Բուլղարիան մարտի 1-ից չի ներկրի ռուսական նավթ՝ ժամկետից շուտ դադարեցնելով Ռուսաստանից վառելիքի այս տեսակի ներմուծման արգելքից ազատող որոշումը, որն ուժի մեջ է մինչև տարեվերջ: Այդ մասին հայտնում է «EFE» գործակալությունը:
Բուլղարիան Բրյուսելի կողմից մինչև 2024 թվականի վերջն ազատվել էր ռուսական նավթի ներկրման արգելքից, սակայն երկրի կառավարությունը որոշել է ժամանակից շուտ հրաժարվել ռուսական հումքից։
2023 թվականին հաստատվել էր ժամանակացույց, որով նախատեսվում էր հունվարի 1-ից կրկնակի կրճատել ներմուծումը, հետո՝ փետրվարի 1-ից՝ 25%-ով,  իսկ մարտի 1-ից լրիվ դադարեցնել այն։
Նախորդ տարվա տվյալներով՝ Բուլղարիան եղել է Ռուսաստանից ծովով նավթի չորրորդ խոշոր գնորդը։ Ռուսական հումքը փոխարինելու համար Բուլղարիան այս տարվա սկզբից սկսել է նավթ ներկրել Ղազախստանից, Իրաքից և Թունիսից։

Болгария с 1 марта прекращает импорт российской нефти, досрочно завершая действующее для нее до конца 2024 года освобождение от запрета на ввоз этого топлива из России. Об этом сообщает агентство EFE.
Агентство поясняет, что в силу вступает решение болгарского парламента, принятое в конце прошлого года. В 2023 году был утвержден график, который предусматривает сокращение импорта вдвое с 1 января, следом — до 25% с 1 февраля и полную остановку с 1 марта.
Отмечается, что Болгария была освобождена Брюсселем от запрета на импорт российской нефти до конца 2024 года. Но правительство страны решило отказаться от сырья досрочно.
По итогам 2023 года Болгария стала четвертым по объему импорта покупателем нефти из России по морю. До этого сообщалось, что с начала 2024 года Болгария начала импортировать нефть из Казахстана, Ирака и Туниса для замены российского сырья.