Իրանը կարձագանքի ՄԱԳԱՏԷ-ի հանդիպման ժամանակ ձեռնարկված ցանկացած գործողության: Այս մասին հայտարարել է Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Սաիդ Խաթիբզադեն՝ մեկնաբանելով Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) կառավարիչների խորհրդի նիստը եւ այս նիստին Իրանի դեմ բանաձեւի ընդունման հնարավորությունը, գրում է Mehr-ը։
Նա հայտնել է, որ Իրանին առնչվող երաշխիքների հարցերի քննարկումը եւ ՀԳՀԾ-ի կատարման վերաբերյալ զեկույցը ներառված են Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության կառավարիչների խորհրդի եռամսյակային նիստի օրակարգում։
Նրա խոսքով՝ ցավոք, ԱԷՄԳ-ի ղեկավար Ռաֆայել Գրոսսին վերջերս Եվրախորհրդարանում հապճեպ զեկույց ներկայացրեց Իրանի միջուկային գործունեության վերաբերյալ, որն անտեսում է բոլոր քայլերը ու պատասխանները, որոնք Իրանը մանրամասն եւ տեխնիկապես ներկայացրել է գործակալության հարցերին ի պատասխան:
Նշելով, որ զեկույցում կարելի է տեսնել «կեղծ սիոնիստական ռեժիմի հետքերը», նա հավելել է, որ Թեհրանը չի ընդունում ո՛չ զեկույցը, ո՛չ էլ եվրոպական երեք երկրների ու նրանց ամերիկյան դաշնակիցների՝ Իրանի դեմ բանաձեւ ընդունելու փորձերը։
Իրանցի դիվանագետը նաեւ ասել է, որ հակաիրանական բանաձեւերի ընդունումը կառուցողական չէ՝ հայտարարելով. «Մենք կարծում ենք, որ դա բացասաբար կանդրադառնա ՄԱԳԱՏԷ-ի հետ Իրանի ընդհանուր համագործակցության վրա»։
Խաթիբզադեն նաեւ կոչ է արել նրանց դեմ քվեարկել բանաձեւին, որպեսզի Իրանի կողմից դիվանագիտության համար ստեղծված պատուհանը բաց մնա։

Iran will respond to any action taken at the IAEA meeting, said Iranian Foreign Ministry spokesman Saeed Khtibzadeh, commenting on the meeting of the Board of Governors of the International Atomic Energy Agency (IAEA) and the possibility of adopting a resolution against Iran at this meeting, Mehr reported.
He said that the discussion of safeguards issues related to Iran and the report on the implementation of the nuclear deal are included in the agenda of the quarterly meeting of the Board of Governors of the International Atomic Energy Agency.
According to him, unfortunately, the head of the IAEA, Rafael Grossi, recently presented a hasty report on Iran's nuclear activities in the European Parliament, which ignores all the actions and answers that Iran carefully and technically provided to the agency's questions.
Noting that traces of a fake Zionist regime can be seen in the report, he added that Tehran does not accept either the report or the attempts of three European countries and their American allies to issue a resolution against Iran.
The Iranian diplomat also said that the adoption of anti-Iranian resolutions is not constructive.
Khatibzadeh also urged them to vote against the resolution so that the window created by Iran for diplomacy would remain open.