Հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորումը Ռուսաստանի գերակա խնդիրներից է, նշվել է ԶԼՄ-ներին ՌԴ ԱԳՆ-ի տված պատասխանում։
Մեկնաբանությունում նշվել է, որ անդրկովկասյան հանրապետությունների հետ Ռուսաստանին կապում են ընդհանուր պատմությունը, հոգեւոր-մշակութային սերտությունը, ամուր բարեկամական կապերը ժողովուրդների միջեւ։ Ռուսաստանը, որն անմիջականորեն սահմանակից է Հարավային Կովկասին, շահագրգռված է այդ տարածաշրջանի կայունությամբ եւ բարգավաճմամբ, նրա տրանսպորտային-լոգիստիկ, առեւտրաներդրումային, տեխնոլոգիական հնարավորությունների բացմամբ եւ փոխադարձ օգտագործմամբ։ Հենց դրան են ուղղված ռուսական դիվանագիտության ջանքերը։
«Մենք ինտենսիվորեն աշխատում ենք տարածաշրջանում կուտակված հակամարտային պոտենցիալի հաղթահարման ուղղությամբ։ Այս առնչությամբ գերակա խնդիրներից մեկն է հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորումը։ Հիմք են հանդիսանում Ռուսաստանի, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ղեկավարների 2020թ. նոյեմբերի 9-ի, 2021թ. հունվարի 11-ի, նոյեմբերի 26-ի եւ 2022թ. հոկտեմբերի 31-ի հայտարարությունները։ Համոզված ենք, որ գործընթացի հաջողությունն ամբողջովին կախված է այդ եռակողմ պայմանավորվածություններին հստակ հետեւելուց»,- նշվել է հաղորդագրությունում։
Սեպտեմբերյան մարտերից տուժած Ջերմուկի ճոպանուղին վերանորոգման փուլում է. քաղաքապետ
Սեպտեմբերյան ագրեսիայի հետևանքով տուժած  ենթակառուցվածքների թվում էր նաև…
Թեհրանը զգուշացրել է Բաքվին. «Ալիեւ, մի խանգարիր քո անդորրը»
Ալիրզա Մոնադին նշել է. «Մենք խնդրում ենք Ալիեւին աշխարհի տնտեսական ճգնաժամի պայմաններում իր գործողություններով․․․
Աջակցում ենք Հայաստանին և Ադրբեջանին՝ հասնելու կայուն, համապարփակ և արդար խաղաղության. Կլաար
Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ…
Երասխի ուղղությամբ հակառակորդի կրակոցից զոհված Արշակ Սարգսյանն այսօր հուղարկավորվել է
Արշակը նախորդ տարվա ամռանն էր զորակոչվել բանակ․․․
Բաքվում փորձել են հայկական կողմին վերագրել սեփական հնարքները
Թե ով է ագրեսորը, ով է միտումնավոր սրում իրավիճակը տարածաշրջանում, ով է ապատեղեկատվության քարոզում․․․

The normalization of Armenian-Azerbaijani relations is one of Russia's priority tasks, notes the Russian Ministry of Foreign Affairs (MFA) response to the media.
In the commentary, it was stated that Russia and the South Caucasus countries are connected by a common history, spiritual and cultural closeness, and strong friendly ties between their peoples.
It was said in the message that Russia, which directly borders the South Caucasus, is interested in the stability and prosperity of that region, the opening and mutual use of its transport, logistics, trade, investment, and technological opportunities, and this is exactly what the efforts of Russian diplomacy are aimed at.
"We are intensively working to overcome the accumulated conflict potential in the region. One of the priority issues in this regard is the normalization of Armenian-Azerbaijani relations. The basis is the statements of the leaders of Russia, Azerbaijan, and Armenia on November 9, 2020, January 11, November 26, 2021, and October 31, 2022. We are convinced that the success of the process completely depends on clearly following these tripartite agreements," the comment also stated.