Վաղը տեսչական մարմնից գալու են ստուգեն, մենք էլ մի մարդու պես գալիս ենք գործի, եթե երեք խախտումի համար շուկան փակեցին, մենք էլ փակում ենք էս փողոցները, բոլորս էլ ավտո ունենք: Այս մասին, այսօր՝ մարտի 23-ին, «Սուրմալու» առեւտրի կենտրոնում բողոքի ակցիայի ժամանակ նշեց աշխատակիցներից մեկը:
Նշենք, որ «Սուրմալու»-ի աշխատակիցները պահանջում են բացել կենտրոնը եւ թույլ տալ իրենց աշխատել:
«Սենց չի լինի, երկու կետի որոշման պատճառով 5 հազար հոգի մնացել է օդի մեջ: Թող գան բոլոր տաղավարները բացեն ստուգեն: Ես հատուկ խնդրելու եմ, որ մենք 10 հոգով տեսչական մարմնի աշխատակիցների հետ շրջենք, որ իրենք իրենցից դուրս կետ չդնեն: Չի կարելի 2 կետի համար 5 հազար հոգու սոված թողնել: Թող գան ստուգեն, չեն գալիս»,-ասաց աշխատակիցներից մեկը:
Աշխատակիցներից տիկին Աիդան էլ պատմեց, որ ինքն է ընտանիքը պահում և չգիտի` ինչ է լինելու հետո, քանի որ բավական ապրանք ունի գնած։ Նրա խոսքով` լուրեր կան, որ առևտրի կենտրոնը պետք է փակվի, բայց իրենց ոչ մի բան չեն ասում. «Ես 20 տարի է, ինչ այստեղ եմ աշխատում, 60-ն անց կին եմ։ Եթե այստեղից դուրս գամ, ո՞վ է ինձ աշխատանք տալու, ո՞վ է ընտանիքս պահելու»,– ավելացրեց կինը։
Հիշեցնենք, որ Տեսչական մարմնի որոշմամբ՝ «Սուրմալու» առեւտրի կենտրոնը փակ է մարտի 14-ից։ Այնտեղ հայտնաբերվել են տեխնիկական և հրդեհային անվտանգության նորմատիվ փաստաթղթերի պահանջների բազմաթիվ խախտումներ։ Քաղաքաշինության, տեխնիկական եւ հրդեհային անվտանգության տեսչական մարմնի մամուլի խոսնակ Ելենա Զոհրաբյանը նշել է, որ «Սուրմալու» առեւտրի կենտրոնում հայտնաբերվել է հրդեհային եւ տեխնիկական անվտանգության նորմատիվ պահանջների 51 խախտում։ Նա հավելել է, որ կենտրոնը դեռ չի վերաբացվել, քանի որ խախտումները չեն վերացվել։

Завтра должны прийти представители инспекционного органа, для  проверки, мы как один человек все придем на работу, если закроют рынок, мы перекроем улицы, у нас у всех есть машины. Об этом заявил во время акции протеста 23 марта один из сотрудников ТЦ «Сурмалу».
«Сколько будет это продолжаться? Из-за решения по двум пунктам 5000 человек остались не у дел. Пусть придут и проверят все павильоны.  Я попрошу, чтобы мы, 10 человек, сопровождали представителей ИО, чтобы не было ничего лишнего. Пусть приходят и проверяют, но они не приходят», - заявил один из протестующих.
Сотрудница ТЦ «Сурмалу», госпожа Аида же рассказала о том, что, благодаря торговле, она содержит свою семью, у нее достаточно много закупленных товаров. Говорят, что ТЦ закроется, но нам ничего об этом не сообщают, заметила она. «Я работаю здесь 20 лет, мне за 60. Если я уйду отсюда, кто даст мне работу, кто позаботится о моей семье?», - задалась вопросами женщина.
Отметим, что сотрудники ТЦ «Сурмалу» требуют открытия торгового центра, где они собираются работать. «Сурмалу» закрыт с 14 марта. В результате проведенной проверки на указанном объекте были выявлены многочисленные нарушения требований нормативных документов по технической и пожарной безопасности. Как отметила пресс-секретарь Инспекционного органа по градостроительству, технической и пожарной безопасности Армении Елена Зограбян, центр не открывается из-за того, что нарушения до сих пор не устранены.
Напомним, что в ТЦ «Сурмалу» 14 августа 2022 года произошел взрыв, в результате которого погибли 16 человек, 1 гражданин признан без вести пропавшим.