Բուլղարիայում նախատեսում են երկրի վիզա ստանալիս կենսաչափության պարտադիր ընթացակարգ մտցնել։ Այդ մասին տեղեկացնում է «Բուլղարական նորությունները՝ ռուսերեն» կայքը։ Նշվում է, որ երկու շաբաթ անց երկրի կառավարությունում եւ Ժողովրդական ժողովում քննարկումներից հետո այդ փոփոխությունները կմտցվեն Օտարերկրյա քաղաքացիների մասին օրենքի մեջ, տեղեկացնում է Lenta-ն։
Ենթադրվում է, որ կարճաժամկետ վիզայի դիմում ներկայացրածներից մատնահետքեր կվերցվեն։ Բացի այդ, փոփոխությունները կվերաբերեն նաեւ նրանց, ովքեր պատրաստվում են գործարարության նպատակով կեցության երկարաժամկետ թույլտվություն ստանալ։ Օտարերկրացիների այդ կարգի համար նախատեսվում է պարտադիր պահանջներ մտցնել, որոնց համաձայն, գործարարները պարտավոր կլինեն աշխատանքի ընդունել Բուլղարիայի առնվազն տասը քաղաքացու։
Փոփոխությունների նպատակը օտարերկրացիների այցելությունների նպատակը եւ պատճառները խստորեն վերահսկելն է։ Նշվում է, որ փոփոխությունների նախագծում առաջարկվում է Եվրամիության քաղաքացիների համար պարզեցնել երկրաժամկետ վիզայի թույլտվություն ստանալու կարգը։

В Болгарии планируют ввести обязательную процедуру биометрии при получении виз в страну. Об этом сообщает издание «Болгарские новости по-русски». Отмечается, что изменения внесут в закон об иностранных гражданах после того, как через две недели их обсудят в правительстве страны и Народном собрании Болгарии, передает Lenta
Предполагается, что дактилоскопию придется проходить тем, кто претендует на краткосрочную визу. Кроме того, изменения коснутся и тех, кто собирается получить разрешение на долгосрочное пребывание в стране для ведения бизнеса. Также для этой категории иностранцев планируется ввести обязательные требования, согласно которым бизнесмены должны будут принять на работу не менее десяти граждан Болгарии.
Целью поправок является введение строгого контроля над целью поездок и причинами пребывания иностранцев в стране. Отмечается, что для граждан Евросоюза процедуру получения долгосрочных виз предлагается упростить.