Իրաքի շատ շրջաններում պետական ​​ծառայողներն արձակուրդ են ուղարկվել, քանի որ որոշ շրջաններում ջերմաստիճանը 50°C-ից բարձր ցուցանիշի է հասել, հայտնում են տեղական ԶԼՄ-ները:
Երկրի մի քանի քաղաքներ գլխավորել են աշխարհի ամենաթեժ վայրերի ցանկը։ Կիզիչ շոգի պատճառով առնվազն 10 նահանգ դադարեցրել է պետական ​​աշխատողների մեծ մասի աշխատանքը, հայտնում է Kurdistan24-ը։
Տանջանքները սրվում են էլեկտրաէներգիայի կանոնավոր անջատումների պատճառով, որոնք անհնարին են դարձնում օդորակիչների օգտագործումը։
Այս տարի սաստկացել են նաեւ փոշու փոթորիկները։ Ջերմային ալիքներն ավելի հաճախակի են դարձել, ավելի ինտենսիվ եւ երկար են տեւում՝ կլիմայի մարդածին փոփոխությունների պատճառով:
Իրաքը ՄԱԿ-ի կողմից Մերձավոր Արեւելքի կլիմայի փոփոխության համար ամենախոցելի երկրներից մեկն է ճանաչվել։ Ջերմային ալիքը հանրապետությունում շարունակվում է հուլիսի կեսերից եւ, ըստ կանխատեսումների, կշարունակվի։
Կիզիչ շոգն Իրաքում սովորական երեւույթ է, քանի որ այն գտնվում է Երկրի ամենաշոգ վայրերից մեկում: Սակայն բնակիչներն ասում են, որ պայմանները վատթարանում են: Բասրայի հարավային նավահանգստում, որտեղ ջերմաստիճանը հատկապես բարձր է, պետական ​​աշխատողները քառօրյա արձակուրդ են ուղարկվել։

Во многих частях Ирака госслужащих отправили по домой, поскольку в некоторых районах температура поднимается выше 50°C, сообщают местные СМИ.
Несколько городов страны возглавили список самых жарких мест в мире. Как сообщает «Курдистан24» сообщает, что из-за палящей жары по меньшей мере 10 провинций приостановили работу большинства государственных служащих.
Страдания усугубляется регулярными отключениями электроэнергии, что делает недоступным работу кондиционером.
В этом году также усилились удушающие пыльные бури. Волны тепла стали более частыми, более интенсивными и длятся дольше из-за антропогенного изменения климата.
Ирак был признан ООН одной из стран, наиболее уязвимых к изменению климата на Ближнем Востоке. Волна тепла в стране продолжается с середины июля и, по прогнозам, продолжится.
Обжигающая жара не является чем-то необычным в Ираке, как в одном из самых жарких мест на Земле. Но жители говорят, что условия ухудшаются. В южном порту Басры, где температура особенно высока, начался четырехдневный отпуск для бюджетников.