Աշխաբադում Կասպյան հնգյակի գագաթաժողովի շրջանակներում կայացել է Ադրբեջանի եւ Իրանի նախագահներ Իլհամ Ալիեւի եւ Էբրահիմ Ռաիսիի հանդիպումը։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը՝ վկայակոչելով Ադրբեջանի նախագահի մամուլի ծառայությանը, հանդիպմանը Ալիեւն ասել է, որ «երկու երկրների միջեւ շատ լավ առաջընթաց է ձեռք բերվել մի շարք հարցերում, հատկապես՝ տրանսպորտի, էներգետիկայի եւ այլ ուղղություններով»։
Ռաիսին իր հերթին հայտարարել է, որ Ալիեւի՝ Թեհրան, ինչպես նաեւ Իրանի նախագահի՝ Բաքու այցի պլաններ կան։ Նրա խոսքով՝ Բաքվի եւ Թեհրանի հարաբերությունները զարգացման ներուժ ունեն։ «Կարծում եմ, որ մենք դեռ չենք կարողացել օգտագործել մեր հարաբերությունների ամբողջ ներուժը։ Կարծում եմ, որ երկու երկրների միջեւ քաղաքական, տնտեսական, առեւտրային եւ մշակութային հարաբերությունները կարող են ավելի զարգանալ»,- ընդգծել է Ռաիսին։
Խոսելով երկու երկրների հարաբերությունների պատմության մասին՝ Ռաիսին հավելել է. «Իրանի Իսլամական Հանրապետությունն ապացուցել է, որ դժվար օրերին իր հարեւանների բարեկամն է եւ երբեք չի թողնում իր ընկերներին դժվարությունների մեջ», հաղորդվում է Իրանի նախագահի կայքում։
Ռաիսին ընդգծել է, որ Իսրայելի ներկայությունը տարածաշրջանում ոչ մի կերպ չի նպաստում տարածաշրջանի անվտանգությանը։ Տարածաշրջանում անվտանգությունը հնարավոր է ձեռք բերել միայն տարածաշրջանի եւ դրա կասպյան հարեւանների համագործակցության միջոցով, նշել է նա։

В Ашхабаде на «полях» саммита «каспийской пятерки» состоялась встреча президентов Азербайджана и Ирана Ильхама Алиева и Эбрагима Раиси.
Как сообщает пресс-служба азербайджанского президента, Алиев на встрече заявил, что между двумя странами «достигнут очень хороший прогресс по ряду вопросов, особенно в транспорте, энергетике» и др. направлениях.
Раиси, в свою очередь, заявил о наличии планов по визиту Алиева в Тегеран, а также по визиту президента Ирана в Баку. По его словам, отношения между Баку и Тегераном имеют потенциал для развития. «Я думаю, что мы пока не смогли использовать весь потенциал наших отношений. Думаю, что политические, экономические, торговые и культурные отношения между двумя странами могут получить дальнейшее развитие», - подчеркнул Раиси.
Говоря об  истории отношений между двумя странами,  Раиси добавил: «Исламская Республика Иран доказала, что в трудные дни является другом соседей и никогда не оставляет своих друзей в беде», сообщается на сайте президента ИРИ.
Раиси подчеркнул, что присутствие Израиля  в регионе никоим образом не способствует безопасности региона.  Безопасность в регионе может быть достигнута только при сотрудничестве региона и каспийских соседей, отметил он.