Հայաստանում հակաօդային պաշտպանության ժամանակակից համակարգերի նորոգում եւ արդիականացում կիրականացվի: Այդ մասին նշված է Հայաստանի պաշտպանության նախարարության կողմից ՀՀ կառավարությանը ներկայացրած հաշվետվության մեջ:
Դա առաջին հերթին վերաբերվում է С-300 համակարգին: Համատեղ ուսումնասիրությունների արդյունքում (Ռուսաստանի եւ Բելառուսի մասնագետների հետ) ընդհանուր որոշում է ընդունվել տվյալ նպատակների համար օգտագործել Հրազդանի «Պատնեշ» ՓԲԸ-ն, որը 100%-ով պետական ընկերություն է:
Այդ գործարանը կառուցվել է 1980-ական թվականներին` որպես ռազմական տեխնկայի ռադիոէլեկտրոնիկայի նորոգման տարածաշրջանային կենտրոն, ունի համապատասխան արտադրական տարածքներ, շենք եւ շինությունները:
Նախապես պլանավորվել էր C-300-ի արդիականացումն իրականացնել Երեւանի «Ավտոմատիկա» ընկերությունում, սակայն այնտեղ շենքային պայմանները բավարար չեն:

The annual report of the Ministry of Defense of Armenia contains information on Armenia’s plans to modernize its air defense systems.
First of all, this concerns S-300 air defense systems. As a result of joint research of Russian and Belarusian experts, it was decided to upgrade these systems while using JSC “Patnesh” (Hrazdan), which is by one hundred percent financed by the government.
Note that the plant, built in the 1980s, as a regional center for the repair of military electronic equipment, has the appropriate industrial sites, buildings and structures for repairs of air defense systems S-300. Modernization of S-300 air defense systems was planned to be implemented in Yerevan plant “Avtomatika,” but there were no corresponding conditions there.