Chaarat Gold ընկերությունը, որը մտնում է թիրախային ընկերությունների ցուցակի մեջ, դադարեցրել է Lydian Armenia-ի գնման բանակցությունները՝ հայտարարելով, որ չի կարողանում համաձայնեցնել ձեռքբերման կառուցվածքը հատկացված ժամանակում, տեղեկացրել է Miningweekly-ն։
Առաջարկվող ձեռքբերումը կնշանակեր հակառակ կլանում գործարքի չափի պատճառով։ Հետեւաբար, Chaarat-ը դադարեցրել էր արժեթղթերի գնումը անցած տարվա հոկտեմբերին եւ վերականգնել երկուշաբթի։
Lydian Armenia-ը՝ Ամուլսարի վիճելի ոսկու հանքի սեփականատերը, Lydian Canada Ventures-ի դուստր ընկերությունն է, որը պատկանում է Orion Mine Finance ամերիկյան եւ կանադական  Osisko Gold Royalties ֆիրմաներին։
Ամուլսարի հանքի մշակումը դադարեցվել է 2018թ.՝ նախագծից հնարավոր բնապահպանական վնասի դեմ բողոքներից հետո։
Անհասկանալի է, թե ինչի՞ գնով է կառավարությունը դարձել «Լիդիան Արմենիայի» 12,5 տոկոսի սեփականատերը. Պարսյան

Компания Chaarat Gold, входящая в список целевых компаний, прекратила переговоры о покупке Lydian Armenia, заявив, что не может согласовать структуру приобретения в отведенное время, сообщает Miningweekly.
Предлагаемое приобретение представляло бы собой обратное поглощение из-за размера сделки. Соответственно, торговля акциями Chaarat была приостановлена в октябре прошлого года и возобновлена в понедельник.
Lydian Armenia, владелец спорного золотого рудника Амулсар, является дочерней компанией Lydian Canada Ventures, принадлежащей американской фирме Orion Mine Finance и канадской фирме Osisko Gold Royalties.
Разработка Амулсарского рудника была приостановлена в 2018 году после протестов против возможного экологического ущерба от проекта.