Հութիները վնասել են չորս ստորջրյա մալուխ, որոնք ապահովում են Եվրոպայի եւ Ասիայի միջեւ ինտերնետ-կապը, փետրվարի 26-ին տեղեկացրել է Globes իսրայելական թերթը։
Պարբերականի տվյալների համաձայն՝ վնասվել է AAE-1, Seacom, EIG and TGN ընկերությունների ինտերնետ-կապը։ Վթարի պատճառով տեղի են ունեցել Եվրոպայի եւ Ասիայի միջեւ ինտերնետ-կապի աշխատանքի «լուրջ խափանումներ»։ Ամենից շատ տուժել են Պարսից ծոցի երկրների եւ Հնդկաստանի օգտատերերը։
Նորոգումը կտեւի մեկ շաբաթից ոչ պակաս։ Բացի այդ, չի բացառվում, որ հութիների գրոհը կկրկնվի։ Նշվել է, որ հեռահաղորդակցային օպերատորները փնտրելու են ընկերություններ, որոնք կհամաձայնեն իրականացնել նորոգման աշխատանքները եւ, հավանաբար, նրանց մեծ գումար կվճարեն ռիսկի համար։
Մասնագետները նաեւ նշել են, որ պատճառված վնասը զգալի է, բայց կրիտիկական չէ, քանի որ այդ տարածաշրջանով անցնում են նաեւ այլ մալուխներ, որոնք գրոհից չեն տուժել։ Դրանք իրար են կապում Ասիան, Աֆրիկան եւ Եվրոպան։

Хуситы повредили четыре подводных кабеля, которые обеспечивают интернет-соединение между Европой и Азией, сообщила 26 февраля израильская газета Globes.
Согласно данным издания, повреждены коммуникации компаний AAE-1, Seacom, EIG and TGN. Из-за аварии произошли «серьезные сбои» в работе интернет-соединения между Европой и Азией. Больше всех пострадали пользователи из стран Персидского залива и Индии.
Ремонт займет не менее восьми недель. Кроме того, не исключается, что атака со стороны хуситов повторится. Отмечается, что телекоммуникационные операторы будут искать компании, которые согласятся провести ремонтные работы и, вероятно, заплатят им высокую премию за риск.
При этом специалисты отметили, что нанесенный ущерб значительный, но не критичный, поскольку через этот регион проложены и другие кабели, которые не пострадали из-за атаки. Они соединяют Азию, Африку и Европу.