ՕՊԵԿ+-ի յոթ երկրները, որոնք ավելի վաղ հայտարարել էին 2023 թվականի ապրիլին և նոյեմբերին արդյունահանման լրացուցիչ կամավոր ճշգրտումների մասին, 2026 թվականի հուլիսի 5-ին անցկացրել են առցանց հանդիպում՝ համաշխարհային նավթային շուկայում իրավիճակը և դրա հեռանկարները գնահատելու համար։
Բանակցություններին մասնակցել են Սաուդյան Արաբիան, Ռուսաստանը, Իրաքը, Քուվեյթը, Ղազախստանը, Ալժիրը և Օմանը։ Հանդիպման արդյունքներով երկրները հաստատել են նավթային շուկայի կայունության պահպանման հանձնառությունը և համաձայնել են արդյունահանման նոր կրճատման շուրջ։
Խոսքը վերաբերում է օրական 188 հազար բարելի չափով ճշգրտմանը՝ նախկինում հայտարարված լրացուցիչ կամավոր սահմանափակումների շրջանակում։ Այս փոփոխություններն ուժի մեջ կմտնեն 2026 թվականի օգոստոսին։ Միևնույն ժամանակ երկրները ընդգծել են, որ այս միջոցները կարող են մասնակիորեն կամ ամբողջությամբ վերանայվել՝ կախված շուկայական իրավիճակից, և կիրականացվեն ճկուն ու փուլային կերպով։
Հայտարարության մեջ նաև նշվում է, որ ընդունված որոշումները մասնակիցներին թույլ կտան արագացնել ավելի վաղ թույլ տրված գերարտադրության փոխհատուցումը։ Երկրները հաստատել են համագործակցության համաձայնագիրը լիովին պահպանելու և լրացուցիչ կամավոր կրճատումների վերաբերյալ պարտավորությունները կատարելու մտադրությունը, որոնց կատարմանը հետևում է մոնիթորինգի համատեղ նախարարական կոմիտեն (JMMC)։
Առանձին ընդգծվում է, որ 2024 թվականի հունվարից ի վեր քվոտաների բոլոր գերազանցումները պետք է ամբողջությամբ փոխհատուցվեն։ Մասնակիցները պայմանավորվել են շարունակել շուկայի, պայմանավորվածությունների պահպանման և փոխհատուցման մեխանիզմների ամսական մոնիթորինգը։

Семь стран ОПЕК+, ранее объявившие о дополнительных добровольных корректировках добычи в апреле и ноябре 2023 года, провели 5 июля 2026 года виртуальную встречу для оценки ситуации на мировом нефтяном рынке и его перспектив.
В переговорах приняли участие Саудовская Аравия, Россия, Ирак, Кувейт, Казахстан, Алжир и Оман. По итогам встречи страны подтвердили приверженность поддержанию стабильности нефтяного рынка и договорились о новом сокращении добычи.
Речь идёт о корректировке в объёме 188 тысяч баррелей в сутки из ранее объявленных дополнительных добровольных ограничений. Эти изменения вступят в силу в августе 2026 года. При этом страны подчеркнули, что данные меры могут быть частично или полностью пересмотрены в зависимости от рыночной конъюнктуры и будут реализовываться гибко и поэтапно.
В заявлении также отмечается, что принятые решения позволят участникам ускорить компенсацию ранее допущенного перепроизводства. Страны подтвердили намерение полностью соблюдать соглашение о сотрудничестве и выполнять обязательства по дополнительным добровольным сокращениям, за которыми следит совместный министерский комитет по мониторингу (JMMC).
Отдельно подчёркивается, что все превышения квот с января 2024 года должны быть полностью компенсированы. Участники договорились продолжать ежемесячный мониторинг рынка, соблюдения договорённостей и компенсационных механизмов.