Այս տարի էկոնոմիկայի ասպարեզում Նոբելյան մրցանակակիրներ են դարձել ամերիկացի գիտնականներ Էլվին Ռոթն ու Լլոյդ Շեփլին՝ շուկայական ինստիտուտների տեսությունը պրակտիկայում ուսումնասիրելու համար:
Ինչպես նշվում է Շվեդիայի գիտությունների ակադեմիայի Նոբելյան կոմիտեի կայքում, մրցութային ժյուրին գնահատել է երկու գիտնականների ձեռքբերումները, որոնք «ուսումնասիրման հսկայական դաշտ են բացել եւ բարելավել շատ շուկաների աշխատանքը», թեեւ գիտնականներն աշխատել են միմյանցից առանձին, հաղորդում է INFOX.ru-ն:
Նշվում է, որ Հարվարդի բիզնես-դպրոցի աշխատակից Էլվին Ռոթը մեծ ուշադրություն է դարձրել տեսական հետազոտություններին, այն դեպքում, երբ Քալիֆորնիայի համալսարանի պրոֆեսոր Լլոյդ Շեփլին նախապատվությունը տվել է պրակտիկայի ուսումնասիրմանը: Մասնավորապես, գիտնականներն օգտագործել են «խաղերի տեսությունը»:
Նշենք, որ էկոնոմիկայի ասպարեզում մրցանակը հիմնադրվել է 1968 թվականին՝ Շվեդիայի բանկի կողմից: Ֆորմալ առումով այս մրցանակը Նոբելյան չի կարող կոչվել, քանի որ Ալֆրեդ Նոբելը 1895 թվականին իր կտակում տնտեսագետների մասին ոչինչ չի գրել:
Շվեդիայի բանկն ամեն տարի Նոբելյան հիմնադրամին է փոխանցում Նոբելյան մեկ մրցանակի չափ գումար: Այս տարի այն կազմել է 8 մլն շվեդական կրոն (1,2 մլն դոլար):

Лауреатами Нобелевской премии по экономике за 2012 год стали американские ученые Элвин Рот и Ллойд Шепли, отмеченные за изучение теории рыночных институтов на практике.
Как сообщается на сайте Нобелевского комитета при Королевской академии наук Швеции, конкурсное жюри оценило достижения обоих ученых, «породившие огромное поле для исследований и улучшившие работу многих рынков», несмотря на то, что лауреаты работали независимо друг от друга, сообщает INFOX.ru.
Отмечается, что сотрудник Гарвардской бизнес-школы Элвин Рот уделял больше внимания теоретическим исследованиям, в то время как профессор Университета Калифорнии Ллойд Шепли отдавал предпочтение изысканиям на практике. В частности, ученые использовали «теорию игр» для изучения соответствий между различными агентами.
Премия по экономике была основана в 1968 году Банком Швеции по случаю его 300-летия. Формально эта награда Нобелевской считаться не может, поскольку ее основатель Альфред Нобель, которому и самому на протяжении его карьеры предпринимателя приходилось решать немало экономических вопросов, в своем завещании от 1895 года не упоминал экономистов. Банк отчисляет ежегодно Нобелевскому фонду сумму, равную одной Нобелевской премии. В нынешнем году она составляет 8 млн шведских крон ($1,2 млн).