Արաբական երկրների լիգայի գագաթաժողովի մեկնարկին Բաղդադը ենթարկվել է ականանետային հրաձգության: Ինչպես հայտնել է արբանյակային «Ալ Արաբիա» հեռուստաալիքը, մի քանի ականներ պայթել են իրաքյան մայրաքաղաքի մի շարք թաղամասերում:
Ըստ «Ալ Ջազիրայի» տվյալների`  հզոր պայթյունը տեղի է ունեցել Բաղդադի «կանաչ գոտում» գտնվող իրանական դեսպանատան մոտ, հաղորդում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:
Ինչպես հաղորդում է RBK-ն, այսօր Բաղդադում անվտանգության աննախադեպ միջոցառումների պայմաններում բացվել է ԱԵԼ գագաթաժողովը` Իրաքում վերջին տարիներին նման բարձր մակարդակի առաջին միջոցառումը: Գագաթաժողովի կապակցությամբ քաղաքում ամբողջ օրվա համար պարետային ժամ է հայտարարված: Հանդիպմանը մասնակցում են Իրաքի, Սուդանի, Թունիսի, Պաղեստինի, Կոմորյան կղզիների, Լիբիայի, Լիբանանի եւ Քուվեյթի առաջնորդները:  10-ից ավելի պետությունների ղեկավարներ չեն եկել Բաղդադի գագաթաժողովին:

С началом саммита Лиги арабских государств Багдад подвергся минометному обстрелу. Как сообщил спутниковый телеканал «Аль-Арабия», несколько снарядов разорвались в ряде кварталов иракской столицы.
По данным «Аль-Джазиры», мощный взрыв прогремел вблизи иранского посольства в «зеленой зоне» Багдада, передает ИТАР-ТАСС.
Как сообщает РБК, сегодня в Багдаде в условиях беспрецедентных мер безопасности открылся саммит ЛАГ - первое для Ирака мероприятие подобного уровня за много лет. В связи с проведением саммита на весь день в городе объявлен комендантский час. Во встрече принимают участие лидеры Ирака, Судана, Туниса, Палестины, Коморских островов, Ливии, Ливана и Кувейта. Более 10 глав государств не приехали на саммит в Багдад.