Եվրամիությունը մտադիր է սահմանափակումներ մտցնել Բելառուսի հանդեպ, որոնք վերաբերելու են երկակի նշնակության ապրանքների եւ տեխնոլոգիաների արտահանմանը, նպատակ ունենալով խստացնել պատժամիջոցները Ռուսաստանի դեմ։ Այս մասին տեղեկացրել է Financial Times (FT) թերթը, որը ծանոթացել է Բրյուսելի համապատասխան փաստաթղթի նախագծին։
Ըստ պարբերականի՝ ԵՄ-ը ծրագրում է «արգելել Բելառուս եւ նրա միջոցով՝ տեխնոլոգիաների եւ ապրանքների արտահանումը, որոնք կարող են օգտագործվել ռազմական նպատակներով։ ԵՄ-ը նաեւ «կդադարեցնի Բելառուսից ադամանդների ներկրումը», որը կհաջորդի G7-ի երկրների կողմից Ռուսաստանում արդյունահանված կամ մշակված թանկարժեք քարերի ներմուծման արգելքին։
Նոր պատժամիջոցները ուղղված են պատժամիջոցների «շրջանցման հավանականության նվազեցմանը» եւ Ռուսաստանի կողմից ներմուծման հնարավորությունների սահմանափակմանը, մասնավորապես՝ «ավտոմեքենաների եւ լյուքս դասի ապրանքների», որոնց արտահանումն արգելվել էր Ուկրաինայում հակամարտության հետ կապված, նշվել է հրապարակման մեջ։ Ներկա պայմաններում եվրոպական ավտոարտադրողները «նախկինի պես կարող են այդ մեքենաները վաճառել Բելառուսում»,- նշել է FT-ն։
Թերթի տեղեկացմամբ՝ «ԵՄ երկրներից տրանսպորտային միջոցների եւ ավտոպահեստամասերի ամենամսյա հոսքը հիմնականում Գերմանիայից եւ Լեհաստանից Բելառուս, ավելացել է՝ 2022թ. հունվարի 50 մլն դոլարից այս տարվա հունվարին հասնելով 268 մլն դոլարի»։

Евросоюз намерен ввести ограничительные меры в отношении Белоруссии, касающиеся экспорта в республику товаров и технологий двойного назначения, с целью ужесточения санкций в отношении России. Об этом сообщила газета Financial Times (FT), которая ознакомилась с проектом соответствующего документа Брюсселя.
По данным издания, ЕС планирует «запретить экспорт в Белоруссию и через нее технологий и товаров, которые могут использоваться в военных целях». Сообщество «прекратит также импорт алмазов из Белоруссии», вслед за ограничениями, введенными странами G7 на импорт добытых или обработанных в России драгоценных камней.
Новые санкции, обсуждаемые государствами - членами ЕС, направлены на «минимизацию риска обхода» ограничительных мер и максимальное снижение возможности импорта Россией, в частности, «автомобилей и товаров класса люкс», экспорт которых был запрещен в связи с конфликтом на Украине, говорится в публикации. В нынешних условиях европейские автопроизводители «по-прежнему могут продавать такие автомобили в Белоруссию», уточняет FT.
Согласно информации газеты, ежемесячный поток «транспортных средств и автозапчастей из стран ЕС, поступающих в основном из Германии и Польши, в Белоруссию вырос с $50 млн в январе 2022 года до $268 млн в январе нынешнего».
Евросоюз выделит Армении еще 3 миллиона евро
Планируется смягчить возможные социально-экономические ...
ЕС согласовал 14-й пакет санкций против России
Постпреды ЕС только что согласовали значительный и содержательный 14-й пакет санкций в ответ на российскую агрессию против Украины…