ԵՄ-ն իր հիմնական ոլորտներին աջակցության հրատապ ծրագրեր է մշակում այն մտավախությունների ֆոնին, որ ԱՄՆ նոր սուբսիդիաները կարող են ապագայում ոչնչացնել եվրոպական բիզնեսը: Այս մասին հայտարարել է Գերմանիայի էկոնոմիկայի նախարար Ռոբերտ Հաբեկը, հայտնում է Politico-ն։
Նրա խոսքով՝ ինքը «սերտորեն համագործակցում է» Բրյուսելի պաշտոնյաների եւ Փարիզում դաշնակիցների հետ՝ մշակելու միջոցառումներ, որոնք կարող են պահանջ ներառել, որ եվրոպական արտադրողներն օգտագործեն տեղական արտադրանքը կամ տեխնոլոգիաները, որպեսզի նրանք կարողանան հավակնել ԵՄ կառավարության սուբսիդիաներին:
Սա կլիներ վիճելի միջոց, որը հակասում է ազատ առեւտրի ավանդական կանոններին: Բայց նման կտրուկ միջամտությունն ավելի ու ավելի է անհրաժեշտ Բեռլինում, Փարիզում եւ Բրյուսելում, որպեսզի խուսափեն արժեքավոր ներդրումների զանգվածային արտահոսքից Եվրոպայից դեպի ԱՄՆ՝ Ջո Բայդենի հարկային եւ սուբսիդավորման բարեփոխումների ու Եվրոպայում էներգիայի բարձր գների հետեւանքով:
Հաբեկն ասել է, որ «շաբաթներ» են մնացել, մինչեւ այն ժամանակը, երբ շատ ուշ կլինի արձագանքելու համար ԱՄՆ-ի գնաճի նվազեցման ակտի մարտահրավերին, որը ճանապարհ է հարթում ամերիկյան կանաչ բիզնեսի համար 369 միլիարդ դոլարի սուբսիդիաների եւ հարկային վարկերի համար:
«Շուկայում շատ բաղադրիչներ կան, եւ դրանք արագորեն միավորվում են արձագանքման պլանի մեջ, Եվրոպայի ապագա արդյունաբերական պլանի մեջ»,- ասել է Հաբեկը Բեռլինում արդյունաբերական համաժողովում:
Նա նշել է, որ Եվրոպան կարող է ստիպված լինել այսպես կոչված «տեղական բովանդակության» պահանջներ դնել, մի հայեցակարգ, որը Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը անվանել է «Գնիր եվրոպականը»։
Նման պահանջները արտադրողներին պարտավորեցնում են օգտագործել որոշակի քանակությամբ ապրանքներ, տեխնոլոգիաներ կամ սեփական արտադրության հումք, որպեսզի իրավունք ունենան ստանալ առեւտրային արտոնություններ, ինչպիսիք են սուբսիդիաները:
Սակայն Հաբեկն ընդգծել է, որ ԵՄ-ի նման միջոցները պետք է համապատասխանեն Առեւտրի համաշխարհային կազմակերպության կանոններին։ «Ես չեմ թաքցնի, որ ԱՀԿ-ի հետ համատեղելի «տեղական բովանդակությունը» կարող է նաեւ գնաճի նվազեցման մասին օրենքին ԵՄ պատասխանի մաս լինել»,- ասել է էկոնոմիկայի նախարարը։
Նախարարի մեկնաբանություններն ընդգծում են, թե ինչպես է Գերմանիայի դիրքորոշումը տեղաշարժվում Ֆրանսիայի կողմը՝ աջակցելով այնպիսի միջոցների, ինչպիսին է «Գնիր եվրոպականը», երբ խոսքը վերաբերում է էկոլոգիապես մաքուր տեխնոլոգիաների, օրինակ մարտկոցների կամ ջրածնի մեջ նոր ներդրումներ ներգրավելուն:

США сократили количество партнерских патрулей на севере Сирии с «Сирийскими демократическими силами» (SDF),  после турецких ударов в регионе и в преддверии опасного наземного вторжения Анкары…
ЕС в срочном порядке разрабатывает планы поддержки своих основных отраслей на фоне опасений, что новые американские субсидии могут разрушить европейский бизнес в будущем. Об этом заявил министр экономики Германии…
Премьер-министр Великобритании Риши Сунак заявил, что так называемая золотая эра отношений с Китаем подошла к концу, предупредив, что движение Пекина к «еще большему авторитаризму представляет собой системный вызов британским ценностям и интересам»…
Отчет основан на прошлогоднем предупреждении военных о том, что Китай расширяет свои ядерные силы намного быстрее, чем предсказывали официальные лица США, подчеркивая широкое и ускоряющееся наращивание военной мощи, призванное позволить Пекину сравняться с мировой мощью США или превзойти ее к середине века…
«В Шушинском районе азербайджанской стороной из стрелкового оружия обстрелян пост вооруженных формирований Нагорного Карабаха, в результате чего ранения получили два человека…
«В частности, мы осуждаем внезапный и возмутительный запрет на поездки заместителю председателя Республиканской партии Армении (члену CDI) Армену Ашотяну в аэропорту Еревана без надлежащего юридического уведомления…
«Мы должны твердо защищать суверенитет и территориальную целостность Сирии. Ситуация в сфере безопасности в Сирии продолжает оставаться нестабильной. Турция нанесла авиаудары по Сирии и объявила, что проведет наземную операцию против Сирии…
«Ранее в этом месяце Макрон провел переговоры в Париже с президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым, а во вторник принимает  президента Казахстана Касым-Жомарта Токаева в Елисейском дворце…
По его словам, спецпредставители двух стран регулярно контактируют, обсуждают различные вопросы, включая возможность перехода границы с паспортами, шаги, которые могут быть предприняты в скором будущем…
«Разрыв произошел резко после спонсируемого и поддержанного США переворота 2014 года. Этот переворот был направлен на то, чтобы заменить президента, благосклонного к России, президентом, выбранным США…