«Փաստ» թերթի տեղեկություններով, ռուսական շրջանակներում բավական անհանգստացած են ՀՀ-ում վերջին մի քանի ամիսներին նկատելիորեն աճած հակառուսական տրամադրություններով, հատկապես, որ դրանք արվում են ոչ միայն իշխանամերձ շրջանակների, այլ նաեւ իշխանության տարբեր ներկայացուցիչների եւ պատգամավորների միջոցով։
Թերթի աղբյուրը փոխանցել է նաեւ, որ երբ այս անհանգստությունների մասին տեղեկացրել են հայաստանյան իշխանության բարձր շրջանակներին, նրանք ուղղակի ձեռքները «թափ են տվել»՝ ակնարկելով, թե դա ՀՀ ներքաղաքական հարցն է։
Մեր ունեցած տեղեկություններով, ռուսական շրջանակների անհանգստության նոր ալիքը կապված է բացահայտ հակառուսական արտահայտություններ եւ անթաքույց հակառուսական պրոպագանդա պարունակող տարբեր հրապարակումներով ոչ միայն սոցցանցերում, այլեւ իշխանամերձ լրատվականներում։
Թերթի աղբյուրի փոխանցմամբ, ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանատունն այս մասին բավականին հանգամանալից մի քանի վերլուծություններ է փոխանցել պաշտոնական Մոսկվային։ Խոսակցություններ կան, որ հակառուսական նոր արշավ սպասվում է նաեւ առաջիկա օրերին:
Ի դեպ, ըստ նույն աղբյուրների, անհանգստությունները խորացել են նաեւ «Տեսալսողական մեդիայի» մասին օրենքի հետ կապված, որի վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի դեսպանատունը կոշտ հայտարարությամբ էր հանդես եկել: Ռուսական լրատվամիջոցներն արդեն հրապարակումներ են անում, թե «ռուսական հեռուստաալիքները Հայաստանում կթույլատրվեն «դեղատոմսով»:

YEREVAN. –  daily of the Republic of Armenia (RA) writes: According to Past newspaper’s information, Russian circles are quite worried about the anti-Russian mood which has significantly increased in the RA in the last few months (…).
The newspaper's source also said that when they informed the high circles of Armenia’s halls of power about these concerns, they simply did nothing, hinting that it is the internal political issue of the RA.
According to our information, the new wave of concern within the Russian circles is connected with various publications (…) containing openly anti-Russian expressions and open anti-Russian propaganda.
According to the source of the newspaper, the RF [Russian Federation] embassy in the RA has provided several quite detailed analyzes to Moscow about this. There are rumors that a new anti-Russian campaign is expected [in Armenia] also in the coming days.
By the way, according to the same sources, the concerns have deepened also in connection with the Law on Audiovisual Media [of Armenia], about which the Russian Embassy in the Republic of Armenia had made a harsh statement. Russian media are already reporting that ‘Russian TV channels will be allowed in Armenia with a "prescription.’"