Էստոնիան Ուկրաինային կփոխանցի երկրում առկա բոլոր 155 մմ տրամաչափի հաուբիցները։ Այս մասին հայտարարել է Ուկրաինայում Էստոնիայի դեսպան Կայմո Կուուսկան։
«Մենք մեր բոլոր 155 մմ տրամաչափի հաուբիցները տալիս ենք  Ուկրաինային։ Այսպիսով ցանկանում ենք նախադեպ ստեղծել, որպեսզի մյուս երկրները չկարողանան արդարանալ, թե ինչու չեն կարող Ուկրաինային անհրաժեշտ սպառազինություն տրամադրել պատերազմում հաղթելու համար», — Facebook-ի էջում դիվանագետին մեջբերում է Ուկրաինային Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետը։
Հունվարի 19-ին Տալլինը հաստատել էր Կիեւին 113 միլիոն եվրոյի ռազմական օգնության ամենամեծ փաթեթի փոխանցումը: Էստոնիան Ուկրաինային կտրամադրի տասնյակ 155 (FH-70) եւ 122 մմ (D-30) տրամաչափի հաուբիցներ, հազարավոր արկեր, բեռնատարներ, ավելի քան հարյուր Carl-Gustav հակատանկային նռնականետեր:

Estonia will hand over to Ukraine all its 155mm howitzers in service. Estonian Ambassador to Ukraine Kaimo Kuuska said.
"We are giving all our 155mm howitzers to Ukraine. And we want to create a precedent in this way so that other countries won't have any excuses why they can't provide Ukraine with the necessary weapons to win the war," the diplomat was quoted by the General Staff of the Armed Forces of Ukraine on its Facebook page.
On January 19, Tallinn approved sending Kyiv the largest package of military aid worth €113 million. Estonia will transfer tens of 155-mm (FH-70) and 122-mm (D-30) howitzers, thousands of shells, trucks, over a hundred Carl-Gustav anti-tank grenade launchers to Ukraine.