«Գելլափ ինթերնեշնլ» ասոցիացիայի ներկայացուցիչ Արամ Նավասարդյանն այսօր՝ օգտոստոսի 9-ին, մամուլի ասուլիսին ներկայացրեց սեպտեմբերի 17-ի կայանալիք Երեւանի ավագանու ընտրություններին երեւանցիների շրջանում արված հարցումների արդյունքները:
Նա նշեց, որ հարցումներն արվել են մինչեւ օգոստոսի 5-ը: Նշենք, որ երեկ ընտրություններին մասնակցելու մասին է հայտարարել նաեւ նախկին քաղաքապետ Հայկ Մարությանը:
Հարցվածների 9,3 տոկոս-ը նշել է, որ ընտրելու է «Քաղաքացիական պայմանագրի» թեկնածու Տիգրան Ավինյանին, 3,7 տոկոսը նշել է Հայկ Մարությանին, 2,8 տոկոսը՝ «Հայաստան»  դաշինքին, 2,2 տոկոսը՝ «Հայաստանի Եվրոպական» կուսակցության թեկնածու Կարեն Սարգսյանին, 2,2 տոկոսը «Ապրելու երկիր» կուսակցության թեկնածու Մանե Թանդիլյանին, 2 տոկոսը՝ «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության թեկնածու Դավիթ Խաժակյանին, 1,4 տոկոսը՝ «Հանրային ձայն» կուսակցության թեկնածու Արտակ Գալստյանին, ՀՀԿ-ին՝ 1,2 տոկոսը, 1,1 տոկոսը՝ «Հաղթանակ» կուսակցության թեկնածու Վիկտոր Մնացականյանին, «Հանրապետություն»  կուսակցության թեկնածու Արտակ Զեյնալյանին՝ 0,9 տոկոսը, «Ուժը հայրենյաց» կուսակցությանը՝ 0,7 տոկոսը, «Միացյալ Հայաստան» կուսակցության թեկնածու Երվանդ Թարվերդյանին՝ 0,7 տոկոսը, «Արդար Հայաստան» կուսացկության թեկնածու Նորայր Նորիկյանին՝ 0,4 տոկոսը, ԲՀԿ-ին՝ 0,1 տոկոս:
Ընտրություններին չմասնակցելը նշել է 19,2 տոկոս, ոչ մեկին չեն ընտրելու՝ 11 տոկոսը, դժվարացել է պատասխանել 33,4 տոկոսը, հարցին հրաժարվել է պատասխանել 5,7 տոկոսը:
Անդրադառնալով արդար ընտրություններ անցկացնելու մասին հարցմանը, քաղաքացիների 16,1 տոկոսը միանշանակ պատասխանել է, որ լինելու է արդար ընտրություններ, «այո» է պատասխանել 28,9 տոկոսը, «ոչ» նշել է 19,5 տոկոսը, «միանշանակ ոչ» նշել է 32,1 տոկոսը:
Արամ Նավասարդյանի խոսքով՝ եթե պատասխանները գումարելու դեպքում ստացվում է, որ շուրջ 55 տոկոսը չեն վստահում արդար ընտրությունների անցկացմանը:

Aram Navasardyan, director of the Gallup International Association in Armenia, presented at Wednesday’s press conference the results of their latest survey conducted among Yerevan residents for the Council of Elders’ elections to be held on September 17.
He mentioned that this survey was conducted until August 5.
To note, former mayor Hayk Marutyan on Tuesday announced that he also will run in these elections.
As per the aforesaid survey results, 9.3% of the respondents indicated that they will vote for the ruling Civil Contract Party candidate Tigran Avinyan, 3.7% noted Hayk Marutyan, 2.8% for the opposition "Armenia" bloc, 2.2% for the European Party of Armenia candidate Karen Sargsyan, 2.2 percent to Country to Live party candidate Mane Tandilyan, 2 percent to Bright Armenia Party candidate Davit Khazhakyan, 1.4 percent to Public Voice Party candidate Artak Galstyan, 1.2 percent to the former ruling Republican Party of Armenia, 1. 1 percent to Victory Party candidate Viktor Mnatsakanyan, 0.9 percent to Republic Party candidate Artak Zeynalyan, 0.7 percent to the Strength of the Homeland party, 0.7 percent to United Armenia Party candidate Yervand Tarverdyan, 0.4 percent to Fair Armenia Party candidate, Norayr Norikyan, and 0.1 percent to the Prosperous Armenia Party.
A total of 19.2 percent respondents said they will not vote in the elections, 11 percent said they will not vote for anyone, 33.4 percent could note answer, and 5.7 percent did not answer this question.
Turning to the question about holding fair elections, 16.1 percent of respondents said unequivocally that there will be fair elections, 28.9 percent answered "yes," 19.5 percent said "no," and 32.1 percent said "definitely no."
According to Navasardyan, if these responses are added together, it turns out that around 55 percent of the respondents do not trust the holding of fair elections Yerevan Council of Elders.