Իտալիայի Ապուլիայի մարզի ծննդատան բուժքույրերի սխալի պատճառով, որոնք շփոթել էին նորածիններին, իշխանությունները պետք է միլիոն եվրո դատական տուգանք վճարեն, տեղեկացնում է la Repubblica-ն։
Դատարան է դիմել Կանոզա քաղաքի 33-ամյա բնակչուհին, 2012թ. նա պատահաբար սոցցանցերում տեսել է իրեն նման անծանոթ կանանց։ Նա կապ է հաստատել նրանց հետ եւ ԴՆԹ թեստ պահանջել։
Պարզվել է, որ հիվանդանոցի աշխատակիցները սխալ են թույլ տվել եւ 1989թ. նորածին աղջիկներին տվել են ոչ այն ծնողներին։ Պարբերականը նշել է, որ հայցը ներկայացնողը նշել է, որ հոգեբանական տրավմա է ստացել՝ ուրիշ ընտանիքում մեծանալով, մայրը թողել է աղջկան եւ հորը, որը վատ էր վարվում նրա հետ։ Անտոնելան երկար ժամանակ անցկացրել է մանկատանը, իսկ հետո՝ որդեգրող ընտանիքում։
Դատավարությունը տեւել է մի քանի տարի, փոքրիկներին փոխելու համար մեղադրող կողմը փորձում էր վիճարկել դատավճիռը՝ վկայակոչելով վաղեմության ժամկետի ավարտվելը։ Դատարանի վճռով իտալուհին կստանա մոտ կես միլիոն եվրո, նրան 215 հազարական կվճարեն կենսաբանական ծնողները, 81 հազար եվրո էլ վճարելու է հարազատ եղբայրը՝ ազգակցական կապերի կորստի համար։

Из-за ошибки медсестер роддома в итальянской области Апулия, которые перепутали младенцев, властям придется выплатить миллион евро судебного штрафа, сообщает издание la Repubblica.
В суд обратилась 33-летняя жительница города Каноза, в 2012 году она случайно увидела в социальных сетях похожих на себя ранее незнакомых женщин. Она списалась с ними в сети и настояла на ДНК-тесте.
Выяснилось, что сотрудники больницы совершили ошибку и в 1989 году отдали новорожденных девочек не тем родителям. Издание отмечает, что в иске заявительница отметила, что получила психологическую травму, воспитываясь в чужой семье, мать бросила дочь с отцом, который плохо обращался с ней. Антонелла длительное время провела в детском доме, а затем в приемной семье.
Судебные разбирательства длились несколько лет, сторона, обвиняемая в подмене младенцев, пыталась оспорить приговор, ссылаясь на истечение срока давности. По решению суда итальянка получит около полумиллиона евро, по 215 тысяч выплатят ее биологическим родителям, выплату 81 тысячи евро присудили ее родному брату за утрату родственных связей.