Աշխաբադում Կասպյան հնգյակի գագաթաժողովի շրջանակներում կայացել է Ադրբեջանի եւ Իրանի նախագահներ Իլհամ Ալիեւի եւ Էբրահիմ Ռաիսիի հանդիպումը։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը՝ վկայակոչելով Ադրբեջանի նախագահի մամուլի ծառայությանը, հանդիպմանը Ալիեւն ասել է, որ «երկու երկրների միջեւ շատ լավ առաջընթաց է ձեռք բերվել մի շարք հարցերում, հատկապես՝ տրանսպորտի, էներգետիկայի եւ այլ ուղղություններով»։
Ռաիսին իր հերթին հայտարարել է, որ Ալիեւի՝ Թեհրան, ինչպես նաեւ Իրանի նախագահի՝ Բաքու այցի պլաններ կան։ Նրա խոսքով՝ Բաքվի եւ Թեհրանի հարաբերությունները զարգացման ներուժ ունեն։ «Կարծում եմ, որ մենք դեռ չենք կարողացել օգտագործել մեր հարաբերությունների ամբողջ ներուժը։ Կարծում եմ, որ երկու երկրների միջեւ քաղաքական, տնտեսական, առեւտրային եւ մշակութային հարաբերությունները կարող են ավելի զարգանալ»,- ընդգծել է Ռաիսին։
Խոսելով երկու երկրների հարաբերությունների պատմության մասին՝ Ռաիսին հավելել է. «Իրանի Իսլամական Հանրապետությունն ապացուցել է, որ դժվար օրերին իր հարեւանների բարեկամն է եւ երբեք չի թողնում իր ընկերներին դժվարությունների մեջ», հաղորդվում է Իրանի նախագահի կայքում։
Ռաիսին ընդգծել է, որ Իսրայելի ներկայությունը տարածաշրջանում ոչ մի կերպ չի նպաստում տարածաշրջանի անվտանգությանը։ Տարածաշրջանում անվտանգությունը հնարավոր է ձեռք բերել միայն տարածաշրջանի եւ դրա կասպյան հարեւանների համագործակցության միջոցով, նշել է նա։

Azerbaijani and Iranian Presidents Ilham Aliyev and Ebrahim Raisi met in Ashgabat on the margins of the "Caspian Five" summit.
The press service of the Azerbaijani President informs that at the meeting Aliyev said that "very good progress has been made between the two countries on a number of issues, especially in transportation, energy and other areas.
Raisi, in turn, said that there are plans for a visit of Aliyev to Tehran, as well as the visit of the Iranian president to Baku. According to him, relations between Baku and Tehran have potential for development. "I think we haven't been able to use the full potential of our relations yet. I think political, economic, trade and cultural relations between the two countries can be further developed," Raisi said.
Speaking about the history of relations between the two countries, Raisi added that the Islamic Republic of Iran has proven that it is a friend of its neighbors in difficult days and never leaves its friends in trouble.
Raisi noted that Israel's presence in the region in no way contributes to the region's security.  Security in the region can only be achieved through cooperation between the region and its Caspian neighbors, he said.