1947թ.-ի հոկտեմբերի 31-ին Միավորված ազգերի Կազմակերպության(ՄԱԿ) Գլխավոր Ասամբլեան համար 168 բանաձեւով հոկտեմբերի 24-ը հայտարարեց Միավորված Ազգերի Կազմակերպության օր(United Nations Day)՝ ՄԱԿ Կանոնադրության ընդունման տարեդարձի օրը, որպեսզի համաշխարհային հանրությանը ծանոթացնի ՄԱԿ նպատակներին եւ ձեռքբերումներին, ինչպես նաեւ իր գործունեության աջակցության համար: ՄԱԿ-ի առաջին փաստաթղթերից մեկն ընդունվել էր 1948թ.-ի դեկտեմբերին՝ Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագիրը: 1971թ.-ի դեկտեմբերի 6-ին ՄԱԿ Գլխավոր Ասամբլեան ընդունեց հետեւյալ բանաձեւ(հանար 2782), որում ընդգծվում էր, որ Միավորված Ազգերի Կազմակերպության օրը պետք է միջազգային տոն դառնա, եւ խորհուրդ էր տրվել, որպեսզի բոլոր անդամ պետություններում օրը ոչ աշխատանքային հայտարարվի, հաղորդում է «Calend»-ը:
Այս պահին ՄԱԿ կազմում 193 պետություն է ընդգրկված, յուրաքանչյուրը ՄԱԿ Գլխավոր Ասամբլեայի անդամ է: ՄԱԿ-ի գլխավոր մարմիններն են Գլխավոր Ասամբլեան, Անվտանգության խորհուրդը, Տնտեսական ու սոցիալական խորհուրդը, Միջազգային դատարանը: ՄԱԿ-ն ունի նաեւ մի շարք սեփական մասնագիտացված հաստատությունները՝ տնտեսական, սոցիալական եւ հումանիտար հարցերով միջազգային միջկառավարական կազմակերպությունները(ՅՈւՆԵՍԿՕ, ԱՀԿ, ԱՀՄ, ՅՈւՆԻԴՕ եւ այլն):

31 октября 1947 года Генеральная Ассамблея Организации Объединенных Наций (ООН) в резолюции № 168 провозгласила 24 октября, годовщину принятия Устава ООН, Днем Организации Объединенных Наций (United Nations Day) с целью ознакомить мировое сообщество с целями и достижениями ООН, а также с целью получить поддержку своей деятельности. Одним из первых документов ООН было принятие в декабре 1948 года Всеобщей декларации прав человека. 6 декабря 1971 года Генеральная Ассамблея ООН приняла следующую резолюцию (№ 2782), в которой подчеркивалось, что День Организации Объединенных Наций должен стать международным праздником, и было рекомендовано, чтобы День отмечался как государственный выходной всеми государствами — членами ООН, передает Calend.
В настоящее время в ООН входит 193 государства, каждое также является членом Генеральной Ассамблеи ООН. Главными органами ООН являются: Генеральная ассамблея, Совет Безопасности, Экономический и социальный совет (ЭКОСОС), Международный суд. Также ООН имеет ряд собственных специализированных учреждений - международных межправительственных организаций по экономическим, социальным и гуманитарным вопросам (ЮНЕСКО, ВОЗ, ФАО, МВФ, МОТ, ЮНИДО и другие).