Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի Հանրապետությունում կանաչ ջրածնի արտադրության զարգացման հեռանկարները:
Հիշեցվել է, որ Ներդրումային կոմիտեի հինգերորդ նիստի շրջանակում որոշվել էր ստեղծել ջրածնի հարցերով զբաղվող աշխատանքային խումբ, որը պետք է աշխատանքներ իրականացներ կանաչ ջրածնի ոլորտի զարգացման, դրա առավելությունների, արտադրության մեթոդների և տեխնոլոգիաների բացահայտման ուղղությամբ: Ընդգծվել է, որ սույն խորհրդակցության նպատակը Հայաստանում կանաչ ջրածնի արտադրության զարգացման շուրջ աշխատանքային խմբի և խորհրդատվական ընկերությունների ուսումնասիրությունների արդյունքում մշակված առաջարկների վերաբերյալ քննարկում իրականացնելն է:
Հաջորդիվ՝ ներկայացվել է կանաչ ջրածնի զարգացման իրավական շրջանակը, կիրառման ոլորտները, անդրադարձ է կատարվել երկարաժամկետ ռազմավարական լուծմանը, որն ուղղված է լինելու էներգետիկ համակարգի ածխածնազերծմանը, արտանետումների կանխարգելմանը, կանաչ տաքսոնոմիայի պահանջներին և այլն: Մանրամասներ են ներկայացվել կանաչ ջրածնի արտադրության ծրագրային առաջարկների, մասնավորապես՝ «BDO ADVISORY» և «CIVITTA» խորհրդատվական ընկերությունների կողմից կանաչ ջրածնի արտադրության և ինտեգրման վերաբերյալ տեխնիկատնտեսական ուսումնասիրությունների արդյունքների վերաբերյալ: Անդրադարձ է կատարվել նաև կանաչ ջրածնի արտադրության զարգացման կարճաժամկետ, միջնաժամկետ և երկարաժամկետ սցենարներին:
Ներկայացված ուսումնասիրությունների և առաջարկների շուրջ ծավալվել է քննարկում, ներկայացվել են դիտարկումներ էներգետիկ փոխակերպման մեջ կանաչ ջրածնի արտադրության մեթոդների շուրջ:
Վարչապետը կարևորել է աշխատանքային խմբի և խորհրդատվական ընկերությունների կողմից տրամադրված ուսումնասիրությունները, ընդգծել գիտական համայնքի հետ համագործակցությամբ և միջազգային փորձի ներդրմամբ կանաչ ջրածնի արտադրության պիլոտային ծրագրի իրականացման անհրաժեշտությունը։ Երկրի ղեկավարը հանձնարարել է առաջիկայում ներկայացնել զեկույց՝ պիլոտային ծրագրի իրականացման ուղղությամբ կատարված աշխատանքների վերաբերյալ:

Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна 29 июня состоялось совещание, в ходе которого были обсуждены перспективы развития производства зеленого водорода в Республике Армения.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе правительства республики, в ходе совещания было упоямнуто о том, что в рамках пятого заседания Инвестиционного комитета было принято решение создать рабочую группу по вопросам водорода, которая должна была проводить работу в направлении развития сферы зеленого водорода, выявления его преимуществ, методов производства и технологий. Было подчеркнуто, что целью данного совещания является обсуждение предложений, разработанных по итогам исследований рабочей группы и консалтинговых компаний вокруг развития производства зелёного водорода в Армении.
Далее были представлены правовые рамки развития зеленого водорода, сферы его применения, затронуто долгосрочное стратегическое решение, которое будет направлено на декарбонизацию энергетической системы, предотвращение выбросов, соответствие требованиям зелёной таксономии и т.д. Были представлены подробности программных предложений по производству зеленого водорода, в частности, результаты технико-экономических исследований по производству и интеграции зеленого водорода, проведенных консалтинговыми компаниями «BDO ADVISORY» и «CIVITTA». Также были затронуты краткосрочные, среднесрочные и долгосрочные сценарии развития производства зеленого водорода.
Вокруг представленных исследований и предложений развернулось обсуждение, были представлены замечания относительно методов производства зеленого водорода в процессе энергетической трансформации.
Премьер-министр отметил важность исследований, предоставленных рабочей группой и консалтинговыми компаниями, подчеркнул необходимость реализации пилотной программы по производству зеленого водорода в сотрудничестве с научным сообществом и с внедрением международного опыта. Он поручил в ближайшее время представить доклад о проделанной работе по реализации пилотной программы.