ԱՄՆ-ի առաջին տիկին Միշել Օբաման հոկտեմբերի 15-ին ժամկետից շուտ քվեարկել է ամուսնու՝ Բարաք Օբամայի օգտին։ Այդ մասին նա գրել է Twitter-ում։
«Հենց նոր փոստարկղ գցեցի իմ քվեաթերթիկը, չկարողացա սպասել ընտրությունների օրվան։ Սիրում եմ քեզ»,- իր միկրոբլոգում գրել է առաջին տիկինը՝ դիմելով բարաք Օբամային։
Ավելի ուշ Օհայոյի հավաքի ընթացքում Միշելը հայտնել է, որ քվեարկել է ամուսնու օգտին։ «Այժմ քվեաթերթիկս իմ հարազատ Իլինոյս նահանգի ճանապարհին է։ Ներեցեք, այսօր մի փոքր հուզված եմ։ Ինձ համար ընտրությունների օր էր», - ասել է նա, գրում է Associated Press-ը։
ԱՄՆ-ի նախագահ Բարաք Օբաման հոկտեմբերի 15-ին իր միկրոբլոգում հայտնել էր, որ ինքը եւս մտադիր է վաղաժամկետ քվեարկել հոկտեմբերի 25-ին եւ ամերիկացիներին կոչ է արել հետեւել օրինակին։
Ինչպես տեղեկացնում է lenta.ru-ն, ԱՄՆ-ում  ժամկետից շուտ քվեարկությունն սկսվել է սեպտեմբերի 27-ից։ 50 նահանգներից 34-ում ընտրողները կարող են անձամբ քվեարկել ընտրատեղամասերում, 28 նահանգներում թույլատրվում է հեռակա քվեարկություն՝ փոստի միջոցով։ ԱՄՆ-ի նախագահի ընտրությունները նշանակված են  2012թ. նոյեմբերի 6-ին։ Բարաք Օբամայի մրցակիցը հանրապետական թեկնածու Միթ Ռոմնին է։

Первая леди США Мишель Обама 15 октября досрочно проголосовала за своего мужа Барака Обаму на президентских выборах страны. Об этом она сообщила в Twitter.
«Я только что опустила в почтовый ящик свой бюллетень - не могла дождаться дня выборов! Люблю тебя!» - написала первая леди в своем микроблоге, обращаясь к Бараку Обаме.
Позже, выступая на митинге в Огайо, Мишель Обама заявила, что проголосовала за своего мужа. «Сейчас мой бюллетень уже на пути в Иллинойс, мой родной штат. Простите, если я сегодня немного взволнована. Для меня это был день выборов», - сказала она, передает Associated Press.
Президент США Барак Обама 15 октября сообщил в своем микроблоге, что также планирует проголосовать досрочно, 25 октября, и призвал американцев последовать его примеру.
Как сообщает «Лента.Ру», досрочное голосование началось в США 27 сентября. В 34 из 50 штатов избиратели могут лично проголосовать, придя на участок, в 28 штатах разрешается также отправить бюллетень для заочного голосования по почте.Выборы президента США пройдут 6 ноября 2012 года. На них действующему президенту Бараке Обаме, баллотирующемуся на второй срок, будет противостоять кандидат от республиканцев Митт Ромни.