Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարն իր թվիթերյան միկրոբլուգում գրել է, որ հայտնվել է եւս մեկ տեսանյութ, որում երեւոմ է, թե ինչպես են մահապատժի ենթարկում հայ ռազմագերիներին:
«Եթե ապացուցվի, որ այս տեսանյութը իրական է, ապա սա ռազմական հանցագործություն է, որը պետք է հետաքննվի եւ որի մեղավորները պետք է պատժվեն», - նշել է Տոյվո Կլաարը:
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 15-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել էր Հարավային Կովկասում եւ Վրաստանի ճգնաժամի հարցով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարին։
Միրզոյանը Տոյվո Կլաարին ներկայացրել էր Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ադրբեջանական զինուժի նախապես ծրագրված լայնածավալ ագրեսիայի արդյունքում սեպտեմբերի 13-ից ստեղծված իրավիճակը եւ ագրեսիան կասեցնելու ուղղությամբ Հայաստանի ձեռնարկած քայլերը։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել էինք, սեպտեմբերի 28-ին՝ ժամը 18:00-ից, ադրբեջանական զինուժը սահմանի արեւելյան ուղղությամբ սկսել էր ականանետերից եւ խոշոր տրամաչափի հրետանային զինատեսակներից գնդակոծել հայկական դիրքերը։ Հայկական կողմը դիմել էր պատասխան գործողությունների.
Ավելի ուշ ՊՆ-ն հայտնել էր, որ ժամը 22:00-ի դրությամբ իրավիճակը հայ-ադրբեջանական սահմանին համեմատաբար կայունացել է։ Ադրբեջանական սադրանքի արդյունքում երեք հայ զինծառայող էր զոհվել։

Another gruesome video has surfaced, apparently showing Armenian prisoners of war being executed, Toivo Klaar, EU Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia, wrote on his Twitter.
"If this video is proven to be authentic then this is a war crime that needs to be investigated and the perpetrators punished," Toivo Klaar noted.
A gruesome video of the shooting of four unarmed Armenian prisoners by Azerbaijani servicemen is circulating in Telegram channels.
On September 15, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan received EU Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia Toivo Klaar.
Mirzoyan presented to Toivo Klaar the situation created as a result of the Azerbaijani armed forces' premeditated large-scale aggression against the sovereign territory of Armenia and the steps taken by Armenia to stop that aggression.
On September 28 from 6 p.m. onwards, as previously reported, the Azerbaijani armed forces started firing mortars and heavy machine gun fire at the Armenian positions in the eastern direction of the border. The Armenian side resorted to retaliatory actions.
Later, the Ministry of Defense reported that as of 10 p.m. the situation on the Armenian-Azerbaijani border was relatively stable. As a result of the Azerbaijani provocation, three Armenian servicemen were killed.