ԵՄ-ն իր հիմնական ոլորտներին աջակցության հրատապ ծրագրեր է մշակում այն մտավախությունների ֆոնին, որ ԱՄՆ նոր սուբսիդիաները կարող են ապագայում ոչնչացնել եվրոպական բիզնեսը: Այս մասին հայտարարել է Գերմանիայի էկոնոմիկայի նախարար Ռոբերտ Հաբեկը, հայտնում է Politico-ն։
Նրա խոսքով՝ ինքը «սերտորեն համագործակցում է» Բրյուսելի պաշտոնյաների եւ Փարիզում դաշնակիցների հետ՝ մշակելու միջոցառումներ, որոնք կարող են պահանջ ներառել, որ եվրոպական արտադրողներն օգտագործեն տեղական արտադրանքը կամ տեխնոլոգիաները, որպեսզի նրանք կարողանան հավակնել ԵՄ կառավարության սուբսիդիաներին:
Սա կլիներ վիճելի միջոց, որը հակասում է ազատ առեւտրի ավանդական կանոններին: Բայց նման կտրուկ միջամտությունն ավելի ու ավելի է անհրաժեշտ Բեռլինում, Փարիզում եւ Բրյուսելում, որպեսզի խուսափեն արժեքավոր ներդրումների զանգվածային արտահոսքից Եվրոպայից դեպի ԱՄՆ՝ Ջո Բայդենի հարկային եւ սուբսիդավորման բարեփոխումների ու Եվրոպայում էներգիայի բարձր գների հետեւանքով:
Հաբեկն ասել է, որ «շաբաթներ» են մնացել, մինչեւ այն ժամանակը, երբ շատ ուշ կլինի արձագանքելու համար ԱՄՆ-ի գնաճի նվազեցման ակտի մարտահրավերին, որը ճանապարհ է հարթում ամերիկյան կանաչ բիզնեսի համար 369 միլիարդ դոլարի սուբսիդիաների եւ հարկային վարկերի համար:
«Շուկայում շատ բաղադրիչներ կան, եւ դրանք արագորեն միավորվում են արձագանքման պլանի մեջ, Եվրոպայի ապագա արդյունաբերական պլանի մեջ»,- ասել է Հաբեկը Բեռլինում արդյունաբերական համաժողովում:
Նա նշել է, որ Եվրոպան կարող է ստիպված լինել այսպես կոչված «տեղական բովանդակության» պահանջներ դնել, մի հայեցակարգ, որը Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը անվանել է «Գնիր եվրոպականը»։
Նման պահանջները արտադրողներին պարտավորեցնում են օգտագործել որոշակի քանակությամբ ապրանքներ, տեխնոլոգիաներ կամ սեփական արտադրության հումք, որպեսզի իրավունք ունենան ստանալ առեւտրային արտոնություններ, ինչպիսիք են սուբսիդիաները:
Սակայն Հաբեկն ընդգծել է, որ ԵՄ-ի նման միջոցները պետք է համապատասխանեն Առեւտրի համաշխարհային կազմակերպության կանոններին։ «Ես չեմ թաքցնի, որ ԱՀԿ-ի հետ համատեղելի «տեղական բովանդակությունը» կարող է նաեւ գնաճի նվազեցման մասին օրենքին ԵՄ պատասխանի մաս լինել»,- ասել է էկոնոմիկայի նախարարը։
Նախարարի մեկնաբանություններն ընդգծում են, թե ինչպես է Գերմանիայի դիրքորոշումը տեղաշարժվում Ֆրանսիայի կողմը՝ աջակցելով այնպիսի միջոցների, ինչպիսին է «Գնիր եվրոպականը», երբ խոսքը վերաբերում է էկոլոգիապես մաքուր տեխնոլոգիաների, օրինակ մարտկոցների կամ ջրածնի մեջ նոր ներդրումներ ներգրավելուն:

The EU is urgently developing plans to support its core industries amid fears that new U.S. subsidies could ruin European business in the future. German Economy Minister Robert Habeck said this, Politico reports.
He said he is working "closely" with officials in Brussels and allies in Paris to develop measures that could include requiring European manufacturers to use locally produced products or technology to qualify for EU government subsidies.
This would be a controversial measure at odds with traditional sets of free-trade rules. But such radical intervention is increasingly seen as necessary in Berlin, Paris and Brussels to avoid a massive outflow of valuable investment from Europe to the U.S. as a result of Joe Biden's tax and subsidy reforms and higher energy prices in Europe.
Habeck said it would be "weeks" before it would be too late to respond to the challenge of the U.S. Inflation Reduction Act, which paves the way for $369 billion in subsidies and tax breaks for U.S. green businesses.
"There are a lot of ingredients in the market, and they are now being quickly put together into a response plan, into a future industrial plan for Europe," Habeck told an industrial conference in Berlin.
He noted that Europe may have to enact so-called "local content" requirements, a concept that French President Emmanuel Macron called "Buy European."
Such requirements oblige producers to use a certain amount of products, technology or raw materials of their own production in order to qualify for trade benefits such as subsidies.
But Habeck stressed that such EU measures must remain in accordance with World Trade Organization rules. "I will make no secret of the fact that WTO-compatible 'local content' can also be part [of the EU's response to the Inflation Reduction Act]," the economy minister told reporters.
The minister's comments underscore how Germany's position is shifting toward France, supporting such "Buy European" measures when it comes to attracting new investment in clean technologies such as batteries or hydrogen.