ԱՄՆ-ում կյանքի 93-րդ տարում վախճանվել է ամերիկյան օպերային երգչուհի Քամիլա Ուիլյամսը: Նա մահացել է կիրակի օրը` հունվարի 29-ին, Ինդիանա նահանգի Բլումինգտոն քաղաքի իր տանը: Մահվան պատճառ է դարձել օնկոլոգիական հիվանդությունից առաջացած բարդությունը:
Սոպրանո Ուիլյամսին օպերային բեմից առաջին անգամ լսել են 1946թ. Նյու Յորքում: Երգչուհուն համաշխարհային հռչակ է բերել Ջորջ Գեշվինի «Պորգին եւ Բեսսը» օպերայի գլխավոր  մեներգի կատարումը, որի ձայնագրությունը հայտնվել է 1951թ.:
1954թ. ապրիլին Ուիլյամսը դարձել է աֆրոամերիկացի առաջին երգչուհին, ով ելույթ է ունեցել Վիեննայի պետական օպերայում: 1963թ. նրան հրավիրել են երգելու Սպիտակ տանը կազմակերպված երեկույթին: Ուիլյամսը շրջագայել է Ասիայի, Աֆրիկայի եւ Եվրոպայի երկրներում:
1997թ. Ուիլյամսը Ինդիանայի կոնսերվատորիայում, որը հայտնի էր որպես Ջեյքոբսի երաժշտական դպրոց, դարձել է վոկալի դասախոս, գրում է «ՌԻԱ Նովոստին»:

Американская оперная певица Камилла Уильямс умерла в США на 93-м году жизни. Уильямс скончалась в воскресенье, 29 января, в своем доме в городе Блумингтон, штат Индиана. Причиной смерти стали осложнения от онкологического заболевания.
Сопрано Уильямс впервые услышали на оперной сцене в 1946 году в Нью-Йорке. Мировую известность певица обрела, исполнив главную партию в опере Джорджа Гершвина «Порги и Бесс», запись которой вышла в 1951 году.
В апреле 1954 года Уильямс стала первой афроамериканской певицей, которая выступала в Венской государственной опере. В 1963 году ее пригласили спеть на вечере в Белом доме. Уильямс гастролировала в странах Азии, Африки и Европы.
В 1997 году Уильямс стала профессором по вокалу в консерватории Индианы, известной как Музыкальная школа Джейкобса, передает РИА Новости.