Տարածաշրջանային կոմունիկացիաների ապաշրջափակումը տեղի է ունենալու Հայաստանի սուվերենության և իրավասության ներքո, փոխադարձության և հավասարության սկզբունքների հիման վրա։ Այս մասին NEWS.am-ի հարցին ի պատասխան հայտարարել է Անվտանգության խորհրդի քարտուղարը՝ արձագանքելով Ադրբեջանի նախագահի օգնականի վերջին հայտարարություններին։
Հիքմեթ Հաջիևը նախօրեին «Berliner Zeitung»-ին տված հարցազրույցում մեղադրել է Հայաստանին «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագիրը ներկայացնելով «2020 թվականի եռակողմ հայտարարությունից բխող իր պարտավորություններից» խուսափելու մեջ և պնդել, թե Հայաստանը չպետք է վախենա «միջանցք» տերմինից։
«Հայաստանը շարունակում է խոչընդոտել տարածաշրջանում հաղորդակցությունների բացմանը, թեև նախագիծը վերաբերում է հենց տարածաշրջանում հաղորդակցությունների ապաշրջափակմանը։ Հայաստանով երթուղու բացումը Երևանի պարտավորությունն է, որը նրանք պետք է կատարեն: Հայաստանի տարածքով փոխադրումները մենք չենք դիտարկում որպես սպառնալիք՝ ուղղված Հայաստանի ինքնիշխանությանը և հայ-իրանական կապերին։ Ադրբեջանի և Նախիջևանի միջև տրանսպորտային կապը Հայաստանի ծայր հարավով չի ազդի Հայաստանի և Իրանի միջև առևտրային ուղու վրա։ Այս երկու երթուղիները հատվում են առանց միմյանց արգելափակելու։ Միշտ էլ հնարավոր է ընդունելի պայմաններ գտնել, եթե դրա համար կա քաղաքական կամք։ «Միջանցք» տերմինը չպետք է վախեցնի Հայաստանին, քանի որ այն լայնորեն կիրառվում է տրանսպորտային ուղիների համատեքստում։ Տրանսպորտային այս կապը Հայաստանին չի զրկի Իրանի հետ սահմանից։ Այս երթուղին Հայաստանը չի բաժանի երկու մասի»,- նշել էր Հաջիևը։
Արմեն Գրիգորյանի խոսքով՝ Ադրբեջանը պետք է հրապարակայնորեն հաստատի, որ Հայաստանով հնարավոր կոմունիկացիաների բացման համար հիմք են ընդունվելու ինքնիշխանության, իրավազորության պահպանման, փոխադարձության ու հավասարության սկզբունքները, որից հետո, ըստ նրա, հնարավոր կլինի արդեն ավելի կոնկրետ մեխանիզմների մասին խոսել։
«Հայաստանը շարունակելու է աշխատել տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման ուղղությամբ։ Վերջերս վարչապետն առաջարկել է «Խաղաղության խաչմերուկ» ծրագիրը, որի շրջանակում հենց այս սկզբունքների պահպանմամբ ապաշրջափակման իրականացման դեպքում հավելյալ կայունություն ու խաղաղություն կապահովվի տարածաշրջանում։ Անհրաժեշտություն կա նաև աշխատելու խաղաղության պայմանագրի ուղղությամբ, որպեսզի տարածաշրջանում խաղաղություն ունենանք։ Շատ կարևոր է, որ Հայաստանի և Իրանի դիրքորոշումներն ապաշրջափակման հարցում համընկնում են»,- նշել է Գրիգորյանը։
Հարցին՝ ի՞նչ է նկատի ունեցել Փաշինյանը՝ հայտարարելով, որ հնարավոր է՝ պարզեցված ընթացակարգ լինի Հայաստանի տարածքով Ադրբեջանի հիմնական հատվածի և Նախիջևանի միջև ցամաքային կապ ապահովելու համար, ԱԽ քարտուղարն արձագանքել է, որ դա հարցի առավել տեխնիկական մասն է։
«Ապաշրջափակման նշածս 4 սկզբունքները համաձայնեցնելու մասին հրապարակային հայտարարելուց հետո արդեն կարող ենք աշխատել նաև պարզեցման այդ մեխանիզմենրի շուրջ։ Մենք լսել ենք Ադրբեջանից համաձայնություն այդ սկզբունքների շուրջ, ակնկալում ենք, որ նրանք հրապարակային ևս կհայտարարեն այդ մասին, և կշարունակենք աշխատել հետագա քայլերը հստակեցնելու ուղղությամբ»,- ասել է Գրիգորյանը։
Ադրբեջանի նախագահի օգնականը նույն հարցազրույցում ասել էր, թե խաղաղության պայմանագրի տեքստում զգալի առաջընթաց է գրանցվել, սակայն մի քանի չլուծված խնդիրներ են մնացել։ NEWS.am-ի թղթակցի այն հարցին, թե ինչ կետեր կան Երևանից Բաքվին փոխանցված հերթական առաջարկներում, որն Ադրբեջանի ղեկավարությունը զգալի առաջընթաց է համարում իրենց համար, Գրիգորյանը չի մանրամասնել։
«Սրա մասին կխոսենք հետագայում, երբ խաղաղության պայմանագրի ուղղությամբ ավելի հստակ առաջընթաց կունենանք։ Բանակցություններն ընթանում են՝ այն իմաստով, որ տեքստերով ենք փոխանակվում, հուսանք՝ ավելի առարկայական քննարկումների հնարավորություն կլինի շուտով, և դրանց արդյունքում ավելի հստակ կխոսենք հրապարակային»,- ասել է Գրիգորյանը։
Անդրադառնալով հունվարին Վաշինգտոնում Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հանդիպում կազմակերպելու հավանականությանը՝ Անվտանգության խորհրդի քարտուղարը հայտնել է, որ Երևանը պատրաստակամություն է հայտնել մասնակցել առաջիկայում այդ բանակցություններին և սպասում է գործընկերների արձագանքին։
Ադրբեջանը վերջին շրջանում մի քանի անգամ առաջարկել է սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացը տարանջատել խաղաղության պայմանագրի ստորագրումից՝ ձգտելով այդ կերպ անորոշ թողնել սահմանների հստակեցման հարցը։ Արդյո՞ք այդ դեպքում չի ստացվի, որ պայմանագիրը կստորագրվի, բայց ադրբեջանական զորքերը կշարունակեն մնալ Հայաստանից օկուպացված տարածքներում։ Ի պատասխան այս հարցին՝ Արմեն Գրիգորյանն ասել է, որ հայկական կողմն էլ առաջարկում է 1974-78թթ․ խորհրդային քարտեզների հիման վրա զորքերի հայելային հետքաշում կատարել։
«Բանակցությունները շարունակում ենք և հույս ունենք, որ կկարողանանք համաձայնությունների հասնել և կշարունակենք աշխատանքն այս ուղղությամբ»,- եզրափակել է ԱԽ քարտուղարը։

Разблокирование региональных коммуникаций будет происходить под суверенитетом и юрисдикцией Армении на основе принципов взаимности и равенства. Об этом в ответ на вопрос Новости Армении-NEWS.am заявил секретарь Совета Безопасности, комментируя последние заявления помощника президента Азербайджана.
Хикмет Гаджиев накануне в интервью Berliner Zeitung обвинил Армению в уклонении от «своих обязательств, вытекающих из трехстороннего заявления 2020 года», когда она представляет программу «Перекресток мира». По словам Гаджиева, транспортное сообщение между Азербайджаном и Нахиджеваном через крайний юг Армении не повлияет на торговый путь между Арменией и Ираном. Эти два маршрута пересекаются, не блокируя друг друга. «Всегда можно найти приемлемые условия, если для этого есть политическая воля. Термин «коридор» не должен пугать Армению, поскольку он широко используется в контексте транспортных путей. Это транспортное сообщение не лишит Армению границы с Ираном. Этот маршрут не разделит Армению на две части», - отметил Гаджиев.
«Армения продолжает препятствовать открытию коммуникаций в регионе, хотя проект касается разблокирования коммуникаций в самом регионе. Открытие маршрута через Армению - это обязательство Еревана, которое они должны выполнить», - отметил Гаджиев.
По словам Армена Григоряна, Азербайджан должен публично подтвердить, что принципы суверенитета, сохранения юрисдикции, взаимности и равенства будут приняты в качестве основы для возможного открытия коммуникаций через Армению, после чего, по его словам, уже можно будет говорить о более конкретных механизмах.
«Армения продолжит работать над разблокированием региональных инфраструктур. Недавно премьер-министр предложил программу «Перекресток мира», в рамках которой именно при соблюдении этих принципов разблокирование обеспечит дополнительную стабильность и мир в регионе. Необходимо также работать над мирным договором, чтобы у нас был мир в регионе. Очень важно, что позиции Армении и Ирана в вопросе разблокирования совпадают», - отметил Григорян.
На вопрос, что имел в виду Пашинян, заявляя, что может быть упрощена процедура для обеспечения сухопутной связи между основной частью Азербайджана и Нахиджеваном через территорию Армении, секретарь Совета безопасности ответил, что «более техническая часть вопроса».
«После публичного объявления о согласовании упомянутых мною четырех принципов разблокирования, мы уже можем работать над этими механизмами. Мы слышали о согласии Азербайджана по этим принципам, мы ожидаем, что они также публично объявят об этом, и мы продолжим работать над уточнением дальнейших шагов», - сказал Григорян.
Помощник президента Азербайджана в том же интервью сказал, что по тексту мирного договора достигнут значительный прогресс, но осталось несколько нерешенных проблем. На вопрос корреспондента Новости Армении - NEWS.am, какие пункты есть в очередных предложениях, переданных из Еревана в Баку, которые руководство Азербайджана считает значительным прогрессом для себя, Григорян не стал вдаваться в подробности. «Мы поговорим об этом позже, когда у нас будет более четкий прогресс в направлении мирного соглашения. Переговоры продолжаются в том смысле, что мы обмениваемся текстами, будем надеяться, что скоро появится возможность для более предметных обсуждений, и в результате мы более четко поговорим публично», - сказал Григорян.
Касаясь возможности организации встречи министров иностранных дел Армении и Азербайджана в Вашингтоне в январе, секретарь Совета Безопасности сообщил, что Ереван выразил готовность принять участие в этих переговорах в ближайшем будущем и ожидает реакции партнеров. В последнее время Азербайджан несколько раз предлагал отделить процесс делимитации и демаркации от подписания мирного договора, стремясь таким образом оставить неопределенным вопрос уточнения границ. Не получится ли в этом случае, что договор будет подписан, но азербайджанские войска останутся на оккупированных Арменией территориях? Отвечая на этот вопрос, Армен Григорян сказал, что армянская сторона также предлагает провести зеркальный отвод войск на основе советских карт 1974-78 годов. «Мы продолжаем переговоры и надеемся, что сможем достичь договоренностей и продолжим работу в этом направлении», - заключил секретарь Совбеза.