Հունական կղզիներ ժամանող ներգաղթյալների թիվը անցյալ տարվա համեմատ 6 անգամ մեծացել է։ Այս մասին վկայում են ՄԱԿ տվյալները։
Կազմակերպության տեղեկություններով՝ այս տարվա միայն վերջին 5 ամիսների ընթացքում Հունաստան է ժամանել 42 հազար ներգաղթյալ՝ հիմնականում Աֆրիկայից, գրում է BBC-ի Ռուսական ծառայությունը։
Փախստականների հարցերով ՄԱԿ Գերագույն հանձնակատարի վարչությունից տեղեկացրել են, որ օրական Հունաստան է ներգաղթում մոտ 600 միգրանտ, եւ մոտ օրերս հոսքը կարող է մեծանալ։
Հաղորդվում է, որ Աթենքը լրացուցիչ ռեսուրսներ չունի նման մասշտաբի հումանիտար ճգնաժամը լուծելու համար։

Количество мигрантов, прибывающих на греческие острова, выросло с прошлого года в шесть раз, свидетельствуют данные ООН.
По данным организации, только за пять месяцев этого года в Грецию приехало около 42 тысяч мигрантов, в первую очередь беженцев из Африки, передает Русская служба BBC
По словам представителя Управления Верховного комиссара ООН по делам беженцев Мелиссы Флеминг, ежедневно в Грецию прибывают порядка 600 мигрантов, и в ближайшее время поток может увеличиться.
Как отмечает Флеминг, у Афин нет дополнительных ресурсов для решения гуманитарного кризиса такого масштаба.