Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Շենգավիթի նստավայրում՝ նախագահությամբ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի, այսօր՝ հունիսի 28-ին, ընթանում է «Սիլվայի գործով»  դատական նիստը։
Այս գործով մեղադրյալի կարգավիճակում են ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը եւ նախկին փոխվարչապետ, այժմ ընդդիմադիր «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Գեւորգյանը։
Նշենք, որ այս փուլում դատարանն անցել է գործի նյութերի ուսումնասիրությանը։
Ըստ մեղադրական եզրակացության՝ գործարար Սիլվա Համբարձումյանը ՀՀ նախկին արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանի միջոցով դիմել է ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի աշխատակազմի ղեկավար Արմեն Գեւորգյանին, եւ նա հանձնարարել է բնապահպանության նախարարին՝ աջակցություն ցուցաբերել։ Համբարձումյանին՝ «Թի-Էս-Էս-Սի Արմենիա» ընկերության գլխավոր եւ միակ մասնակցին տրամադրվել է ընդերքի հետազոտման լիցենզիա՝ օգտակար հանածոների արդյունահանման եւ օգտագործման նպատակով։ Դրանից հետո, 2008թ. մարտի 25-ի պայմանագրի համաձայն, ընկերության բաժնեթղթերի 100 տոկոսը 40 մլն դոլարով նա վաճառել է ԱՄԷ-ում գրանցված, ՀՀ-ում ոչ ռեզիդենտ ընկերությանը։ Գործարքի համաձայնություն ստանալու համար, իբր որպեսզի իրեն չխանգարեն, հունվարի վերջին Համբարձումյանը Օսկանյանի միջոցով դիմել է ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց, այդ թվում Քոչարյանին, եւ պայմանավորվել կաշառք փոխանցել, որպեսզի իրեն չխանգարեն։ Մի քանի օր անց նորից Օսկանյանի միջոցով նրան փոխանցել են, որ նրա հետ կշփվի Արմեն Գեւորգյանի մտերիմ, գործարար Սամվել Մայրապետյանը։ 2008թ. մայիսից փետրվար Համբարձումյանի առաջարկն ընդունած բարձրաստիճան անձինք մաս-մաս ստացել են իրենց բաժինները։ Մասնավորապես, Քոչարյանը 3 մլն դոլար ստացել է Մայրապետյանի միջոցով։ Մայրապետյանը 1 մլն դոլար ստացել է փետրվարի 14-ին Ամիրյան փողոցի բնակարանում, եւս 1 միլիոն՝ Բայրոնի փողոցի գրասենյակում, եւս 1 միլիոն՝ «ՎՏԲ» բանկի միջոցով նույն թվականի մայիսին փոխանցվել է HSBC-ի հաշվին։ Այնուհետեւ Մայրապետյանը կնոջ որդու, ընկերության հիմնադիր եւ տնօրեն Լեւոն Ալթունյանի միջոցով ընկերության հաշիվներից ստացել է նշված միլիոնը եւ հանձնել Քոչարյանին։ Քոչարյանի որդին՝ Սեդրակ Քոչարյանը, կանխիկացրել եւ բանկի անձնական հաշիվներին է փոխանցել գումարը։ Արմեն Գեւորգյանը մեղադրվում է Մայրապետյանից 1 մլն դոլարի չափով կաշառք ստանալու եւ անօրինական ճանապարհով փողերը լվանալու մեջ։ Փողերը լվացվել են Գեւորգյանի կնոջ զարմիկի կողմից, Վիրջինյան կղզիներում գրանցված ընկերության միջոցով։

В резиденции Шенгавит суда общей юрисдикции города Ереван 28 июня проходит заседание по «делу Сильвы».
В качестве обвиняемых в рамках данного дела проходят второй президент Армении Роберт Кочарян и бывший вице-премьер, ныне депутат от оппозиционного блока «Армения» Армен Геворкян.
Отметим, что на данном этапе суд перешел к изучению материалов дела.
Согласно обвинению, Сильва Амбарцумян через бывшего главу МИД РА Вардана Осканяна обратилась к руководителю аппарата президента РА Роберта Кочаряна, Армену Геворкяну и тот поручит министру экологии содействовать.
Амбарцумян, главе и единственному участнику компании «Ти Эс Эс Си Армения» была предоставлена лицензия на изучение недр с целью добычи и использования полезных ископаемых. После этого в соответствии с договором от 25 марта 2008 г 100% акций компании за 40 млн долларов продала зарегистрированной в ОАЭ компании не резиденту в РА. Для получения согласия на сделку, дабы ей не мешали, в конце января она обратилась через Осканяна к высокопоставленным должностным лицам РА, в том числе к Кочаряну и договорилась передать взятку, чтобы ей не мешали.
Через несколько дней опять же через Осканяна ей передали, что с ней будет контактировать приближенный Армена Геворкяна, предприниматель Самвел Майрапетян. С февраля по май 2008 г принявшие предложение Амбарцумян высокопоставленные лица по частям получали свои доли. В частности, Кочарян 3 млн долларов получил посредством Майрапетяна. Майрапетян 1 млн долларов получил 14 февраля в квартире на улице Амиряна, еще 1 млн в офисе на улице Байрона, еще 1 млн через «ВТБ» банк в мае того же года были перечислены на счет HSBC.
Затем Майрапетян, посредством сына супруги, учредителя и директора компании, Левона Алтуняна, со счета компании в мае получил указанный миллион и передал Кочаряну. Сын Кочаряна, Седрак, обначилил деньги и перевел на личные счета в банках.
Роберту Кочаряну инкриминируется деяние, предусмотренное п.2 ч. 4 статьей 311.
Армен Геворкян обвиняется в получении от Майрапетяна взятки в размере 1 млн долларов и отмывании незаконно полученных денег.
Деньги отмывались посредством двоюродного племянника супруги Геворкяна через зарегистрированную на Виргинских островах компанию.