Թերթը գրում է, որ վերջերս լուրջ խախտումներ են բացահայտվել թռչնաբուծության ոլորտում` կապված վտանգավոր թափոնների եւ բնապահպանական համապատասխան վճարները չվճարելու հետ
Ըստ գյուղատնտեսության նախարարության տվյալների, թռչնաբուծությամբ զբաղվող 7 խոշոր կազմակերպություններում թռչունների տարեկան միջին քանակը կազմել է 3 մլն 35 000: Ըստ Վերահսկիչ պալատի, մեկ թռչնի միջին քաշը նույնիսկ 1 կգ ընդունելու դեպքում, միայն թռչնի ծերտը, ըստ տեսակարար ցուցանիշների, պետք է կազմեր օրական 151.7 տոննա, ինչը նշանակում է, որ տարվա ընթացքում կառաջանա շուրջ 55 370 տոննա 4-րդ դասի վտանգավորության թափոն:
Մինչդեռ, վարչական վիճակագրական հաշվետվությունների համաձայն, այդ կազմակերպություններն առաջացրել են ընդամենը 13.8 տոննա վտանգավոր թափոններ, իսկ վճարված ընդհանուր բնապահպանական վճարը կազմել է տարեկան ընդամենը 100 000 դրամ:
Վերոնշյալ փաստից կարելի է եզրակացնել, որ կեղծիք է թույլ տրվել. թռչնաբուծությամբ զբաղվող բազմաթիվ ընկերությունների կողմից թափոնների իրական զանգվածը թաքցվել է բնապահպանական համապատասխան վճարի վճարումից խուսափելու նպատակով:
Խոսքը բավականաչափ մեծ գումարների մասին է: Բավական է միայն տեղեկացնել, որ «Բնապահպանական վճարների դրույքաչափերի մասին» ՀՀ օրենքի համաձայն` յուրաքանչյուր տոննայի համար, ըստ վտանգավորության դասակարգման, սահմանված է 1500 դրամից մինչեւ 48000 դրամ բնապահպանական վճար:
Ավելին. 4-րդ դասի վտանգավորության թափոններից ազատվելու համար դրանք, ամենայն հավանականությամբ, լցվել են գետեր, թունավորել շրջակա միջավայրը, հակառակ դեպքում դրանք պետք է լինեն համապատասխան վայրում կամ վայրերում` հանդիսանալով հիշյալ վճարներից խուսափելու իրեղեն ապացույց:
Ուշագրավ է, որ Վերահսկիչ պալատը, չնայած այս ամենին, իր իրականացրած վերահսկողությամբ ձեռք բերված նյութերը գլխավոր դատախազություն չի ուղարկել:

Недавно в Армении были обнаружены серьезные нарушения в сфере птицеводства, связанные с опасными отходами и невыполнением соответствующих экологических платежей. Об этом сообщает газета «Айоц ашхар».
По данным министерства сельского хозяйства Армении, в 7 крупных птицеводческих организациях среднее количество птиц составило 3 млн. 35 тыс. По данным Контрольной палаты, даже если принять средний вес одной птицы за 1 кг, только птичий помет, согласно удельным показателям, должен был составить 151,7 тонны в день, а это означает, что в течение года вырабатывалось бы около 55 370 тонн отходов 4-й степени опасности.
Однако, согласно административным статистическим отчетам, эти организации выработали всего 13,8 тонны опасных отходов, а общие экологические платежи составили всего лишь 100 тыс. драмов в год.
Из вышеупомянутого факта можно сделать вывод, что была допущена фальсификация: многими птицеводческими компаниями реальная масса отходов была скрыта с целью избежать соответствующих экологических платежей.
Речь идет о довольно большой сумме. Стоить только отметить, что, по закону Армении «О ставках экологических платежей», за каждую тонну, согласно классификации опасности, установлен экологический платеж в размере от 1500 до 48 000 драмов.
Более того, с целью избавиться от отходов 4-й степени опасности, по всей вероятности, они были выброшены в реку и отравили окружающую среду, в противном случае они должны находиться в соответствующем месте или местах, являясь вещественным доказательством избегания соответствующих платежей.
Примечательно, что Контрольная палата, несмотря на все это, не отправила полученные материалы в Генеральную прокуратуру.