Ռուսական նավթի եւ նավթամթերքների վրա դրված եվրոպական էմբարգոն խորացնում է անորոշությունը նավթի համաշխարհային շուկայում։ Այս մասին հայտարարել է Saudi Aramco-ի գլխավոր տնօրեն Ամին Նասերը, տեղեկացրել է Reuters-ը։
Նրա խոսքով՝ տեղի է ունենում շուկայի վերակառուցում Ռուսաստանի առաջարկած զեղչերով։ «Ռուսները ճիշտ զեղչերով կարող են իրենց նավթը տեղակայել տարբեր շուկաներում»,- ասել է Նասերը՝ ավելացնելով, որ այլ արտադրողների հում նավթն այդ ընթացքում վերուղղորդվում է. Ասիայի համար նախատեսված նավթն ուղարկվում է Եվրոպա, Հյուսիսային Ամերիկա եւ այլ տեղեր։
Անցած ամիս «Մեծ յոթնյակի» երկրները պայմանավորվել էին սահմանափակել ռուսական նավթի վաճառքը մինչեւ դեկտեմբերի 5-ը՝ հարկադիր ցածր գնով, բայց բախվել էին համաշխարհային նավթային ճյուղի հիմնական խաղացողների մտավախություններին։
Նասերը, ելույթ ունենալով Էր Ռիյադում ընթացող Future Investment Initiative (FII) համաժողովում, այն բանից հետո, երբ հայտարարվել էր  1,5 մլրդ դոլարի չափով կայուն զարգացման ֆոնդի ստեղծման մասին (էներգետիկ անցման կայուն եւ ներառական աջակցման համար), ասել է, որ վառելիքի հանածո տեսակներից էներգիայի նոր ձեւերի անցման պլանը սխալ էր։
«Եթե դուք նայեք ածխին, ապա 8 միլիարդ տոննան ամենաբարձր ցուցանիշն է 2013-ից ի վեր։ Ածխի արժեքը նավթային մեկ բարել համարժեքի դիմաց կազմում է 60-80 դոլար, ուստի, մենք հիմնականում անցնում ենք ածխի»,- նշել է նա։
Նասերը նշել է, որ երկնագույն ջրածնի շուկան «մեծանում» է, բայց առայժմ մոտ 200-300 դոլար արժե։ «Շուկան, որը սահմանվել է, հիմնականում գտնվում է Ճապոնիայում եւ Հարավային Կորեայում»,- ասել է նա։ «Եվրոպայում եւ աշխարհի այլ մասերում իրավիճակը թափ է հավաքում, բայց դրա համար ժամանակ կպահանջվի, որովհետեւ բոլորը նայում են տեխնոլոգիաների եւ ծախսերի նվազման ուղղությամբ»։

The European embargo on Russian oil and oil products increases uncertainty in the global oil market, said Saudi Aramco CEO Amin Nasser, Reuters reported.
He said the market is being reshaped with discounts offered by Russia.
The Russians, with the right discounts, can place their oil in different markets, Nasser said, adding that crude from other producers, meanwhile, is being redirected - oil destined for Asia is going to Europe, North America and elsewhere.
Last month, the G-7 countries agreed to cap sales of Russian oil at a forced low price by Dec. 5, but faced concerns from major players in the global oil industry.
Speaking at the Future Investment Initiative (FII) forum in Riyadh after announcing a $1.5 billion sustainable development fund to support a stable and inclusive energy transition, Nasser said the current global plan to shift from transitional fossil fuels to new forms of energy was flawed.
If you look at coal, it's 8 billion tons, the highest since 2013. The cost of coal per barrel of oil equivalent is $60 to $80, so we're basically transitioning to coal, he said.
Nasser said the market for blue hydrogen is growing, but so far it's around $200 to $300 a barrel of oil equivalent.