Վերերկրյա բազավորման փոքր տրամագծով ռումբերը (GLSDB), որոնք արտադրում է Boeing կորպորացիան, Ուկրաինային կօգնեն խոցել կարեւոր ռազմական թիրախներ, որոնք այժմ անհասանելի են Ուկրաինայի Զինված ուժերի համար։
Միացյալ Նահանգները պատրաստում է 2,2 մլրդ դոլարի ռազմական օգնության փաթեթ Ուկրաինայի համար, դրանում, ինչպես սպասվում է առաջին անգամ կներառվեն մեծ հեռահարության հրթիռներ, ինչպես նաեւ այլ զինատեսակներ, երեքշաբթի Reuters գործակալությանը տեղեկացրել են Ջո Բայդենի վարչակազմի երկու աղբյուրներ։
Սպասվում է, որ անվտանգության ոլորտում օգնության նոր փաթեթի մասին հայտարարությունը կարվի արդեն այս շաբաթ, ասել են պաշտոնատար անձինք։ Սպասվում է նաեւ, որ փաթեթում կներառվեն օժանդակ սարքավորումներ «Փեթրիոթ» զենիթահրթիռային համալիրների համար, գերճշգրիտ զինամթերքներ եւ հակատանկային «Ջեւելին» հրթիռներ, ավելացրել են աղբյուրները։
Աղբյուրներից մեկի տվյալներով՝ մատակարարումը, գուցե, 1,725 մլրդ դոլարով կֆինանսավորվի այն հիմնադրամից, որը հայտնի է որպես Ուկրաինայի անվտանգության աջակցության նախաձեռնություն (USAI), որը թույլ կտա Բայդենի վարչակազմին նոր սպառազինություններ պատվիրել արտադրողներին, այլ ոչ թե դրանք վերցնել Պենտագոնի առկա պաշարներից։
Այդ միջոցները կտրամադրվեն սպառազինությունների նոր տեսակների՝ փոքր տրամագծով վերերկրյա բազավորման ռումբերի ձեռքբերմանը, որոնց հեռահարությունը կազմում է 150 կիլոմետր։ Ընդ որում՝ Վաշինգտոնը չի բավարարել Կիեւի՝ 297 կիլոմետր հեռահարությամբ ATACMS հրթիռների մատակարարման խնդրանքը։
GLSDB-ների մեծ հեռահարությունը կարող է Ուկրաինային թույլ տալ խոցել կարեւոր ռազմական թիրախներ, որոնք այժմ անհասանելի են նրա Զինված ուժերի համար, եւ կօգնի շարունակել հակագրոհները՝ միաժամանակ դժվարացնելով ռուսների գործողությունները սեփական թիկունքում։
GLSDB-ները համատեղ արտադրում են Boeing կորպորացիան եւ շվեդական SAAB ընկերությունը։ Համակարգն ունի փոքր տրամագծի GBU-39 (SDB) ռումբեր՝ M26 հրթիռային շարժիչով։
Համակարգի նկարագրության մեջ, որը հրապարակել է SAAB-ի կայքը, նշված է, որ GLSDB-ը կառավարվում է GPS նավիգացիայի գլոբալ համակարգի օգնությամբ, կարող է վերացնել որոշ էլեկտրոնային խանգարումներ, օգտագործվել ցանկացած եղանակային պայմաններում եւ զրահապատ տրանսպորտային միջոցների դեմ։
GBU-39-ի մարտագլխիկն ունի ոչ մեծ ծալովի թեւեր, որոնք թույլ են տալիս նրան պլանավորել ավելի քան 100 կիլոմետր հեռավորություն՝ ինքնաթիռից արձակվելիս, եւ խոցել մինչեւ 1 մետր տրամագծով թիրախներ։

Бомбы малого диаметра наземного базирования (GLSDB), производимые корпорацией Boeing, помогут Украине поражать важные военные цели, находящиеся сейчас вне досягаемости для ВСУ
Соединенные Штаты готовят пакет военной помощи Украине на сумму 2,2 миллиарда долларов, в который, как ожидается, впервые будут включены ракеты бóльшей дальности, а также другие боеприпасы и вооружения, сообщили во вторник агентству «Рейтер» два источника в администрации Джо Байдена.
Ожидается, что объявление о новом пакете помощи в сфере безопасности будет сделано уже на этой неделе, заявили официальные лица. Также ожидается, что в пакет войдут вспомогательное оборудование для ЗРК «Пэтриот», высокоточные боеприпасы и противотанковые ракеты «Джавелин», добавили источники.
По данным одного из источников, поставка, возможно, будет на 1,725 млрд долларов профинансирована из фонда, известного как Инициатива содействия безопасности Украины (USAI), который позволяет администрации Байдена заказывать новое вооружение у производителей, а не изымать его из существующих запасов Пентагона.
Эти средства пойдут на приобретение нового вида вооружений - бомбы малого диаметра наземного базирования (GLSDB), дальность действия которой составляет 150 км. При этом Вашингтон не удовлетворил просьбу Киева о поставке ракет ATACMS с дальностью 297 км.
Большая дальность GLSDB может позволить Украине поражать важные военные цели, которые сейчас находятся вне досягаемости, и поможет ВСУ в продолжении контратак, одновременно затрудняя действия россиянам в их собственном тылу.
GLSDB совместно производится корпорацией Boeing и шведской компанией SAAB. Система состоит из бомбы малого диаметра GBU-39 (SDB) с ракетным двигателем M26.
В описании системы, опубликованном на сайте SAAB, GLSDB управляется с помощью глобальной системы навигации GPS, способна устранять некоторые электронные помехи, может использоваться в любых погодных условиях и против бронированных транспортных средств.
Боеголовка GBU-39 оснащена небольшими складывающимися крыльями, которые позволяют ей планировать более 100 км при сбрасывании с самолета и поражать цели диаметром до 1 метра.
Белый дом отказался от комментариев.
Международный валютный фонд выдаст Украине 15,6 млрд. долларов
На реализацию программы евроинтеграции страны …
Председатель КНР считает необходимым отказаться от политики введения санкций в вопросе Украины
Премьер-министр Испании Педро Санчес призвал …
Канцлер Германии назвал возможные сроки завершения конфликта на Украине
Шольц подтвердил готовность Германии …
В офисе Зеленского назвали «нелепым» предложение Лукашенко о перемирии с Россией
Любое прекращение огня будет означать право РФ оставаться на оккупированных территориях...
Боррель заявил, что страны ЕС оказали Украине помощь на сумму более €60 млрд
В целом ЕС должен был оказать Украине военную помощь примерно на €12-13 млрд...
Зеленский, президент Молдавии, премьеры Хорватии, Словении и Словакии приехали в Бучу
В присутствии Зеленского, Санду, Хегера и Пленковича на мемориале памяти защитников бучанской территориальной общины подняли флаг Украины...