Ռուս խաղաղապահները շարունակում են բանակցություններ վարել՝ ադրբեջանական կողմին ելման դիրքեր վերադարձնելու համար։ Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց Արցախի Ազգային ժողովի «Ազատ հայրենիք-ՔՄԴ» խմբակցության ղեկավար Արթուր Հարությունյանը՝ անդրադառնալով երկու օր առաջ Ադրբեջանի կողմից Շուշի-Լիսագոր հատվածում շփման գիծը խախտելու եւ դիրքային առաջխաղացում ապահովելուն։
«Ադրբեջանը ճնշումներ գործադրելով փորձում է պարտադրված բանակցությունների կամ քաղաքական քննարկումների ֆոն ստեղծել։ Միջազգային հանրության թողտվությամբ, Արցախի շրջափակման պայմաններում գործնական քայլեր չանելու պատճառով՝ Ադրբեջանը շարունակում է իրականացնել իր որդեգրած քաղաքականությունը՝ ճնշումներ գործադրել եւ լիակատար շրջափակել Արցախը։ Նման ճնշումներով գլոբալ առումով էթնիկ զտումներ ու նաեւ ցեղասպանության  նախապատրաստման աշխատանքներ են իրականացնում, որ հասնեն իրենց նպատակներին։ Բայց ճնշումների միջոցով չի ստացվելու իրականացնել այդ նպատակները, մենք չենք պատրաստվում այդ ճնշումների արդյունքում գնալ ինչ–որ զիջումների՝ «ինտեգրացիայի», չի կարող նման բան լինել։
Մենք, այո, պատրաստ ենք բանակցությունների գնալ, բայց ոչ պարտադրանքի  կամ պահանջների ներկայացման պայմաններում. մենք ասել ենք՝ կան միջազգային հստակ երաշխիքներ, միջազգային ձեւաչափ՝ ԵԱՀԿ Մինսիկի խմբի համանախագահությունը, որը վարում էր բանակցություններ եւ միջազգայնորեն ճանաչված միակ ձեւաչափն էր՝ երեք սկզբունքների հիման վրա՝ ազգերի ինքնորշման իրավունք, տարածքային ամբողջականություն եւ ուժի չկիրառում։ Եթե կան այդ միջազգային երաշխիքները եւ Արցախը որպես առանձին լիիրավ բանակցային  կողմ ճանաչվում է միջազգային ձեւաչափում՝ մենք պատրաստ ենք գնալ բանակցությունների այդ երեք սկզբունքների հիման վրա։ Բայց մենք տեսնում ենք, որ Ադրբեջանը միջազգային բոլոր իրավունքների կոպտագույն խախտումներով փորձում է ճնշումների միջոցով ստեղծել այն ֆոնը, իբր մենք բանակցում ենք կամ իրենց ասածով հայ բնակչությանն հետ բանակցություններ ենք վարում «ինտեգրացիայի» շուրջ։ Կարծում եմ նոր ձեւաչափեր՝ բրյուսելյան, ամերիկյան, կամ այլ ինչ–որ բան ստեղծելու կարիք չկա, ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը 30 տարի բանակցություններ է վարել, այս նույն ձեւաչափի շրջանակում էլ պետք է շարունակել բանակցությունները՝ նույն սկզբունքների հիման վրա։ Ես սա ռեալ եմ համարում, իհարկե պետք է համանախագահող երկրները կամք դրսեւորեն, որ այդ ձեւաչափը լիարժեք սկսի աշխատել; Իհարկե, որոշակի խնդիրներ, հակադրություններ կան այդ առումով  համանախագահող երկրների միջեւ, նախկինում էլ են եղել, բայց այս ձեւաչափում արդյունավետ աշխատում էին»,– ասաց Արթուր Հարությունյանը։
Արցախի իշխող ուժի պատգամավորն ընդգծում է՝ Հաագայի միջազգային դատարանի որոշման կատարման ապահովումը պետք է կատարի ՄԱԿ–ի Անվտանգության խորհուրդը, բայց մեկ ամսից ավելի է՝ Ադրբեջանը չի կատարում դատարանի պահանջները եւ Արցախը շարունակում է շրջափակված մնալ։
Արցախի ԱԳՆ–ն երկու օր առաջ տարածած հաղորդագրության մեջ ՄԱԿ–ի Անվտանգության խորհրդից պահանջում էր կոնկրետ քայլեր ձեռնարկել՝ ուղղված Լաչինի միջանցքի անհապաղ բացմանն ու Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականության զսպմանը։
Արթուր Հարությունյանն ասում է՝ Ադրբեջանը միջազգային հանրության, մասնավորապես ՝ ՄԱԿ–ի Անվտանգության խորհրդի կողմից գործնական քայլեր չանելուց է ոգեւորվում եւ շարունակում այնպիսի գործողություններ իրականացնել, որոնք  տարածաշրջանում խաղաղությունն ու կայունությունը խաթարում են։
Իսկ ի՞նչ անել, եթե ՄԱԿ–ի Անվտանգությանը խորհուրդը չի ապահովում դատարանի որոշման կատարումը. Արթուր Հարությունյանը հղում է անում 2020 թվականի նոյեմբերի 9–ի եռակողմ հայտարարությանը։
«Ռուսաստանի Դաշնությունը՝ ռուս խաղաղապհների զորակազմի ներկայությամբ պետք է ապահովի եռակողմ հայտարարության կատարումը։ Մենք հղում ենք անում թե՛ 2020 թվականի եռակողմ հայտարարությանը, թե՛ Հաագայի դատարանի որոշման կատարմանը, պետք է գործնական քայլեր ձեռնարկվեն, այլապես Ադրբեջանը շարունակելու է էթնիկ զտումների եւ ցեղասպանության քաղաքականությունը եւ հասնելու է իր նպատակին՝ հայաթափել Արցախը։ Իսկ «ինտեգրացիայի» մասին խոսակցությունները  միջազգային հանրության համար աչքակապություն  են»,– հավելեց նա։
Ռուս խաղաղապահները դիրքավորվել են Ադրբեջանի գրաված բարձունքին. բանակցում են, որ ադրբեջանցիները վերադառնան ելման դիրք
«Սուրիկը չի լսել կրակոցները, մենք էլ այդ ընթանցքում անցել էինք թմբերի հետեւը».Հերհերի գյուղապետը մանրամասներ է հայտնում
Չենք կարող չգնալ, չմշակել, չաշխատել, ի վերջո, ի՞նչ դաշտեր են մնացել...
Անընդունելի է պառակտողական օրակարգի բարձրաձայնումը, մենք ուժ ունենք՝ սերունդներին փոխանցելու հայկական Արցախ. Վարդանյան
Մենք չգնահատեցինք նաեւ ռուս խաղաղապահների գործողությունները, որոնք առաջին օգնությունն էին ցուցաբերել մեր տղաներին ու դադարեցրել կրակը, ճշգրիտ տեղեկատվություն...

The Russian peacekeepers in Artsakh (Nagorno-Karabakh) continue to hold negotiations to have the Azerbaijani side return to its initial positions. Artur Harutyunyan, head of the "Free Motherland-UCA" faction of the Artsakh National Assembly, said this in an interview with NEWS.am, reflecting on Azerbaijan’s violation of the line of contact at the Shushi-Lisagor sector and ensuring a positional advance two days ago.
"By exerting pressure, Azerbaijan is trying to create a background for forced negotiations or political discussions. At the behest of the international community, due to not taking practical steps under the blockade of Artsakh, Azerbaijan continues to implement its adopted policy: exerting pressure and completely besieging Artsakh. With such pressures, they are carrying out ethnic cleansing and genocide preparations globally in order to achieve their goals. But it will not be possible to achieve these goals through pressures, we [i.e., Artsakh] are not going to make any concessions—‘integration’—as a result of these pressures; there can be no such thing.
“Yes, we are ready to go to negotiations—but not under conditions of coercion or positing of demands [by Azerbaijan]. We have said there are clear international guarantees, an international format—the co-chairmanship of the OSCE Minsk Group—which was conducting negotiations and was the only internationally recognized format based on three principles: the right of nations to self-determination, territorial integrity, and non-use of force. If there are those international guarantees and Artsakh is recognized as a separate full-fledged negotiating party in the international format, we are ready to go to negotiations based on those three principles. But we see that Azerbaijan, with grossest violations of all international rights, is trying to create the background through pressure, as if we are negotiating or, as they say, we are conducting negotiations with the Armenian population on ‘integration.’
“I think there is no need to create new formats—Brussels, American, or something else. The OSCE Minsk Group has conducted negotiations for 30 years, and negotiations should be continued within the framework of this same format, based on the same principles; I consider this realistic. Of course the co-chairing countries should show their will so that this format starts working fully. Of course, there are certain problems, disagreements between the co-chairing countries in that regard. They have happened before, too, but they were working effectively in this format," said Artur Harutyunyan.
The MP of the ruling power of Artsakh emphasizes that the UN Security Council should ensure the implementation of the decision of the International Court of Justice (ICJ), but for more than a month now, Azerbaijan has not fulfilled the demands of this court and Artsakh remains under a blockade by Azerbaijan.
In a statement issued two days ago, the Artsakh foreign ministry requested the UN Security Council to take concrete steps aimed at the immediate reopening of the Lachin corridor and curbing Azerbaijan's genocidal policy.
Artur Harutyunyan says that Azerbaijan is encouraged by the fact that the international community—in particular, the UN Security Council—does not take practical steps and continues to carry out such actions that undermine peace and stability in the region.
And what to do if the UN Security Council does not ensure the execution of the ICJ decision? Artur Harutyunyan refers to the tripartite statement of November 9, 2020.
"The Russian Federation, in the presence of the contingent of the Russian peacekeepers [in Artsakh], must ensure the implementation of the tripartite statement. We refer both to the tripartite statement of 2020 and to the implementation of the Hague Court's decision, practical steps must be taken. Otherwise, Azerbaijan will continue the policy of [Armenian] ethnic cleansing and genocide and will achieve its goal: de-Armenianizing Artsakh. And the talk about ‘integration’ is a deception for the international community," he added.
The Russian peacekeepers are negotiating with the Azerbaijani side about its retreat to the starting position