Անցած տարի նկատվել է օտարերկրյա ուղիղ ներդրումների մեծ ներհոսք Հայաստան։ Այս մասին Ազգային ժողովում, 2022թ. պետական բյուջեի կատարողականի հաշվետվության քննարկման ժամանակ, հունիսի 12-ին ասել է ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը։
Դրանք, նախարարի խոսքով, կազմել են ՀՆԱ 5,1 տոկոսը։ «Սա շատ բարձր ցուցանիշ է։ Հատկապես վերջին տարիներին»,- ասել է նախարարը։ Կապիտալի կուտակման ցուցանիշը եւս, ինչպես նշել է կառավարության ներկայացուցիչը, բավական բարձր է եղել։ Այլ խոսքով՝ հայաստանցի գործարարներն իրենց եկամուտները ներդրել են իրենց իսկ կապիտալ հնարավորությունների զարգացման գործում։
Նախարարը համոզված է, որ այդ ներդրումների դրական ազդեցությունը կարելի է նկատել արդեն առաջիկա տարիներին։
Նշենք, որ այս պատկերը կապված է ռուս-ուկրաինական պատերազմն սկսվելուց հետո Հայաստան Ռուսաստանից միգրանտների եւ կապիտալի ներհոսքի հետ։

A large inflow of foreign direct investments into Armenia was observed last year. Finance minister Vahe Hovhannisyan said this during Monday’s National Assembly debates on the 2022 state budget performance report.
According to the minister, these investments made up 5.1 percent of the country’s GDP.
"This is a very high indicator, especially in recent years," Hovhannisyan added.
The indicator of capital accumulation was also quite high, as the representative of the Armenian government noted. In other words, Armenian businesses have invested their incomes in the development of their own capital capabilities.
The finance minister expressed a conviction that the positive impact of these investments can be observed in the coming years.
To note, this indicator is related to the inflow of immigrants and capital from Russia to Armenia after the start of the Russian-Ukrainian war.