Չինաստանի իշխանությունները ևս մեկ անգամ ծրագրում են խստացնել անչափահասների համար առցանց խաղերի կանոնակարգերը՝ արգելելով նրանց գրանցվել այն խաղերում, որոնք «հեշտությամբ կախվածություն են առաջացնում»: Այս մասին ասված է առցանց խաղերի վերահսկման կանոնների նախագծում, որը հրապարակվել է ՉԺՀ-ի մամուլի պետական ​​վարչության կայքում։
«Համակարգչային խաղերի հրատարակիչները պետք է խստորեն վերահսկեն, թե երբ և որքան ժամանակ են անչափահասները խաղում առցանց խաղեր, և անչափահասներին պետք է արգելել խաղալ այնպիսի խաղեր, որոնք հեշտությամբ կախվածություն են առաջացնում և պարունակում են անչափահասների համար անհարիր բովանդակություն», - ասվում է փաստաթղթում:
Գործակալությունն առաջարկում է առցանց խաղերում օգտատերերի ծախսերի սահմանափակում մտցնել և արգելել պարգևներ՝ խաղի ամենօրյա մուտքի համար։ Իշխանությունները նաև քննարկում են խոշոր թեյավճարների արգելումը որպես պարգև՝ գեյմերների համար, ովքեր ուղիղ հեռարձակում են իրենց խաղերը:
Օգոստոսին Չինաստանի կիբերտարածության վարչությունը ներկայացրել է անչափահասների համար բջջային սարքերի և ինտերնետի օգտագործման նոր կանոնների նախագիծ: Փաստաթղթի համաձայն՝ մինչև 8 տարեկան երեխաներին թույլատրվում է սմարթֆոններով աշխատել օրական 40 րոպեից ոչ ավելի, 8-ից 15 տարեկան երեխաներին՝ օրական մեկ ժամից ոչ ավելի, իսկ 16-ից 17 տարեկան դեռահասներին՝ օրական երկու ժամից ոչ ավել: Ավելին, ամեն կես ժամը մեկ սարքը պետք է օգտագործողին հիշեցնի ընդմիջման մասին։

Власти Китая в очередной раз планируют ужесточить регулирование в сфере онлайн-игр для несовершеннолетних, запретив им регистрироваться в играх, которые «легко вызывает зависимость». Об этом говорится в проекте правил контроля за онлайн-играми, опубликованном на сайте Государственного управления по делам прессы и печати КНР.
«Издатели компьютерных игр должны строго контролировать, когда и как долго несовершеннолетние играют в онлайн-игры, несовершеннолетним необходимо запретить вход в игры, легко приводящие к зависимости и содержащие контент, не подходящий для несовершеннолетних», — сказано в документе.
Ведомство предлагает установить в онлайн-играх лимит пользовательских расходов и запретить вознаграждения за ежедневный вход в игру. Власти также хотя запретить крупные чаевые в качестве вознаграждения геймерам, которые транслируют свои игры в прямом эфире.
В августе управление по вопросам киберпространства Китая представило проект новых правил использования мобильных устройств и интернета для несовершеннолетних. Согласно документу, детям до 8 лет разрешается работать со смартфонами не более 40 минут в день, детям от 8 до 15 лет — не более часа в день, а подросткам от 16 до 17 лет — не более двух часов в день. Причем каждые полчаса устройство должно напоминать пользователю о необходимости сделать перерыв.
В 2021 году в Китае уже ввели правило, согласно которому игровые платформы могут предоставлять услуги несовершеннолетним только с 20:00 до 21:00 по пятницам, выходным и праздничным дням.