ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի` Թուրքիա այցի ընթացքում որևէ պաշտոնական հանդիպում չի եղել, բայց այն բավականին լավ է անցել։ Այս մասին, այսօր՝ հունիսի 13-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը:
«Վարչապետը եղել է ուշադրության կենտրոնում` թե՛ թուրք քաղաքական գործիչների, թե՛ միջազգային հանրության, և վարչապետի այցը, կարելի է ասել, գլխավոր իրադարձություններից մեկն է եղել այդ միջոցառման։ Որոշ գործընկերներ նեղսրտել են, որովհետև առաջին շարքի հյուրերին բարևելուց հետո նախագահ Էրդողանը յուրահատուկ մոտեցել է երկրորդ շարքում նստած ՀՀ վարչապետին և առանձնահատուկ ողջունել է: Ինչ վերաբերում է անուրնը հնչելուն, վարչապետի անունը հնչել է, դրա տեսանյութը կա: Ընդհանուր առմամբ, այցը բավականին դրական եմ գնահատում»,- ասաց ԱԺ նախագահը։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հունիսի 3-ին մեկնեց Անկարա և ներկա գտնվեց Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի պաշտոնի ստանձնման արարողությանը: Փաշինյանին նստեցրել էին 2–րդ շարքում, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետևը։

Во время визита премьер-министра Армении Никола Пашиняна в Турцию какой-либо официальной встречи не было, но он прошел достаточно хорошо. Об этом заявил в беседе с журналистами 13 июня спикер парламента Армении Ален Симонян.
«Премьер-министр был в центре внимания как турецких политических деятелей, так и международного сообщества, и визит стал, можно сказать, одним из главных событий данного мероприятия. Некоторые коллеги были расстроены тем, что после приветствия гостей в первом ряду президент Эрдоган особым образом подошел к премьер-министру РА, сидевшему во втором ряду, и поприветствовал его по-особому. Что касается озвучивания имени, то имя премьер-министра было озвучено, имеется видеоматериал. В целом оцениваю визит достаточно положительно», - сказал Симонян.
Напомним, что премьер-министр Армении Никол Пашинян 3 июня отбыл в Анкару и присутствовал на церемонии инаугурации президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана, победившего на выборах с незначительным отрывом.