ՕՊԵԿ+-ի՝ նավթի արդյունահանման սահմանափակման համաձայնագրին մասնակցող երկրները 2026 թվականի մայիսին կրճատել են արդյունահանումը օրական 40 հազար բարելով (օր/բ)՝ զգալիորեն հետ մնալով ծրագրային ցուցանիշներից։ Այս մասին ասվում է Միջազգային էներգետիկ գործակալության (ՄԷԳ) զեկույցում։
ՄԷԳ-ի տվյալներով՝ նավթարդյունահանումը կամավոր սահմանափակող ՕՊԵԿ+ երկրների համար մայիսին թիրախային մակարդակը կազմել է օրական 33,7 միլիոն բարել, մինչդեռ փաստացի արդյունահանումը հավասար է եղել 24,26 միլիոնի։ Այսպիսով, պլանից շեղումը կազմել է մոտ 9,44 միլիոն բարել։
Մայիսին ՕՊԵԿ+-ի առանցքային երկրներից միայն Ղազախստանն է արդյունահանել պլանից ավել (360 հազար բարելով)։
Միաժամանակ, Իրաքում արդյունահանումը պլանից ցածր է եղել 2,85 միլիոն բարելով, Սաուդյան Արաբիայում՝ 3,64 միլիոնով, Ռուսաստանում՝ 960 հազարով, Քուվեյթում՝ 1,97 միլիոնով, իսկ Ալժիրում՝ 20 հազար բարելով։ Օմանը պահպանել է սահմանված քվոտան։ Ընդհանուր առմամբ՝ ՕՊԵԿ+-ի բոլոր երկրների արդյունահանումը մայիսին նվազել է մինչև օրական 30,3 միլիոն բարել։

Страны ОПЕК+, участвующие в соглашении по ограничению добычи нефти, в мае 2026 года сократили производство на 40 тыс. баррелей в сутки (б/с) и существенно отстали от плановых показателей, говорится в отчете Международного энергетического агентства (МЭА).
По данным МЭА, целевой уровень для стран ОПЕК+, добровольно ограничивающих нефтедобычу, в мае составлял 33,7 млн б/с, тогда как фактическая добыча равнялась 24,26 млн б/с. Таким образом, отставание от плана составило около 9,44 млн б/с.
В мае, по данным МЭА, из ключевых стран ОПЕК+ только Казахстан добывал выше плана - на 360 тыс. б/с.
При этом добыча Ирака была ниже плана - на 2,85 млн б/с, Саудовской Аравии - на 3,64 млн б/с, России - на 960 тыс. б/с, Кувейта - на 1,97 млн б/с, Алжира - на 20 тыс. б/с, а Оман уложился в квоту. Добыча всех стран ОПЕК+ в мае снизилась до 30,3 млн б/с.