Իրանի մեջլիսի (խորհրդարան) նախկին պատգամավոր, կանանց իրավունքների պայքարի նշանավոր մարտիկ Ֆաեզե Հաշեմի-Ռաֆսանջանին երկուշաբթի դատապարտվել է հինգ տարվա բանտարկության հակակառավարական ցույցերի կոչերի համար։ Այս մասին Fars Haber լրատվական պորտալին տեղեկացրել է նրա փաստաբան Նիդա Շամսը։
Նրա խոսքով՝ իսլամական հանրապետության նախկին նախագահ Ալի Աքբար Հաշեմի-Ռաֆսանջանիի (1934-2017) դուստրը ձերբակալվել է սեպտեմբերի 27-ին եւ բանտարկվել Էվին բանտում։ «Իմ հաճախորդը առաջին ատյանի դատարանի կողմից դատապարտվել է հինգ տարվա ազատազրկման բնակիչներին ցույցերի դրդելու համար,- ասել է Շամսը։- Մենք կփորձենք բողոքարկել այս որոշումը օրենքով սահմանված ժամկետում»։ Իրանական արդարադատությունը նաեւ 60-ամյա ակտիվիստ կնոջը մեղադրել է «երկրի անվտանգության դեմ դավադրության եւ կառավարման գործող համակարգի դեմ քարոզչության» մեջ։
Հաշեմի-Ռաֆսանջանին նախկինում մի քանի անգամ դատապարտվել է անօրինական հավաքներին մասնակցելու համար։ 2009թ. նրան հինգ տարով արգելել են զբաղվել քաղաքական եւ մշակութային-լուսավորչական գործունեությամբ։ 2011թ. նա հայտնվել է բանտում հանրահավաքում Միր Հոսեյն Մուսավիի շարժմանն աջակցող ելույթի համար։ 2017-ին նորից դատապարտվել է վեցամսյա բանտարկության այն տվյալների հրապարակման համար, որոնք վարկաբեկում էին Իրանի պետական գործիչներին։
Մարտին ակտիվիստին 15 ամսով ազատազրկելու դատավճիռ է կայացվել։ Որպես լրացուցիչ պատիժ նախկին պատգամավորին երկու տարով արգելել են որեւէ գործունեություն իրականացնել սոցցանցերում։
Նոյեմբերի 28-ին Իրանի իշխանությունները ձերբակալել են Ֆարիդե Մուրադխանիին՝ իսլամական հանրապետության գերագույն հոգեւոր առաջնորդ, այաթոլա Ալի Խամենեիի զարմուհուն։ Դա տեղի էր ունեցել այն բանից հետո, երբ կինը օտարերկրյա կառավարություններին կոչ էր արել խզել կապերը Թեհրանի հետ։
Հուզումներն Իրանում սկսվել են սեպտեմբերի 16-ին 22-ամյա Մահսա Ամինիի հուղարկավորությունից հետո, որը մահացել էր բարքերի ոստիկանության ձերբակալությունից հետո (նա գլխաշորը ճիշտ չէր կրել)։ Հանրահավաքներ եւ քայլերթեր են սկսվել մոտ 160 քաղաքներում եւ բնակավայրերում։ Դրանց մասնակիցները ժողովրդավարական փոփոխությունների կոչեր էին անում, դատապարտում իշխանությունների բռնաճնշումները եւ պահանջում ազատ արձակել ձերբակալվածներին։
Իրանում հայտարարել են ավելի քան 20 հազար ցուցարարի ներում շնորհելու մասին
«Այսօրվա դրությամբ 82 հազար մարդ համաներում է ստացել, եւ այդ թիվը կարող է ավելանալ․․․
Բանտում գտնվող իրանցի ռեժիսոր Ջաֆար Փանահին հացադուլ է հայտարարել
Ջաֆար Փանահին Էվինի բանտում հացադուլ է հայտարարել...
ԱՄՆ-ն Իրանից պահանջել է ազատ արձակել ցույցերի բոլոր մասնակիցներին
ԱՄՆ-ն պահանջում է ազատ արձակել ցույցերի ժամանակ կալանավորվածներին...
Մեծ Բրիտանիան ներգրավված է Իրանում բողոքի ցույցերի կազմակերպման մեջ․ Իրանի ԱԳՆ
Մենք զգուշացրել ենք, որ Իրանում ցույցերը ժողովրդի իրավունքն են, սակայն որոշ երկրներ ցանկանում էին բողոքի ցույցերը վերածել անկարգությունների․․․
Իրանցի ցուցարարը 10 տարվա ազատազրկման է դատապարտվել գլխաշորը հանելու համար
Նրան մեղավոր են ճանաչել «կոռուպցիայի եւ մարմնավաճառության խրախուսման», ինչպես նաեւ «հավաքների եւ դավադրության» մեջ․․․

Faezeh Hashemi-Rafsanjani, a former member of Iran's Majlis (parliament) and a prominent fighter for women's rights, was sentenced Monday to five years in prison for calling for anti-government protests, Nida Shams, her lawyer, told Fars Haber news portal.
She said the daughter of former Islamic Republic President Ali Akbar Hashemi-Rafsanjani (1934-2017) was arrested on September 27 and imprisoned in Evin prison. "My client was sentenced by the trial court to five years in prison for inciting residents to demonstrate," Shams said. - We will try to appeal this decision within the legal deadline." Iranian justice also accused the 60-year-old activist of "conspiring against the security of the country and propaganda against the existing system of government.
Hashemi-Rafsanjani has been convicted several times in the past for participating in illegal assemblies. In 2009, she was banned from political and cultural activities for five years. In 2011, the activist was imprisoned for speaking at a rally in support of reformist leader Mir Hossein Mousavi. In 2017, she was again sentenced to a six-month prison term for releasing data denigrating Iranian statesmen.
In March, the activist was sentenced to 15 months in prison. As an additional punishment, the former deputy was banned from any social media activity for two years.
On November 28, Iranian authorities arrested Farida Muradhani, the niece of the Supreme Leader of the Islamic Republic, Ayatollah Ali Khamenei. This happened after she called on foreign governments to sever ties with Tehran.
The unrest in Iran began last September 16 after the funeral of 22-year-old Mahsa Amini, who died after she was detained by the vice police for improperly wearing a headscarf. Rallies and marches covered some 160 cities and towns. Participants called for democratic change, condemned the repression of the authorities and demanded the release of those arrested.