Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանը հոկտեմբերի 23-ին այցելել է Շուշի քաղաք եւ մասնակցել Արցախի փրկարար ծառայության եւ ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության ստորաբաժանումների համատեղ հրամանատարաշտաբային ուսումնավարժությունների ավարտական փուլին:
Արցախի նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից հայտնում են, թե իր խոսքում երկրի ղեկավարն ընդգծել է, որ միջոցառումները ցույց են տվել  հայկական երկու հանրապետությունների համապատասխան գերատեսչությունների ստորաբաժանումների բարձր պատրաստվածությունը, տեխնիկական հագեցվածությունը, ինչպես նաեւ այդ կառույցների միջեւ սերտ փոխգործակցության առկայությունը:
Բակո Սահակյանը կարեւորել է նման ուսումնավարժությունների պարբերաբար անցկացումը` դրանք համարելով օգտակար Արցախի եւ Հայաստանի համար:
Նախագահ Սահակյանը պարգեւներ եւ արժեքավոր նվերներ է հանձնել ուսումնավարժությունների ընթացքում աչքի ընկած ԼՂՀ փրկարար ծառայության, ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության եւ այլ կառույցների մի խումբ ներկայացուցիչների:

Президент Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакян 23 октября в городе Шуши принял участие в завершающем этапе совместных командно-штабных учений подразделений Спасательной службы Арцаха и Министерства по чрезвычайным ситуациям Армении. Об этом Новости Армении – NEWS.am сообщили в пресс-службе президента НКР.
В своем слове глава государства подчеркнул, что мероприятия показали высокую готовность, техническую оснащенность подразделений соответствующих ведомств двух армянских республик и наличие тесного сотрудничества между этими структурами.
Бако Саакян отметил важность периодического проведения подобных учений, назвав это полезным как для Арцаха, так и для Армении.
Президент Саакян вручил награды и ценные подарки группе отличившихся в ходе учений представителей Спасательной службы НКР, Министерства по чрезвычайным ситуациям РА и ряда других структур.