ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատար Զեյդ Ռաադ ալ-Հուսեյնը մտահոգված է Հնդկաստանի եւ Պակիստանի միջեւ լարվածության աճով պայմանավորված մարդու իրավունքների վիճակով:
«Մենք կոչ ենք անում Հնդկաստանին եւ Պակիստանին երկխոսություն սկսել եւ հասնել իրավիճակի լիցքաթափման: Երկու կողմերից ատելություն հրահրող հայտարարությունները միայն սնուցում են լարվածությունը եւ կարող են հանգեցնել մարդու իրավունքների իրավիճակի հետագա վատացման»,- հայտարարել է ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարի վարչության մամուլի քարտուղար Ռուպերտ Քոլվիլը:
«Մենք կրկին կոչ ենք անում ՄԱԿ-ի իրավապաշտպաններին անխոչընդոտ եւ ավերապահ մուտք ապահովել Հնդկաստանի կողմից վերահսկվող Ջամայի եւ Քաշմիրի շրջաններ, ինչպես նաեւ Պակիստանի վերահսկողության տակ գտնվող Քաշմիրի տարածք՝ մարդու իրավունքների պահպանման անկախ եւ ակողմանակալ ուսումնասիրություն կատարելու համար: Մենք հաստատում ենք իրավիճակի լիցքաթափման ջանքերին աջակցելու մեր պատրաստակամությունը»,- ասել է նա:

The UN High Commissioner for Human Rights Rupert Colville is concerned about the situation of human rights caused by the increase of tension between India and Pakistan.
"We urge India and Pakistan to engage in a dialogue and to deescalate the situation. The inflammatory remarks on both sides is only fuelling the tensions and could result in a further deterioration of the human rights situation," announced the UN High Commissioner for Human Rights Rupert Colville.
Rupert urged the UN human rights defenders to provide an “unfettered and unconditional access to both Indian-administered Jammu and Kashmir (J&K) and Pakistan-administered Kashmir" to enable a human rights team to "independently and impartially" monitor the human rights situation.” “We stand ready to support efforts to de-escalate the situation,” said Colville.