Ադրբեջանում գտնվող հայ գերիների թիվը 119 է, որոնցում ՄԻԵԴ ներկայացված 80 դեպքերի մոտ 60%-ը հստակ փաստարկված է տեսանյութերով եւ լուսանկարներով։ Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց Ադրբեջանում գտնվող հայ ռազմագերիների շահերի ներկայացուցիչ, փաստաբան Սիրանուշ Սահակյանը՝ մեկնաբանելով Նիկոլ Փաշինյանի՝ Ազգային ժողովում հնչեցրած հայտարարությանը, թե հայ գերիների թիվը 39 է։
«Խնդրահարույց է, որ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետը ոչ թե ներկայացնում եւ պաշտոնակացնում է իշխանության տիրապետության ներքո գտնված թվերը, այլ խոսում է Ադրբեջանի պաշտոնակացրած թվերով, եւ տպավորություն է ձեւավորվում, որ կա համաձայնեցում, թե Ադրբեջանի ներկայացրած տվյալները համապատասխանում են իրականությանը եւ Հայաստանի պաշտոնականացրած տվյալներին»,- ասաց Սահակյանը։
Սիրանուշ Սահակյանի խոսքով՝ հայկական կողմն ունի հստակ փաստեր ոչ միայն տեսանյութերի եւ լուսանկարների տեսքով, այլ նաեւ հարցաքննությունների։ Քննչական մարմինները հարցաքննել են հայրենադարձված գերիներին, եւ կան դեպքեր, որ քննչական մարմիններին եւ իրենց տեղեկություններ են հայտնել Ադրբեջանի բանտերում տեսած ռազմագերիների վերաբերյալ։
«Օրինակ՝ մենք ունենք անհատական տեսանյութ՝ Արսեն Կարապետյանի, որը եղել է Կովսականում, որտեղ ադրբեջանցի զինծառայողին հենց բացահայտում է իր ինքնությունը։ Տեսանյութի արժանահավատությունը ստուգված է, տեղանքը համապատասխանում է տեղակայման վայրին, կա ձայն, որի միջոցով նույնականացվում է անձը, նրան ճանաչել են ընտանիքի անդամները։ Այսինքն՝ չկա վիճելիություն։ Եվ սա միայն մեկ օրինակ է։ Մեր ներկայացրած 80 դեպքերի 60 %-ը տեսանյութերով եւ լուսանկարներով հիմնավորված են։ Այլ օրինակ՝ Ալեքսանդր Եղիազարյանի վերաբերյալ կա տեսանյութ, եւ ականատեսները տեսել են ռազմական ոստիկանությունում, որոնք վերադարձել եւ տեսել են»,- ասաց Սիրանուշ Սահակյանը։
Սիրանուշ Սահակյանի դիտարկմամբ՝ ՄԻԵԴ-ը կհիմնվի ոչ թե Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարության, այլ ներկայացված փաստերի վրա, սակայն, այնուամենայնիվ, միջազգային հարության մեջ հայկական կողմը հակասության մեջ կհայտնվի։
«Իհարկե, Ադրբեջանը գործի կդնի իր կեղծարարությունը՝ փորձելով հերքել հայկական կողմի տրամադրած կողմի տրամադրած տվյալները եւ որպես ապացույց հղում կանի Նիկոլ Փաշինյանին, բայց պետք է տխրեցնեմ Փաշինյանին․ փաստաբանական թիմը պրոֆեսիոնալ աշխատանքով հերքելու է Ալիեւին եւ Նիկոլ Փաշինյանին։ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետը չպետք է դառնա Ալիեւի խոսնակը եւ պետք է խոսի իրական թվերի մասին»,- ընդգծեց Սիրանուշ Սահակյանը։

Число армянских пленных, находящихся в Азербайджане, составляет 119, при этом около 60% из 80 дел, представленных в ЕСПЧ, четко подтверждены видео и фотоматериалами. Об этом заявила в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am представитель интересов армянских военнопленных, находящихся в Азербайджане, адвокат Сирануш Саакян, комментируя вчерашнее заявление премьер-министра Армении Никола Пашиняна в Национальном Собрании о том, что в Азербайджане находятся 39 пленных армян.
«Премьер-министр Армении представляет и официализирует отнюдь не цифры, находящиеся в ведении власти, он представляет официальные цифры Азербайджана, и создается впечатление, что есть согласие относительно того, что представленные Баку данные соответствуют действительности и официальным данным Армении», - заявила Саакян.
По ее словам, у армянской стороны есть четкие факты не только в виде видео и фотоматериалов, но и в виде допросов. Следственные органы допросили репатриированных пленных, и известны случаи, когда они предоставляли следственным органам информацию о военнопленных, которых видели в тюрьмах Азербайджана. «Например, у нас есть частный видеоматериал по части Арсена Карапетяна, который был в Ковсакане, в нем он раскрывает азербайджанскому военнослужащему свою личность. Его подлинность проверена, местность соответствует месту расположения, есть голос, по которому идентифицируют человека, его опознали и члены семьи. И это только один пример. 60% из 80 представленных нами случаев основаны на видео и фотоматериалах. Приведу еще один пример: есть видеоматериал про Александра Егиазаряна, очевидцы его видели в военной полиции» , - сказала адвокат.
По мнению Саакян, ЕСПЧ будет основываться не на заявление Никола Пашиняна, а на представленных фактах, но, тем не менее, на международной платформе армянская сторона окажется в противоречии. «Конечно, Азербайджан прибегнет к фальсификациям, пытаясь опровергнуть информацию, предоставленную армянской стороной, и в качестве доказательства сошлется на Никола Пашиняна, но я должна расстроить главу кабмина РА. Команда юристов профессиональной деятельностью опровергнет Алиева и Пашиняна. Премьер-министр Армении не должен становиться пресс-секретарем Алиева, он должен говорить о реальных цифрах», - заключила она.