Այսօրվա դրությամբ Հայ ազգային կոնգրես կուսակցությունը հայտնվել է ինչպես ծանր, այնպես էլ բարենպաստ վիճակում։ Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշել է քաղաքագետ Երվանդ Բոզոյանը։
«Գաղտնիք չէ, որ 2010 թվականից սկսած ՀԱԿ դաշինքին բազմաթիվ հարվածներ են հասցրել։ Իշխանության մի շարք ազդեցիկ ներկայացուցիչների հաջողվել է մասնակիորեն հասնել ՀԱԿ-ի քայքայմանը, սակայն վճռական քայլերի շնորհիվ նրա առաջնորդ Լեւոն Տեր Պետրոսյանին հաջողվել է արմատապես փոխել այդ քաղաքական ուժի կառուցվածքը, ինչի շնորհիվ կանխվել է քայքայման հետագա գործընթացը», - նշել է քաղաքագետը։
Նրա համոզմամբ, ՀԱԿ-ը հայտնվել է ծանր իրավիճակում, քանի որ այն նորաթուխ քաղաքական ուժ է, եւ ցանկացած նման ուժի դժվար է նշանակալի հաջողություններ արձանագրել։ «Մյուս կողմից, ՀԱԿ-ի նոր թիմ են գալիս նոր մարդիկ, ովքեր հասարակության համար բավականին գրավիչ կլինեն։ Քանի որ Լեւոն Տեր Պետրոսյանին չհաջողվեց իշխանությունը վերցնել, դաշինքի անդամ հանդիսացող բոլոր կարիերիստները դուրս եկան դրանից», - ասաց Երվանդ Բոզոյանն՝ ընդգծելով, որ մնացել են ավելի ազնիվ մարդիկ։
«Այդ տեսակետից անհրաժեշտ է նշել, որ, հնարավոր է, որ ՀԱԿ-ը կարճաժամկետ առումով մեծ ռազմավարական հաջողություն չունենա, սակայն երկարաժամկետ հեռանկարում այս կուսակցությունը կարող է բավականին լուրջ հաջողություն գրանցել, քանի որ այն մնացել է այն ազնիվ կազմով, որի հիման վրա կարելի է նոր քաղաքական ուժ ձեւավորել», - հավատացած է Երվանդ Բոզոյանը։
Ինչ վերաբերում է «Բարգավաճ Հայաստան»-ին, ապա քաղաքագետը նշեց, որ` չմասնակցելով նախագահական ընտրություններին, նրա վարկանիշն իրականում որոշակիորեն ընկավ։ «Սակայն, կարծում եմ, որ Երեւանի ավագանու ընտրությունների ընթացքում ԲՀԿ-ն նշանակալիորեն կամրապնդի իր դիրքերը, կախված նրանից, թե ինչ փոփոխություններ կլինեն կուսակցության ներսում, այն ավելի ազատ կգործի», - ասաց Երվանդ Բոզոյանը։ Նրա խոսքով՝ արդեն մեկ տարի է, ինչ ԲՀԿ-ն իշխանություն չէ, եւ եթե կուսակցությունը շարունակի գնալ նույն ճնապարհով, ինքը վստահ է, որ վարկանիշը կբարձրանա։
«Ինչպես Հայ ազգային կոնգրեսն, այնպես էլ «Բարգավաճ Հայաստանը», ապագայում ամենաազդեցիկ ուժերը կլինեն, քանի որ դրանց ներսում տեղի են ունենում դրական փոփոխություններ», - կարծում է քաղաքագետը։ Նա ավելացրեց, որ Հայաստանը փոփոխությունների կարիք ունի, հասարակությունը փոփոխություն է պահանջում, իսկ դրա համար պետք է փոփոխություններ քաղաքական վերնախավում. «Ես շատ ուրախ կլինեմ, եթե նման փոփոխություններ տեղի ունենան նաեւ «Ժառանգություն»-ում, ՀՅԴ-ում, եւ, ինչու ոչ՝ նաեւ Հայաստանի հանրապետական կուսակցությանում»:

На сегодняшний день партия Армянский национальный конгресс оказалась как в тяжелом, так и в благополучном состоянии. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил политолог Ерванд Бозоян.
«Не секрет, что, начиная с 2010 года, по блоку АНК было нанесено много ударов. Многим влиятельным представителям власти удалось достичь частичного распада АНК, однако благодаря решительным шагам, его лидеру Левону Тер-Петросяну удалось коренным образом поменять структуру этой политической силы, с помощью чего был предотвращен дальнейший процесс распада», - отметил политолог.
По его убеждению, АНК оказался в тяжелой ситуации, поскольку он является новоиспеченной политической силой, и любой подобной силе очень трудно зарегистрировать значительные успехи. «С другой стороны, в эту новую команду АНК приходят новые лица, которые будут довольно привлекательными для общества. Поскольку Левону Тер-Петросяну не удалось взять власть, все карьеристы, являющиеся членами блока, вышли из него», - сказал Ерванд Бозоян, подчеркнув, что остались те люди, которые были более честными.
«С этой точки зрения необходимо отметить, что, может быть, АНК не будет иметь большого стратегического успеха в краткосрочном плане, однако в долгосрочной перспективе эта партия может зарегистрировать довольно серьезный успех, поскольку она осталась с тем чистым составом, на основе которого возможно будет сформировать новую политическую силу», - уверен Ерванд Бозоян.
Что касается партии «Процветающая Армения», политолог отметил, что, не принимая участие в президентских выборах, она на самом деле имела определенный спад рейтинга. «Однако думаю, что в ходе выборов в Совет старейшин Еревана «ПА» значительно укрепит свои позиции, и в зависимости от того, какие изменения произойдут внутри партии, она будет действовать более свободно», - сказал Ерванд Бозоян. По его словам, уже год, как «ПА» не является властью, и если партия продолжит идти тем же путем, он уверен, что ее рейтинг будет повышаться.
«Как Армянский национальный конгресс, так и «Процветающая Армения», в будущем станут самыми влиятельными силами, поскольку в них происходят позитивные трансформации», - считает политолог. Он добавил, что Армения нуждается в изменениях, общество требует изменений, а для этого нужны изменения в политической элите: «Я буду очень рад, если подобные трансформации будут происходить также в партиях «Наследие», АРФ Дашнакцутюн и, почему нет, в Республиканской партии Армении».