից աշխարհում դասական երաժշտության կատարողներին։ Իհարկե, հովանավորչությունն արվեստում գոյություն ունի հարյուրավոր տարիներ: Եվ եթե ի սկզբանե աջակցությունը տրամադրվում էր իշխող թագավորական ընտանիքի անդամների կողմից, ապա այժմ մենք ավելի ու ավելի հաճախ ենք տեսնում, թե ինչպես են մասնավոր ընկերություններն ու ձեռնարկատերերը, ինչպիսին Կոնստանտին Իշխանովն է, ներգրավված են հսկայական թվով համերգների եւ փառատոնների կազմակերպման մեջ։ Եվ սա շատ կարեւոր է մեզ՝ երաժիշտներիս համար։
Կպատմե՞ք Ձեր ծրագրերի մասին, ի՞նչ համերգներ են լինելու եւ որտե՞ղ։
Առաջիկա մի քանի ամիսների համար մի քանի համերգ է նախատեսված։ Մարտի 15-ին մենահամերգով հանդես կգամ Նիժնի Տագիլում (Ռուսաստան), կկատարեմ Սկարլատիի, Ֆրեսկոբալդիի, Զադերացկու եւ Բախի երաժշտությունը, իսկ մարտի 17-ին համերգ կլինի Լիպեցկում։ Մարտի 24-ին Մոսկվայի կոնսերվատորիայի Մեծ դահլիճում Մոսկվայի կամերային նվագախմբի Musica Viva-ի հետ միասին կկատարենք Շոպենի երկրորդ դաշնամուրային համերգը։ Այս բոլոր համերգները շատ տարբեր են եւ բավականին բարդ, բայց ես մեծ հաճույքով սպասում եմ դրանց կատարմանը։ Երաժիշտ լինելը մեծ արտոնություն է, եւ ես անհամբերությամբ եմ սպասում, թե երբ կվերադառնամ բեմ եւ ելույթ կունենամ հանդիսատեսի առջեւ:

Никита Мндоянц - армянский пианист, лауреат Первой премии Международного конкурса пианистов в Кливленде в 2016 году и лауреат Первой премии Международного конкурса пианистов имени Падеревского в Польше в 2007 году. О Никите Мндоянце пишут, как «о превосходном пианисте, мудром и вдумчивом музыканте” (журнал "Граммофон"). Мндоянц выступал на многих престижных площадках мира, среди которых: Карнеги-холл в Нью-Йорке, Большой зал Московской государственной консерватории, Концертный зал имени Чайковского в Москве, Концертный зал Мариинского театра, Зал Корто и Зрительный зал Лувра в Париже.
Никита сотрудничал с такими выдающимися дирижерами, как Шарль Дютуа, Леонард Слаткин, Александр Сладковский, Александр Рудин и Константин Орбелян, а также со знаменитыми оркестрами, включая Кливлендский оркестр, Государственный академический симфонический оркестр им. Светланова, Оркестр Мариинского театра, Санкт-Петербургский филармонический оркестр и Московский государственный симфонический оркестр.
Никита Мндоянц известен публике не только как пианист, но и как талантливый композитор. Уже несколько лет он преподает в Московской государственной консерватории имени П.И. Чайковского. Сочинения Мндоянца были опубликованы издательствами «Композитор»,«Музыка» и «Юргенсон».
Никита также выпустил сольные записи на звукозаписывающих лейблах Melodiya и Praga Digitals и регулярно сотрудничает с такими известными музыкантами, как Александр Гиндин, Дмитрий Ситковецкий, Валерий Соколов, Лев Сивков и Патрик Мессина.
Никита, вы участвовали во многих международных конкурсах пианистов. Расскажите о своем опыте участия в таких соревнованиях и как вы к ним относитесь?
Прежде всего, это очень интересный и полезный опыт. Во многом это похоже на сам концерт:с точки зрения отношения к музыке и тех эмоций, которые хочется через музыку передать.
Но, конечно, все по-другому, и всегда есть опасность сосредоточится только на технических аспектах. Я думаю очень важно помнить, что несмотря на присутствие судей в зале, приоритетное внимание нужно уделять музыкальной и эмоциональной составляющим любого конкурса. Люди часто забывают об этом и о том, что нужно просто наслаждаться выступлением, быть хорошим музыкантом на сцене, а не тем, кто прежде всего должен соответствовать определенным критериям. Лично мне всегда нравилось выступать на конкурсах.Это прекрасная возможность познакомиться с новыми людьми и с другими пианистами-единомышленниками.
Вы продолжаете активную карьеру композитора в дополнение к своей работе в качестве пианиста. Как вам удается это совмещать?
Во многом эти две профессии не так сильно отличаются друг от друга, как казалось бы.И лично я нахожу, что у обеих есть много общего.Наличие опыта работы с музыкой в качестве исполнителя определенно влияет на мою деятельность композитора. Пианино является эффективным вспомогательным инструментом для написания произведений. Вы можете сразу воспроизвести вживую то, что сочинили.Конечно, в этом есть и недостатки. Например, нужно освободиться от ряда условностей и правил, которые необходимо соблюдать пианистам. Но всегда интересно иметь возможность взаимодействовать со сложными гармониями сразу посредством инструмента. И прежде всего, это имеет значение для таких вещей, как например, оркестровка. Если вспомнить историю музыки, то многие известные композиторы были замечательными пианистами.
Как пандемия COVID-19 повлияла на вашу деятельность?
Как и у большинства исполнителей она очень сильно повлияла на концертную деятельность, хотя, конечно, это больше коснулось выступлений за рубежом. Лично мне пандемия подарила время, когда я смог сосредоточиться на моей композиторской деятельности и преподавании. Конечно, мне повезло,я смог выступать в России. Несмотря на все происходящее, в 2021 году у меня былдовольно активный график выступлений: концерты в Москве, Санкт-Петербурге, Калининграде,и во многих других городах. Что касается пандемии в более общем плане и если говорить о долгосрочной перспективе, то несомненно мы чему-то научились, и сейчас мы еще больше стали ценить«живую» музыку. Никто не знает, что нас ждет дальше, но я очень рад что в данный момент культурный мир понемногу приходит в себя.
В результате пандемии многие музыкальные учреждения и коллективы расширили свое присутствие в Интернете, проводя концерты, занятия и фестивали онлайн. Расскажите о своем опыте и отношении к таким новшествам.
Да, на самом деле мне посчастливилось выступить в рамках фестиваля "Музыка 20" и серии концертов, которые транслировались онлайн из Спортивно-концертного комплекса Карена Демирчяна в Ереване. Я выступал на фестивале 23 июля с Государственным симфоническим оркестром Армении и итальянским дирижером Джанлукой Марчиано. Для меня этот концерт стал особенным, в частности, из-за того, что я сам армянин.Я благодарен как Государственному симфоническому оркестру Армении, так и Европейскому фонду поддержки культуры, а также его президенту Константину Ишханову за предоставленную возможность, и я думаю, что они сделали большое дело для классической музыки, проведя этот фестиваль.
Мероприятие было организовано частной неправительственной организацией, и это очень важно, что есть такие компании, которые помогают и поддерживают исполнителей классической музыки в современном мире. Конечно, меценатство в искусстве уже существует много сотен лет. И если в самом начале поддержка оказывалась со стороны правящих королевских особ, то теперь мы все чаще наблюдаем, как частные компании и предприниматели, такие как Константин Ишханов, участвуют в организации огромнейшего количества концертов и фестивалей. И это очень важно для нас музыкантов.
Расскажите о своих планах, какие концерты состоятся и где?
У меня запланированы несколько концертов на ближайшие пару месяцев. 15 марта я выступлю с сольным концертом в Нижнем Тагиле [Россия], исполню музыку Скарлатти, Фрескобальди, Задерацкого и Баха, а 17 марта состоится концерт в Липецке. 24 марта в Большом зале Московской консерватории совместно с Московским камерным оркестром Musica Vivaмы сыграем второй фортепианный концерт Шопена. Все эти концерты очень разные и достаточно сложные, но я испытываю огромное удовольствие от предвкушения их исполнения. Быть музыкантом – это огромная привилегия, и я не могу дождаться, когда снова вернусь на сцену и буду выступать перед публикой.