Հոկտեմբերի 21-26-ին Կանադայի Քվեբեկ քաղաքում տեղի ունեցավ Միջխորհրդարանական միության 127-րդ վեհաժողովը՝ 162 անդամ երկրների մասնակցությամբ։ Այդ մասին գրում է «Իրատես de facto» թերթը։
«Հայաստանից վեհաժողովի աշխատանքներին մասնակցել են Կարեն Ճշմարիտյանը եւ Հեղինե Բիշարյանը։ Պատվիրակության անդամ Ալիկ Արզումանյանը հասկանալի պատճառներով չի մասնակցել վեհաժողովի աշխատանքներին («Ժառանգության» տանը կռիվ էր)։
Վեհաժողովում հատուկ հարցերի՝ քաղաքացիությանն ու ինքնությանը վերաբերող խնդիրների քննարկման ժամանակ ադրբեջանցի պատվիրակն իր սրբազան պարտքն է համարել 162 երկրների պատվիրակներին ադրբեջանորեն տեղյակ պահել իրենց հերթական՝ «պուճուր» մտքերի ու ստերի մասին առ այն, որ «երեսուն հազար հայ է ապրում այսօր Ադրբեջանում», որոնց Ադրբեջանը շատ լավ է վերաբերվում», եւ որ՝ այս թշվառացյալ Ադրբեջանի քսան տոկոս տարածքը գրավյալ է՝ հայերից։
Պատասխան ելույթով հանդես է եկել Հեղինե Բիշարյանը եւ ներկաներին տեղյակ պահել, որ այն Ադրբեջանում, որի քաղաքացին Եվրոպայի սրտում գիշերը կացնով քնած մարդ է սպանում, այն Ադրբեջանում, ուր հերոսացվում է մարդասպանը՝ երկրի առաջին դեմքի՝ Ալիեւ-Պուճուրի մակարդակում, չի կարող հայ ապրել. «Ադրբեջանում հայեր չեն ապրում, նրանք ապրում են Լեռնային Ղարաբաղում, եւ ԼՂ-ն այսօր անկախ, ազատ երկիր է՝ իր սահմանադրությամբ, ժողովրդավարական բոլոր նորմերով ընտրված նախագահով, պառլամենտով, կառավարությամբ»։
Վերջինիս ելույթից հետո Հունգարիայի պատվիրակությունը մոտեցել է ՀՀ պատվիրակությանը, ներողություն խնդրել իրենց կառավարության կողմից Սաֆարովի արտահանձնման կապակցությամբ եւ առաջարկել խորհրդարանական մակարդակով վերականգնել հարաբերությունները Հայաստանի հետ»,- գրում է «Իրատես de facto»-ն։

21 – 26 октября в канадском Квебеке состоялся 127-ой Конгресс Межпарламентского союза с участием представителей 162 стран. Об этом пишет газета «Иратес de facto».
«От Армении в работах Конгресса приняли участие Карен Чшмаритян и Эгине Бишарян. В ходе обсуждения одного из специальных вопросов азербайджанский делегат посчитал своим священным долгом ознакомить присутствующих с очередным враньем, в частности, о том, что «в сегодняшнем Азербайджане проживают порядка 30 тысяч армян», к которым относятся очень хорошо, и что 20% территории Азербайджана «оккупировано» Арменией. С ответным словом выступила Эгине Бишарян, которая поставила в известность присутствующих, что в Азербайджане, гражданин которого в сердце Европы ночью может зарубить топором спящего человека, в том Азербайджане, где убийцу героизируют, причем на уровне первого лица государства – Алиева-младшего, армяне жить не могут. «В Азербайджане армяне не проживают. Они живут в Нагорном Карабахе. И сегодня Нагорный Карабах – независимая, свободная страна, со своей Конституцией, президентом и парламентом, избранными в соответствии со всеми демократическими нормами», - заявила Бишарян. После ее выступления венгерская делегация подошла к армянской и попросила прощения в связи к экстрадицией Рамиля Сафарова», - отмечает «Иратес de facto».