Ըստ Բորիս Նադեժդինի շտաբի, Ռուսաստանի Դաշնության Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը մերժել է նախագահի թեկնածու առաջադրվելու համար ներկայացված ստորագրությունների 15%-ը։ Թեկնածու գրանցվելու համար անհրաժեշտ է, որ ստուգված ստորագրությունները պարունակեն 5%-ից ոչ ավելի թերություններ։
«Հանձնաժողովի նիստն ավարտվեց, փաստաթղթերը տարան։ 15,348% թերի, երկու անքուն գիշեր է սպասվում»,- իր Telegram ալիքում գրել է Նադեժդինի ներկայացուցիչ Իգոր Արտեմևը։
«Մեզ միայն անհրաժեշտ է ստանալ մոտավորապես 4500 ստորագրություն` 9209-ից, որոնք անվավեր են ճանաչվել», - ասել է նա Telegram-ում:
Եթե ​​Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը հրաժարվի գրանցումից, Նադեժդինն ասել է, որ այդ որոշումը կբողոքարկի Գերագույն դատարանում։
Պաշտոնական որոշումը, թե արդյոք Նադեժդինը կգրանցվի որպես Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի թեկնածու, Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը կհրապարակի փետրվարի 7-ին։
Բորիս Նադեժդինը միակ քաղաքական գործիչն է, ով բացահայտորեն դեմ է պատերազմին և հավակնում է Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի պաշտոնին։ Meduza-ի աղբյուրները պնդում են, որ Կրեմլը պատրաստ չէ թույլ տալ ՌԴ ԿԸՀ-ին ընտրություններում գրանցել հակապատերազմական դիրքորոշում ունեցող քաղաքական գործիչներին։
Նադեժդինը ստորագրությունները ԿԸՀ է ներկայացրել հունվարի 31-ին։ Երկու օր անց Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի ներկայացուցիչները հայտարարեցին, որ Նադեժդինի ստորագրություններում հայտնաբերվել են «զարմանք պատճառող սխալներ»՝ խոստանալով մանրամասներ հաղորդել փետրվարի 5-ի աշխատանքային խմբի նիստում։

По данным штаба Бориса Надеждина, Центризбирком РФ забраковал 15% подписей, поданных за выдвижение его кандидатом в президенты. Для регистрации кандидатом необходимо, чтобы в проверенных подписях было не более 5% брака.
«Заседание комиссии закончилось, забрали документы. 15,348% брака, впереди две бессонные ночи», — написал в своем телеграм-канале представитель Надеждина Игорь Артемьев.
Борис Надеждин сообщил, что собирается «отбивать» подписи.
«Нам достаточно отбить примерно 4500 подписей из 9209, признанных недействительными», — сообщил он в телеграме.
Если Центризбирком откажет в регистрации, заявил Надеждин, он будет обжаловать это решение в Верховном суде.
Официально решение о том, будет ли зарегистрирован Надеждин в качестве кандидата на пост президента РФ, ЦИК объявит 7 февраля.
Борис Надеждин — единственный политик, открыто выступающий против войны, который идет на выборы президента РФ. Источники «Медузы» утверждают, что Кремль не готов позволить ЦИК РФ зарегистрировать на выборах политиков с антивоенной позицией.
Надеждин сдал подписи в ЦИК 31 января. Через два дня представители Центризбиркома заявили, что в подписях Надеждина найдены «ошибки, вызывающие удивление», пообещав сообщить подробности на заседании рабочей группы 5 февраля.