Ալպերում ռեկորդային բարձր ջերմաստիճաններն այս ամռանը հանգեցրել են այն բանին, որ սառցադաշտերի հալչելու հետեւանքով հայտնաբերվել են մարդկային երկու մարմինների եւ ինքնաթիռի մնացորդներ, գրել է The Guardian-ը։
Ջերմաստիճանի կտրուկ բարձրացման պատճառով հալվում են Շվեյցարիայի սառցադաշտերը՝ բացահայտելով իրենց տակ թաքնված գաղտնիքները. այս ամռանը զբոսաշրջիկները պատահաբար գտել են մարդկային մնացորդներ եւ ինքնաթիռի բեկորներ, որոնք անհետացել էին ավելի քան կես դար առաջ։
Ֆրանսիացի երկու լեռնագնաց մարդկային ոսկորներ են գտել Չեսեն սառցադաշտում։ Կմախքը ուղղաթիռով հանվել է նույն օրը։
Ոսկորները հայտնաբերվել են հին արահետի մոտ, որը չի օգտագործվում արդեն 10 տարի, ասել է Բրիտանիայում լեռնային հյուղակը հսկող Դարիո Անդեմմաթենը. լեռնագնացներն այստեղից են սկսում լեռ բարձրանալն այս շրջանում։
Նա նշել է, որ մարդը կարող էր մահացած լինել «1970 կամ 80-ական թթ.»։
Մեկ շաբաթ առաջ եւս մեկ մարմին էր հայտնաբերվել Շտոկի սառցադաշտում, Ցերմատ հանգստավայրից ոչ հեռու, Մաթերհորնից հյուսիս-արեւմուտք։ Երկու դեպքում էլ տեղի ոստիկանությունը հայտարարել է, որ մարդկային մնացորդների ճանաչման գործընթացը դեռեւս շարունակվում է եւ կտեւի «եւս մի քանի օր»։
Ալպյան շրջանի ոստիկանությունը 1925-ից ի վեր անհետացած մարդկանց ցուցակ է վարում։ Ցուցակում ներառված է նաեւ սուպերմարքեթների սեփականատեր, միլիոնատեր, Գերմանիայի, Ռուսաստանի եւ ԱՄՆ-ի քաղաքացի Կառլ-Էրիվան-Հաուբը, որն անհայտ կորել էր Ցերմատի շրջանում 2018թ. ապրիլի 7-ին։
Օգոստոսի առաջին շաբաթվա ընթացքում լեռնային ուղեկցորդը գտել էր ինքնաթիռի մնացորդներ, որը կործանվել էր 1968թ. Ալեչ սառցադաշտի (Յունգֆրաու եւ Մյոնխ լեռնագագաթներից ոչ հեռու) օդային տարածքում։
Պարզվել է, որ դրանք Piper Cherokee ինքնաթիռի մնացորդներն են, որը կործանվել էր այս շրջանում 1968թ. հունիսի 30-ին։ Ինքնաթիռում գտնվել են ցյուրիխցի մի ուսուցիչ, գլխավոր բժիշկ եւ նրա որդին։ Մարմիններն այն ժամանակ հայտնաբերվել եւ հանվել էին։
Շվեյցարական Ալպերը ձմռանից հետո դիմացել է երկու ուժեղ ամառային ջերմային ալիքների։ Հուլիսին իշխանությունները լեռնագնացներին խորհուրդ են տվել չբարձրանալ Մաթերհորն՝ արտասովոր բարձր ջերմաստիճանի պատճառով, որը Ցերմատում հասել է  Ցելսիուսի 30 աստիճանի։

Рекордно высокие температуры в Альпах этим летом привели к обнаружению двух тел и самолета, разбившегося в 1968 году, пишет The Guardian.
Резкое повышение температуры заставляет тающие ледники Швейцарии раскрывают свои тайны,  этим летом туристы случайно наткнутся на человеческие останки и обломки самолета, потерянные более полувека назад.
Два французских альпиниста нашли человеческие кости во время восхождения на ледник Чессен в южном кантоне Вале.  Скелет был поднят с ледника на вертолете в тот же день.
Кости были обнаружены возле старой тропы, которая  не используется уже  10 лет назад, сказал Дарио Анденматтен, смотритель горной хижины в Британии, откуда многие альпинисты начинают свои восхождения в этом регионе.
Поскольку от тела мало что осталось, кроме голых костей, Анденматтен сказал, что он ожидал, что человек умер «где-то в 1970-х или 80-х годах».
Неделей ранее еще одно тело было найдено на леднике Штоки недалеко от курорта Церматт, к северо-западу от Маттерхорна. В обоих случаях полиция Вале заявила, что процесс опознания человеческих останков с помощью анализа ДНК все еще продолжается и займет «еще несколько дней».
Полиция альпийского региона ведет список из примерно 300 случаев исчезновения людей с 1925 года. В него входит миллионер сети супермаркетов Карл-Эриван Хауб — тройной гражданин Германии, России и США, пропавший без вести в регионе Церматт 7 апреля 2018 года.
В первую неделю августа горный гид обнаружил обломки самолета, разбившегося над ледником Алеч, недалеко от горных пиков Юнгфрау и Мёнх в июне 1968 года.
При ближайшем рассмотрении выяснилось, что это обломки самолета Piper Cherokee, разбившегося в этом районе 30 июня 1968 года, на борту которого находились учитель, главный врач и его сын, все из Цюриха. Тела были извлечены в то время.
После зимы с относительно небольшим количеством снега швейцарские Альпы уже пережили две сильные летние волны тепла. В июле власти посоветовали альпинистам не подниматься на Маттерхорн из-за необычно высоких температур, которые в Церматте почти достигали 30°C.