Չնայած Եվրամիությունը որոշել է մինչեւ տարեվերջ 90 տոկոսով կրճատել ռուսական նավթի ներկրումը, Իտալիան դարձել է միակ երկիրը Եվրոպայում, որն ավելացրել է այն, տեղեկացրել է AP-ը։
ԵՄ-ի նավթային էմբարգոն այժմ սպառնալիքի տակ է դնում Իտալիայի ամենախոշոր նավթավերամշակող գործարաններից մեկի, որը գտնվում է Սիցիլիայում, գործունեությունը, ինչը կարող է տնտեսական հարված հասցնել դեպրեսիվ տարածաշրջանի տնտեսությանը։
Իտալիան պայմանավորվել է ԵՄ-ի իր գործընկերների հետ մինչեւ 2023թ. ռուսական նավթի ներմուծումը կրճատելու մասին, քայլ, որը վարչապետ Մարիո Դրագին անվանել է «լիակատար հաջողություն», որին «ընդամենը մեկ-երկու օր առաջ չէր կարելի հավատալ»։
Բայց Հռոմը նաեւ ստիպված է գործ ունենալ Սիցիլիայի՝ ռուսական «Լուկօյլ» ընկերությանը պատկանող նավթավերամշակող գործարանի ճակատագրի հետ։ Ռուսաստանի դեմ նախորդ պատժամիջոցների հետեւանքով ISAB Srl-ն պարադոքսալ ձեւով ռուսական նավթի 15 տոկոսանոց վերամշակումից անցում է կատարել 100 տոկոսի։
Դա կապված է այն բանի հետ, որ բանկերը հրաժարվել են ստանձնել Ռուսաստանի կողմից վերահսկվող ISAB ընկերությանը վարկ տրամադրելու ռիսկը, ինչը թույլ կտար նրան նավթ գնել ոչ ռուսական աղբյուրներից, անգամ եթե դա ուղղակիորեն արգելված չէ, ասել է Միլանի ISPI վերլուծաբանական կենտրոնի էներգետիկ վերլուծաբան Մաթեո Վիլյան։
Նավերը շարունակում են գալ նավահանգստային նավթավերամշակող գործարան՝ բերելով ռուսական մայր ընկերության հում նավթը։
Kpler ընկերության տվյալներով՝ մայիսին Իտալիան ստացել է օրական մոտ 400 000 բարել ռուսական նավթ, ինչը չորս անգամ գերազանցում է Ուկրաինայում պատերազմն սկսվելուց առաջվա մակարդակը։ Այդ քանակությունից ISAB-ը ստացել է 220 000 բարել։
«Իտալիան միակ երկիրն է Եվրոպայում, որն ավելացրել է նավթի ներմուծումը»,- ասել է Վիլյան։ Երկիրը ռուսական նավթ ներկրող վեցերորդ երկրից վերածվել է ամենախոշոր ներկրողի պատերազմից հետո՝ երեք ամսում։
Գործարանում՝ երեք արտադրական հարթակներում, աշխատում է 3 500 մարդ, ներառյալ նավթավերամշակող գործարանը, գազիֆիկացիայի եւ էլեկտրաէներգիայի կոգեներացիայի գործարանը սիցիլիական Սիրակուզա քաղաքում, եւ այն կարող էր փակվել, եթե լուծում չգտնվեր մինչեւ էմբարգոյի ուժի մեջ մտնելը։ Գործարանը եւ նրա հետ կապված գործունեության տեսակներն արտադրում են նահանգի ներքին համախառն արտադրանքի կեսը եւ ապահովում տարածաշրջանի տնտեսական գործունեության 8 տոկոսը՝ վերամշակելով Իտալիա հում նավթի ներկրման հինգերորդ մասը։
Նավթավերամշակող գործարանի ապագան արդեն սպառնալիքի տակ էր։ Էմբարգոն միայն ուժեղացրեց անհապաղ լուծում գտնելու զգացողությունը։
«Տրամադրությունն այսօր ավելի վատ է, քան երեկ,- ասել է Սիրակուզայի Filctem Cgil արհմիության գլխավոր քարտուղար Ֆիորենցո Ամատոն։- Արդյունաբերական կենտրոնում աշխատում են շատ մարդիկ, ինչը ընտանիքներին ապրելու հնարավորություն է տալիս»։ Էմբարգոյի մասին իմանալով՝ բանվորները էլ ավելի կանհանգստանան իրենց ապագայի համար։
«Դա աղետ կլինի»,- ասել է Մարկո Կանդելաջուն։ «Մենք հույս ունենք, որ նրանք լուծում կգտնեն։ Դուք չեք կարող քայքայել նահանգը։ Ընտրությունը վաղուց է կատարվել, որպեսզի տնտեսությունը հիմնվի գերազանցապես նավթավերամշակող գործարանի վրա»։
Վիլյան ասել է, որ լուծումներից մեկը նավթավերամշակող գործարանի ժամանակավոր ազգայնացումն էր, ինչը թույլատրելի է Իտալիայի Սահմանադրությամբ, բայց մեկ շաբաթ տեւած քննարկումներն արդյունքի չեն հանգեցրել։
Որպես Իտալիային պատկանող նավթավերամշակող գործարան՝ ISAB-ը կարող է ստանալ անհրաժեշտ ֆինանսավորում այլ աղբյուրներից նավթ գնելու եւ աշխատանքը շարունակելու համար, քանի դեռ երկարաժամկետ լուծումներ են փնտրվում։ «Դա կարեւոր է Սիցիլիայում զբաղվածության տեսակետից, Իտալիան բենզինով եւ դիզելային վառելիքով ապահովելու, ինչպես նաեւ Եվրոպայում մեր քաղաքական իմիջը պահպանելու համար»,- ասել է Վիլյան։

Несмотря на то, что Европейский союз решил сократить импорт российской нефти на 90% к концу года, Италия стала единственной страной в Европе, которая увеличила его, передает AP.
Нефтяное эмбарго ЕС  в настоящее время ставит под угрозу один из крупнейших нефтеперерабатывающих заводов Италии, расположенный на Сицилии, что  может нанести экономический удар по экономике депрессивного региона.
Италия договорилась со своими партнерами из ЕС о сокращении импорта российской нефти к 2023 году, шаг, который премьер-министр Марио Драги назвал «полным успехом», в который «всего пару дней назад нельзя было поверить».
Но Риму также приходится иметь дело с судьбой нефтеперерабатывающего завода на Сицилии, принадлежащего российской компании «Лукойл». В результате предыдущих санкций против России ISAB Srl парадоксальным образом перешел от переработки 15% российской нефти к 100%.
Это связано с тем, что банки отказались взять на себя риск предоставления кредита контролируемой Россией компании ISAB, которая позволила бы ей покупать нефть из нероссийских источников, даже если это прямо не запрещено, сказал Маттео Вилья, энергетический аналитик из Аналитический центр ISPI в Милане.
Суда продолжают прибывать на портовый нефтеперерабатывающий завод с сырой нефтью российской материнской компании.
По данным компании Kpler, в мае Италия получала около 400 000 баррелей российской нефти в день, что в четыре раза превышает уровень до войны в Украине. Из этого количества ISAB получала 220 000 баррелей.
«Италия — единственная страна в Европе, увеличивающая импорт нефти», — сказал Вилья, превратившись из шестого по величине импортера российской нефти в крупнейшего за три месяца после войны.
На заводе работают 3500 человек на трех производственных площадках, включая нефтеперерабатывающий завод, завод по газификации и когенерации электроэнергии в сицилийской провинции Сиракузы, и он рискует закрыться, если решение не будет найдено до вступления в силу эмбарго. Завод и связанные с ним виды деятельности генерируют половину провинциального валового внутреннего продукта и 8% экономической деятельности региона, перерабатывая пятую часть импорта сырой нефти в Италию.
Будущее нефтеперерабатывающего завода уже было под угрозой в долгосрочной перспективе из-за перехода Италии на более устойчивые источники энергии. Эмбарго только усилило чувство безотлагательности поиска решения.
«Настроение сегодня еще хуже, чем вчера, — сказал Фиоренцо Амато, генеральный секретарь профсоюза Filctem Cgil в Сиракузах. — В промышленном центре… работает много людей, что дает семьям возможность жить». Узнав об эмбарго, рабочие все больше беспокоятся о своем будущем.
«Это будет катастрофа», — сказал Марко Канделаджу. «Мы надеемся, что они найдут решение. Вы не можете разрушить провинцию. Выбор был сделан давным-давно, чтобы основать экономику преимущественно на нефтеперерабатывающем заводе».
Вилья сказал, что одним из решений была бы временная национализация нефтеперерабатывающего завода для Италии, что разрешено Конституцией Италии в чрезвычайных ситуациях, но неделя обсуждений не привела к соглашению.
Как нефтеперерабатывающий завод, принадлежащий Италии, ISAB сможет получить необходимое финансирование для покупки нефти из других источников и продолжать работу, пока ищутся долгосрочные решения. «Это важно для занятости на Сицилии, для снабжения Италии бензином и дизельным топливом, а также для сохранения нашего политического имиджа в Европе», — сказал Вилья.
Рада приняла законопроект, разрешающий мобилизацию осужденных
Железняк отмечает, что депутаты частично убрали из законопроекта коррупционные риски, в частности, отобрали право на мобилизацию…