Երկուշաբթի ուժի մեջ է մտել Վրաստանի կառավարության որոշումը տեղական արտադրության ցորենի եւ գարու արտահանումն արգելելու մասին, տեղեկացրել են Վրաստանի կառավարության մամուլի ծառայությունում։
«Որեւէ փոփոխություն ցորենի եւ գարու [արտահանման] արգելքի մասին կառավարության որոշման մեջ չի մտցվել, հետեւաբար, այն այսօրվանից ուժի մեջ է մտել»,- նշել են կառավարությունում։
Վրաստանի իշխանությունները հունիսի վերջին որոշում էին կայացրել ցորենի եւ գարու արտահանման արգելքի մասին։ Արգելքը կգործի մինչեւ 2023թ. հուլիս։ Կառավարության որոշումը չի արգելում հանրապետությունից արտահանել Վրաստանում արտադրվող եգիպտացորենը։
Վրաստանի Վիճակագրության ազգային ծառայության՝ «Սաքստատի» տվյալներով, 2021թ. հանրապետությունն արտահանել է ավելի քան 1,4 հազար տոննա ցորեն Հայաստան (365 հազար դոլար), 49 տոննա Թուրքիա (16 հազար դոլար) եւ 40 տոննա Ուկրաինա (10 հազար դոլար)։ Վրաստանում աճեցված ցորենի ընդհանուր ծավալը 2021թ. կազմել է 136,1 հազար տոննա, ինչը 32,9 տոկոսով ավելի էր, քան 2020թ.։
Վրաստանն ամեն տարի սպառում է 650 հազար տոննա ցորեն։ Հանրապետությունն ինքն իրեն ապահովում է միայն 15 տոկոսով։ Մնացածը ներմուծում է, որի ավելի քան 90 տոկոսը՝ Ռուսաստանից։ Ապրիլին Վրաստանի իշխանությունները հայտարարել էին, որ առաջիկա տարիներին նախատեսում են ավելացնել աճեցվող ցորենի ծավալը՝ սպառվող քանակության 15 տոկոսից հասցնելով 50 տոկոսի։
Գարին, ինչպես ավելի վաղ նշել էր Վրաստանի շրջակա միջավայրի պաշտպանության եւ գյուղատնտեսության նախարար Օթար Շամուգիան, ներկա պահին արտահանվում է Իրաք ու Իրան։ Ընթացիկ տարում հանրապետությունում հույս ունեն հավաքել 60 հազար տոննա գարի, դրա ավելի քան 2,5 հազար տոննան արդեն արտահանվել է։

Постановление правительства Грузии о запрете экспорта пшеницы и ячменя местного производства в понедельник вступило в силу, сообщили в пресс-службе грузинского правительства.
«Каких-либо изменений в постановление правительства о запрете [экспорта] пшеницы и ячменя не вносилось, соответственно, оно с сегодняшнего дня вступило в силу», - отметили в правительстве.
Грузинские власти приняли решение о вводе запрета на экспорт пшеницы и ячменя в конце июня. Запрет будет действовать до июля 2023 года. Постановление правительства не запрещает вывозить из республики произведенную в Грузии кукурузу.
По данным Национальной службы статистики Грузии «Сакстат», в 2021 году республика экспортировала более 1,4 тыс. тонн пшеницы в Армению (на $365 тыс.), 49 тонн - в Турцию ($16 тыс.) и 40 тонн на Украину ($10 тыс.). Общий объем выращенной в Грузии пшеницы в 2021 году составил 136,1 тыс. тонн, что на 32,9% больше, чем в 2020 году.
Ежегодно Грузия потребляет до 650 тыс. тонн пшеницы. Республика сама себя обеспечивает лишь на 15%. Остальное - импорт, более 90% которого приходится на Россию. В апреле власти Грузии заявили, что в ближайшие годы планируют увеличить объем выращиваемой пшеницы с 15% до 50% от потребляемого количества.
Ячмень, как ранее отметил министр по охране окружающей среды и сельского хозяйства Грузии Отар Шамугия, в настоящий момент экспортируется в Ирак и Иран. В текущем году в республике рассчитывают собрать 60 тыс. тонн ячменя, более 2,5 тыс. тонн этой продукции уже вывезено на экспорт.