Հենց ՀՀ իշխանությունները սկսեցին շրջանառել 29 800 ք/կմ հայրենիքի գաղափարը, Ալիևն այն իջեցրեց 29 000-ի՝ զեղչելով 800 ք/կմ-ը։  Հենց Հայաստանը հավանություն տա Ալիևի ուլտիմատումին՝ հրաժարվել Արցախից և ընդունել մեզ սիրահոժար նվիրած 29 000-ի առաջարկը, նա անմիջապես թիվը իջեցնելու է, ասենք ևս հազար կիլոմետրով։ Ու այսպես շարունակ։ Այս մասին telegram-ի իր ալիքում գրել է Այլընտրանքային նախագծեր խմբի համահիմնադիր Վահե Հովհաննիսյանը:
Նա նաեւ նշել է. «Սա հնարավոր է միայն ու միայն հայ ժողովրդի Արհեստական ԱՆբանականության միջավայրում։ Հայ հասարակությունն իր համար հորինել է մտացածին մոլորակ, ապրում է այնտեղ՝ իրեն ուղղվող սպառնալիքներին անհաղորդ, ու եթե ոչինչ չփոխվի՝ կործանվելու է այնտեղ։
Անհավանական է, բայց՝ փաստ. Ալիևին Հայաստանից չեն պատասխանում։ Նիկոլը Արտաշատում էր, կարծես թե՝ հասկացնելով, որ մայրաքաղաքները պարտադիր չէ, որ կանգուն լինեն, իսկ  ընդդիմությունն իր բազմազան ձևաչափերով չի արձագանքել։ Միակ արձագանքը ԱԳՆ պաշտոնական տեքստն էր։ Անձը, որ պետության անունից կկանգնի ու կպատասխանի մեր երկրին սպառնացող անձին, փաստորեն այսօր չկա։ Ու պարտադիր չէ, որ դա լինի իշխանական անձ։ Ստացվում է, որ մեր պետությունը կենսունակության ռեսուրսներ չունի՞։ Դա իհարկե այդպես չէ, և խնդիրները ճիշտ ձևակերպելու դեպքում, էական փոփոխության ռեսուրս կա հենց նույն հասարակության ներսում։
Շատ կարևոր է՝ ինքներս մեզ և աշխարհի համար տեսանելի դարձնել, որ Հայաստանը և հայ ժողովուրդը միայն Նիկոլի իշխանությունն ու իր արբանյակները չեն։ Այս պահին կան հանրային մի քանի տասնյակ գործիչներ, որոնք փորձում են դա անել. սա առայժմ ոչ ինստիտուցիոնալ, բայց մեծ պոտենցիալ ունեցող ռեսուրս է։
Արհեստական ԱՆբանականությունից ժողովրդին դուրս հանելու գործում անգնահատելի է եկեղեցու դերը. որպես ապացույց մենք ունենք պատերազմից հետո հայ առաքելական եկեղեցու գործունեությունը, որը ուղղակի թույլ տվեց պահպանել ազգային կենսունակությունը։
Մյուս կարևորագույն ռեսուրսը նոր քաղաքական ձևաչափերն են, որոնք կարող են լինել նոր կուսակցությունների, նոր շարժումների և նոր դաշինքների ձևով։ Շատ կարևոր է հիմնական գաղափարը, որի առանցքում պետք է ձևավորվեն նոր համակարգերը։
Այս իշխանությունը «խաղաղության տոպրակի» մեջ հայ ժողովրդին հրամցնում է նոր պատերազմ։ Բայց քանի որ տոպրակը սիրուն է, վրան մեծ տառերով գրած՝ խաղաղություն, հայ ժողովուրդը հակված է խաբվելու։
Նոր քաղաքական և հանրային ձևաչափերի խնդիրն իրական խաղաղության գաղափարն է,  որտեղ փաթեթավորումը և բովանդակությունը նույնը կլինեն։
Հայաստանի և հայ ժողովրդի համար կենսական, պատմական անհրաժեշտություն է իրավիճակի կայունացման և հետպատերազմյան վերականգնման հնարավորությունը։ Պիտի փորձենք հասկանալ՝ այս ճանապարհին մեր ներսում ովքեր են մեր բարեկամները և ովքեր՝ խանգարողները։ Այդ իդենտիֆիկացիան կարևոր է՝ ժողովրդի հետ ազնիվ խոսակցություն տանելու և մարդկանց առողջ բանական վիճակի վերադարձնելու համար»։

Как только власти Армении начали распространять идею о Родине в 29 800 кв. км., Алиев сократил все до 29 000, «уступив» 800 кв/км. Как только Армения одобрит ультиматум Алиева - отказ от Арцаха и принятие предложение в 29 000 кв.км., которые он нам любезно предоставляет, он сразу же понизит и это число, скажем, еще на тысячу километров. И так далее. Об этом написал в своем Telegram-канале соучредитель группы «Альтернативные проекты» Ваге Ованнисян.
«Это возможно только и только в среде Искусственного НЕразума армянского народа. Армянское общество выдумало себе вымышленную планету и живет там, не обращая внимания на направленные на него угрозы, и если ничего не изменится, то оно там просто погибнет.
Невероятно, но это факт - Алиеву из Армении не отвечают. Никол был в Арташате, как будто давая понять, что необязательно, чтобы столицы существовали, а оппозиция никак не отреагировала.
Единственным ответом стал официальный текст МИД. Человека, который встанет от имени государства и ответит лицу, угрожающему нашей стране, сегодня фактически нет. И не обязательно, чтобы это было провластное лицо. Получается, что у нашего государства нет соответствующих ресурсов? Конечно, это не так, и при правильном формулировании проблем есть ресурс существенного изменения, внутри того же общества.
Очень важно сделать видимым для себя и всего мира то, что Армения и армянский народ - это не только власть Никола и его спутники. На данный момент есть несколько десятков общественных деятелей, которые пытаются это сделать. Пока это не институциональный ресурс, но с большим потенциалом.
В деле вывода людей из искусственного НЕразума неоценима роль церкви. В качестве доказательства мы имеем деятельность Армянской апостольской церкви после войны.
Еще одним важным ресурсом являются новые политические форматы, которые могут быть в виде новых партий, новых движений и новых союзов. Очень важно иметь основную идею, в основе которой должны сформироваться новые системы.
Эта власть в «мешке мира» навязывает армянскому народу новую войну. Но поскольку мешок красивый, а на нем большими буквами написано слово «мир», то армянский народ склонен к обману.
Задачей новых политических и общественных форматов является идея реального мира, где упаковка и содержание будут одинаковыми.
Возможность стабилизации ситуации и послевоенного восстановления является жизненной и исторической необходимостью для Армении и армянского народа. Мы должны попытаться понять, кто среди нас на этом пути друг, а кто мешает? Эта идентификация важна - для честного разговора с народом и возвращения людей к здоровому разумному состоянию».