Արդշինբանկը Վլադիմիր Սպիվակովի ղեկավարությամբ Ռուսաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի կողմից ի աջակցություն «Զինվորի տուն» վերականգնողական կենտրոնի տրված բարեգործական համերգի էքսկլյուզիվ հովանավորն է: Համերգը տեղի ունեցավ նոյեմբերի 27-ին, Երևանում՝ «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում։ Այս համերգով մեկնարկեց «Հայաստան 301» նոր նախագիծը, որի նպատակն է աշխարհի հայությանը համախմբել «Զինվորի տան» շուրջ, մեր հայրենիքի պաշտպանության ընթացքում վիրավորում ստացած զինվորներին բազմակողմանի (բժշկական, սոցիալական, կրթական, նյութական) օգնություն ցուցաբերելու գաղափարի շուրջ։ Համերգից ստացված ողջ հասույթը տրամադրվելու է «Զինվորի տուն» վերականգնողական կենտրոնին:
Հիշեցնենք, որ կենտրոնը ստեղծվել է 2018 թ., «Աջակցություն վիրավոր զինվորներին և զինվորական հաշմանդամներին» ՀԿ-ի, Երևանի պետական բժշկական համալսարանի և ՀՀ պաշտպանության նախարարության աջակցությամբ։ Կենտրոնին մեծապես աջակցում են տարբեր կազմակերպություններ և անհատ բարերարներ: Կենտրոնի գործընկերներից է նաև Արդշինբանկը։
Ինչպես նշում է վարչության նախագահ Արտակ Անանյանը. «Արդշինբանկը «Զինվորի տուն» վերականգնողական կենտրոնի հետ համագործակցում է դրա գործունեության գրեթե առաջին օրերից։ Սա մեծ սոցիալական ծրագիր է, որին մենք շարունակաբար աջակցում ենք։ Այսօրվա միջոցառումը բանկի ևս մեկ ներդրումն է մեր հերոսների վերականգնողական կենտրոնին աջակցելու համագործակցության շրջանակներում: Մեր մեծ շնորհակալությունը Վլադիմիր Սպիվակովի ղեկավարած նվագախմբին: Մեր մեծ երախտագիտությունն ենք հայտնում մաեստրո Սպիվակովին, ով իր գործունեությամբ երկար տարիներ աջակցում է հայ ժողովրդին։ Մաեստրոյի համերգները Հայաստանում միշտ տոն են»:
Համերգից հետո, դիմելով ներկաներին, Վլադիմիր Սպիվակովը մասնավորապես ասաց. «Մենք բոլորս երազում ենք խաղաղության մասին և երջանիկ ենք ձեզ հետ այսօր այստեղ լինելու համար: Մենք եկել ենք Երևան՝ աջակցելու Զինվորի տուն վերականգնողական կենտրոնին՝ այս իսկապես եզակի նախագծին։ Ես շատ եմ ցանկանում, որ նման տներ ստեղծվեն նաև մեզ մոտ՝ Ռուսաստանում։ Հիմա դժվար ժամանակներ են, բայց այս դժվարին ժամանակներում ես միշտ ձեր կողքին կլինեմ: Չմոռանանք, որ իրերը ստեղծված են օգտագործելու համար, իսկ մարդիկ՝ նրա համար, որ իրենց սիրեն:

Ardshinbank became the exclusive sponsor of the charity concert of the National Philharmonic Orchestra of Russia conducted by V. Spivakov, in support of the Soldier’s Home Rehabilitation Center in Yerevan. The concert took place on November 27, in Yerevan, in the "Aram Khachatryan" Concert Hall.
The concert launches a new project "Armenia 301", aimed at uniting and consolidating Armenians around the world around one idea, Soldier’s Home and providing comprehensive (medical, social, educational, material) assistance to soldiers who received combat wounds while defending the Motherland. All proceeds from the concert will go to support the Soldier’s Home Center.
It should be reminded that the Center was established in 2018 with the assistance of "Support to Injured Soldiers and Military Cropples" NGO, Yerevan State Medical University and the Ministry of Defense of the Republic of Armenia. The Center is greatly assisted and supported by various organizations and caring private philanthropists. Ardshinbank is one of partners of the Center.
As the Chairman of the Management Board of Ardshinbank, Artak Ananyan said, the Bank has been cooperating with the Soldier’s Home Rehabilitation Center since the very first days of its existence. In particular, the bank participated in the project to purchase unique latest-generation equipment, which makes it possible to make the treatment and rehabilitation of wounded soldiers more effective, as well as to monitor the dynamics throughout the entire period of treatment.
"This is a very big social project, which we will continue to support as far as possible. Today's event is another contribution of the bank to the general cause of supporting the Rehabilitation Center of our heroes. We express our gratitude to the organizers of today's concert and all those who are not indifferent. We express our special thanks, of course, to Maestro Spivakov and all the musicians who have been supporting our defending soldiers and the entire Armenian people for many years. The maestro’s concerts in Armenia are always a holiday - said Artak Ananyan, Chairman of the Management Board of Ardshinbank.
After the concert, addressing the audience, Vladimir Spivakov said, in particular:
“We all dream of peace and we are happy that today we are here with you. We came to Yerevan to support the Soldier’s Home Rehabilitation Center, this truly unique project. I really want the same centers to be created in Russia. This is a difficult time, but during this difficult time, I will always be here for you. Let's not forget that things are made to be used, and people are made to be loved".